Matrika oddaných - "poctivý muž"

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Matrika oddaných - "poctivý muž"

Příspěvekod borivoj » sob říj 19, 2019 21:34

Dobrý den všem,
prosím o radu se zápisem z matriky oddaných. U ženicha je uvedeno "poctivý muž". U ostatních je uváděno běžné "poctivý mládenec", tedy svobodný. Se zápisem "poctivý muž" jsem se dosud nesetkal. Mohlo by to znamenat, že dotyčný byl vdovec? V tomto konkrétním případě by mi to potvrzovalo můj předpoklad.

Přikládám výřez z matriky - jedná se o matriku oddaných, farní úřad Nové Město nad Metují, rok 1676.
Celou stránku lze zobrazit zde:
https://1iq.cz/img/9Znhp/fSCx8.jpg

Děkuji za pomoc.
Přílohy
Náchod-114-2-1660-1694_00192_v.jpg
borivoj
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 17, 2014 23:10
Oblast pátrání: Svatá Helena, Vojvodovo

Re: Matrika oddaných - "poctivý muž"

Příspěvekod zburget » ned říj 20, 2019 0:46

Nebylo by úplně marné napsat, o který záznam se jedná - abychom to nemuseli zbytečně hledat.

Já se s označením poctivý muž setkal v případě, kdy se muž ženil už coby starší - prostě už nebyl mládenec. A nemusel být nutně vdovec. U vdovce bych čekal, že tam bude napsáno "poctivý vdovec". Chtělo by to prohlídnout okolní záznamy, jak jsou zapisováni vdovci - jestli je to u nich explicitně uvedeno.
Ono taky záleží na tom, jak to měl místní kněz ve zvyku zapisovat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matrika oddaných - "poctivý muž"

Příspěvekod borivoj » ned říj 20, 2019 8:25

Děkuji za odpověď.
Prohlédl jsem větší množství okolních záznamů a na označení vdovec jsem nenarazil. Střídá se tam poctivý mládenec a poctivý muž (méně často). Je tam i zápis, kdy je mládenec přeškrtnutý a místo něj napsáno muž. U žen je uvedená poctivá děvečka nebo pozůstalá vdova.

Že by tím poctivým mužem mohl být myšlen vdovec by naznačoval i poměr výskytu kombinací:
poctivý mládenec s poctivou děvečkou - nejčastěji
poctivý muž s poctivou děvečkou - občas
poctivý muž s pozůstalou vdovou - občas
poctivý mládenec s pozůstalou vdovou - velmi ojediněle.
borivoj
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 17, 2014 23:10
Oblast pátrání: Svatá Helena, Vojvodovo

Re: Matrika oddaných - "poctivý muž"

Příspěvekod Zora » ned říj 20, 2019 8:29

Zkuste hledat úmrtí potenc. první ženy, většinou se ( v jiných) U matrikách objevuje - zemřela Anna, manželka XY. Z toho se dá celkem dobře odhadnout, že by se mohlo jednat o následného vdovce.
Pak ovšem musíte ještě najít první svatbu. Má to drobnou relativní výhodu, že podle věku zemřelé první ženy odhadnete tak trochu i věk onoho ctnostného muže.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků