Dubeč 1925

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dubeč 1925

Příspěvekod tomislaw » sob lis 02, 2019 20:45

Zdravím milí kolegovia.

Neviete mi niekto pomôcť, kde by som mohol hladať rodnú matriku k Praha-Dubeč rok 1925? Konkrétne v digitalizovaom archíve Praha som to nenašiel a stredné čechy tam to patrí pod Říčany, ale našlo mi to len sobáše od 1923. Neviem či v Dubči mali vlastný katolícky farský úrad, alebo pod koho patrili?

Za možnú pomoc vopred ďakujem
tomislaw
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon zář 24, 2018 19:07

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod zburget » sob lis 02, 2019 21:37

Matrika narození z r. 1925 bude ještě na matričním uřadě. Do archívu se odevzdává až 100 let od posledního zápisu. Takže i kdyby byl ten poslední zápis už v r. 1925. bude ještě pár let ležet na úřadě.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod Zora » sob lis 02, 2019 21:48

Matriky narozených pro r. 1925 zcela jistě nejsou online.
(sto let ochranná lhůta)
Zde přehled: farnost Uhříněves

http://www.ahmp.cz/page/docs/mat_vo_uh.pdf

Z
Pozor, nenapsal jste vyznání, nebo zda šlo o civilní úřad, pro v šechny ale platí - 100 let ochranná lhůta
Zřejmě došlo mk chybě, minulý týden byly přístupné matriky narození pro pravoslavnou církev mi po tomto datu, zjevně porušují zákon. Z

....S účinností od 1.1.2014 podle ustanovení § 25b matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad nebo povolí nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z ní v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí.... dalčí podrobnosti viz:
https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahl ... istin.aspx

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod tomislaw » ned lis 03, 2019 9:32

Písal som ,,katolícke farnosti" takže rimskokatolícke som myslel.
Ale dalo by sa to obísť, presný dátum narodenia poznám a aj mená rodičov, takže by som mohol skúsiť nájsť sobáš ak sa brali v Dubči, ale to tiež neviem nájsť.

https://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Se ... rikaPage?1

Iba od 1923, do toho roku neviem Dubeč nájsť
tomislaw
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon zář 24, 2018 19:07

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod ductrix » ned lis 03, 2019 10:42

Dubeč by možná mohla být ve farnost Uhříněves v Ahmp. Oddani tam jsou 1919-1929
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod Zora » ned lis 03, 2019 10:47

tomislaw píše:Písal som ,,katolícke farnosti" takže rimskokatolícke som myslel.
Ale dalo by sa to obísť, presný dátum narodenia poznám a aj mená rodičov, takže by som mohol skúsiť nájsť sobáš ak sa brali v Dubči, ale to tiež neviem nájsť.

https://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Se ... rikaPage?1

Iba od 1923, do toho roku neviem Dubeč nájsť


Omlouvám se, tu víru jsem fakt přehlédla,

Nějak nechápu, Vám ten odkaz nefunguje? Zkuste to ještě jednou, matriční knihy jsou tam uvedeny i s odkazy.

Zde odkaz na všechny matriční knihy pro fa Uhříněves. :
http://www.ahmp.cz/page/docs/mat_vo_uh.pdf
Jsou tam uvedeny všechny online matriky fa Uhříněves pro Dubeč.

Zde je např. oddací, která by se Vám také mohla hodit.
: UH O16
Obsahy: O,i; 1905-1919; Dolní Měcholupy, Dubeč, Dubeček, Hájek, Horní Měcholupy, Kolovraty,
Královice, Nedvězí, Netluky, Pitkovičky, Těhovičky, Uhříněves
Pozn: jmenný index na konci knihy

Z
edit můžete napsat příjmení, která by se u svatby měla vyskytovat, podíváme se . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod tomislaw » ned lis 03, 2019 11:23

Jasné, že mi to ide spustiť, ale tam mi 1919-1923 chýba. Keď sú sobáše po 1919 a potom až od 1923...
tomislaw
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon zář 24, 2018 19:07

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod ductrix » ned lis 03, 2019 12:12

Podle me jsou matriky na urade, doporucuji Matricni odbor pri Prahu 1 ve Vodickove ulici
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod Zora » ned lis 03, 2019 12:19

Od r. 1919 jsou matriky této farnosti zřejmě vedeny pro jednotlivé obce.
Vy víte s jistotou, že nevěsta byla z Dubče nebo vycházíte z toho, že dítě se narodilo v Dubči?
Zkuste sem vložit příjmení, která hledáte, třeba Vám pomůžeme. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod tomislaw » ned lis 03, 2019 13:40

Zora píše:Od r. 1919 jsou matriky této farnosti zřejmě vedeny pro jednotlivé obce.
Vy víte s jistotou, že nevěsta byla z Dubče nebo vycházíte z toho, že dítě se narodilo v Dubči?
Zkuste sem vložit příjmení, která hledáte, třeba Vám pomůžeme. Z


Takže vypíšem to celé: 31.3.1925 sa mal v Dubči narodiť Jan Kolenc, katolík, syn Pavla Kolence dělníka v Dubči a Aloisie rod.Marýskové

To je jediné čo viem
tomislaw
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon zář 24, 2018 19:07

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod zburget » ned lis 03, 2019 14:06

Jak zde několikrát zaznělo, matriky narození z r. 1925 NEJSOU on-line, ani on-line být NESMÍ. A nebudou dost pravděpodobně ještě ani v archivu. Je potřeba se obrátit na příslušný matriční úřad.

A protože je narození mladší 100 let, informaci vám podají buď jen tehdy, pokud jste přímý potomek.
Někde jsem četl, že vám informaci dají i v případě, že nejste přímý potomek a prokážete, že daná osoba již zemřela, ale teď si tímhle nejsem úplně jistý.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod Zora » ned lis 03, 2019 16:24

zburget píše:Jak zde několikrát zaznělo, matriky narození z r. 1925 NEJSOU on-line, ani on-line být NESMÍ. A nebudou dost pravděpodobně ještě ani v archivu. Je potřeba se obrátit na příslušný matriční úřad.

A protože je narození mladší 100 let, informaci vám podají buď jen tehdy, pokud jste přímý potomek.
Někde jsem četl, že vám informaci dají i v případě, že nejste přímý potomek a prokážete, že daná osoba již zemřela, ale teď si tímhle nejsem úplně jistý.


Info od kolegy se týká případné svatby, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod zburget » pon lis 04, 2019 13:41

Zora píše:Info od kolegy se týká případné svatby, Z
Původní dotaz zněl, kde lze najít matriku narozených. Proč do toho byla zamíchaná matrika oddaných mi jasné není.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod Zora » pon lis 04, 2019 13:52

zburget píše:
Zora píše:Info od kolegy se týká případné svatby, Z
Původní dotaz zněl, kde lze najít matriku narozených. Proč do toho byla zamíchaná matrika oddaných mi jasné není.


To bude tím, že nečteš to, co přibylo:

Písal som ,,katolícke farnosti" takže rimskokatolícke som myslel.
Ale dalo by sa to obísť, presný dátum narodenia poznám a aj mená rodičov, takže by som mohol skúsiť nájsť sobáš ak sa brali v Dubči, ale to tiež neviem nájsť.





Od r. 1919 jsou matriky této farnosti zřejmě vedeny pro jednotlivé obce.
Vy víte s jistotou, že nevěsta byla z Dubče nebo vycházíte z toho, že dítě se narodilo v Dubči?
Zkuste sem vložit příjmení, která hledáte, třeba Vám pomůžeme.


Ještě k těm matrikám, podával´s informaci, že matriky se odevzdávají do archivu po sto letech, obávám se, že tato informace není pro dotazujícího se kolegu správná, neb ne vždycky platí.

Podstatná je ochranná lhůta.

Zde je např. online matrika: O; 1919-1929; Uhříněves
Pro Ivančice např. zemřelí 1913 - 1933
Brno - Zábrdovice O 1933 - 1939

Jde zřejmě o fakt, že na městském úřadě by matrika opravdu měla zůstat těch sto let, ale tam kde jsou vícepisy, jeden se odevzdává zřejmě dříve. (To nevím) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dubeč 1925

Příspěvekod zburget » pon lis 04, 2019 15:09

No, sice čtu, co přibylo, ale tady jsem si to blbě interpretoval. Já přemýšlel o svatbě toho, kdo se narodil 1925, ale logicky to tam platilo pro rodiče toho narozeného. Občas je potřeba zapojit i hlavu :oops:

Co se vícepisů týče, pokud jsem to pochopil správně, tak druhopis se ukládá někde na krajském úřadě (ale nezaručuju, že jsem to pochopil správně, když jsem o tom někde četl). A z toho textu vyplývalo, že se do archivu jak prvopis, tak druhopis předávají současně. Tedy - kontroluje se, jestli jsou kompletní a pokud ne, tak se podle kompletnější kopie doplňuje ta nekompletní.

A co se týče ochranné lhůty, tam se bojím, že pro předání do archivu nějaká ochtranná lhůta fakt podstatná není. Podstatné je to, co o tom říká zákon - a ten pro matriky narozených říká, že se odevzdávají do archivu 100 let od posledního uskutečněného zápisu. Takže pokud v roce 1925 založili matriční knihu novou a psali do ní třeba 30 let, tak bude poslední zápis z roku 1955 a na úřadě bude podle zákona ležet až do roku 2055. No a pak záleží na tom, jak rychle matrikářka splní svoji zákonnou povinnost a odevzdá knihu do archivu. To, že se tak ne vždy děje už se tady taky probíralo.
O ochranné lhůtě se pak dá mluvit v případě, kdy matrika leží na úřadě a já do ní chci nakouknout. Pokud je zápis mladší než 100 let (je v ochranné lhůtě), tak mi matrikářka umožní podívat se jen na záznam můj, mých přímých předků a sourozenců. Do záznamů starších 100 let můžu nahlížet bez omezení. A jak jsem psal hned na začátku, lhůta 100 let platí jen pro matriky narozených.

Pro sňatky je limit pro předání do archivu 75 let - ale opět od posledního provedeného záznamu. Limitní je tak pro letošek rok 1944, ale zase je otázka, jak dlouho se do dané matrtiční knihy psalo. Takže ani v tomto případě ještě nemusí být potřebná kniha v archivu, ale může opravdu pořád ležet na úřadě. Dokud se někdo nezeptá tam nebo danou knihu nenajde v archivu (což se zatím prokazatelně nestalo), tak se tady o tom můžeme jen bez výsledku dohadovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12611
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 23 návštevníků