VYŘEŠENO! Zkratka v matrice O Opava (Otice) 1764 němčina

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO! Zkratka v matrice O Opava (Otice) 1764 němčina

Příspěvekod doupovcova » čtv říj 31, 2019 12:04

Narazila jsem v matrice u nevěsty na zkratku R:P:, připadá mi jako zkratka místní příslušnosti, ale rady si dál nevím, poslední zápis vlevo dole, svatba Ignatz Cernohorsky a Susanna, dcera Mathes Ratzke http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 12#scan312, pokud někdo poradí, budu ráda.
Naposledy upravil doupovcova dne čtv říj 31, 2019 18:07, celkově upraveno 1
doupovcova
 
Příspěvky: 70
Registrován: pon črc 30, 2018 8:07
Oblast pátrání: Hovorany, Hodonín, Čejč, Šardice, Svatobořice, Mistřín, Ždánice, Bzenec, Kostelec u Kyjova, Horní Lipová, Hovězí, Frenštát, Smolkov u Opavy, Hrabyně, Otice, Opava-Kylešovice, Nemochovice, Archlebov, Brankovice, Lovčice, USA - Racine, Biberbach – Rakousko

Re: Zkratka v matrice O Opava (Otice) 1764 němčina

Příspěvekod Zora » čtv říj 31, 2019 12:30

Zkuste přečíst, odkud pocházel druhý svědek, je tam místní název R. P?stadt
samozřejmě bez záruky
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zkratka v matrice O Opava (Otice) 1764 němčina

Příspěvekod doupovcova » čtv říj 31, 2019 13:01

Ano, máte zřejmě pravdu, čtu tam R. Porstadt, tak to musím hodně pátrat, jestli něco takového existuje či existovalo, zřejmě v blízkosti Opavy.
doupovcova
 
Příspěvky: 70
Registrován: pon črc 30, 2018 8:07
Oblast pátrání: Hovorany, Hodonín, Čejč, Šardice, Svatobořice, Mistřín, Ždánice, Bzenec, Kostelec u Kyjova, Horní Lipová, Hovězí, Frenštát, Smolkov u Opavy, Hrabyně, Otice, Opava-Kylešovice, Nemochovice, Archlebov, Brankovice, Lovčice, USA - Racine, Biberbach – Rakousko

Re: Zkratka v matrice O Opava (Otice) 1764 němčina

Příspěvekod mfal62 » čtv říj 31, 2019 16:02

je to jednoduché - není tam napsáno Porstadt ale Vorstadt -> Opava - předměstí
co znamená předtím to R. nevím, v Opavě to neznám
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Zkratka v matrice O Opava (Otice) 1764 němčina

Příspěvekod doupovcova » čtv říj 31, 2019 18:06

Děkuju moc, čtení cvičím, cvičím. Projela jsem údaje v matrice, podobné zápisy (zapisovači měli v těchto letech zvláště ohavný rukopis, rozsypaný a ještě rozdrcený čaj), zejména příjmení Retzke, Ratzke - a zjistila, že R. znamená polskou Raciborz. V mapě jsem pak kolem tohoto města hledala nešťastný Porstadt a pochopitelně nenašla. Už je mi to jasné. Ještě jednou děkuji.
doupovcova
 
Příspěvky: 70
Registrován: pon črc 30, 2018 8:07
Oblast pátrání: Hovorany, Hodonín, Čejč, Šardice, Svatobořice, Mistřín, Ždánice, Bzenec, Kostelec u Kyjova, Horní Lipová, Hovězí, Frenštát, Smolkov u Opavy, Hrabyně, Otice, Opava-Kylešovice, Nemochovice, Archlebov, Brankovice, Lovčice, USA - Racine, Biberbach – Rakousko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků