Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Příspěvekod PPolesna » stř zář 04, 2019 15:05

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že už opravdu nevím, kde hledat, prosím vás o radu nebo tip: Bratr mého dědy byl popravený v roce 1944 v Mnichově - byl bývalý legionář, za II. sv. války byl členem odbojové skupiny, která spolupracovala s Obranou národa. Když se na mě sestřenice obrátila, jestli bych jí nepomohla vypátrat za co konkrétně byl popravený, případně rozsudek, kde je pohřbený apod. tak jsem si myslela, že je to jasná věc - II. světová válka a natož Obrana národa je tak mnohokrát zpracované téma, že musím něco najít, ale opak je pravdou - NIC. Snad kromě zápisu v matrice narození o jeho popravě. Nejsem schopná o něm dohledat ani čárku - zkusila jsem snad už opravdu všechno, co lze v ČR nalézt, prohledávám různé servery, ale ten člověk snad jako kdyby neexistoval … Nechala jsem si i udělat tzv. "lustraci" - prohledání všech dostupných dokumentů z archivů v ČR, ale taky bída. Nemáte prosím někdo nějaký tip, kde hledat? Třeba v Německu? Arolsen. org už jsem taky zkusila... Nebo nemáte podobnou zkušenost? Díky za každý nápad.
Petra
Petra
PPolesna
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 09, 2009 17:33
Bydliště: Praha

Re: Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Příspěvekod Viridis » stř zář 04, 2019 18:25

Fondy gestapa v příslušném archivu? Byli důkladní ....
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Příspěvekod mfal62 » stř zář 04, 2019 19:37

zkoušela jste napsat na mail podatelna-vua@army.cz ?

uveďte jméno osoby, datum a místo narození, stručně co o něm víte; jestli byl ten člověk legionář za 1. sv. války,
tak by o něm měli mít ve vojenském archivu nějaké informace
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Příspěvekod PPolesna » čtv zář 05, 2019 8:11

Díky za odpovědi :- :D
Co se týká jeho legionářství, tak mám ofocený jeho posuvný spis - bylo tam úplně všechno, současně jsem ve voj. archívu získala i popis osádky lodi, na které byl deportován zpět do vlasti, protože byl zraněný, ze SOKa mám školní zápisy, z muzea v Poděbradech i sokolské fotografie atd., atd. - zkrátka - všechno, co šlo o něm zjistit a neměla to rodina, tak jsme se sestřenicí daly dohromady.
Jediný problém je ten, že jsme sice zjistily, kdy a kde byl zatčen, kam všude ho převáželi, pak že ho odsunuli do Norimberku a pak do Mnichova, kde ho popravili, ale víc nic. Gestapo - přesto, že byli důkladní - nic, soudy - nic, vyšetřování - nic, zkrátka - jeho zatčením se jeho stopa ztrácí...

O jeho ženě máme i zápis o jejím vyšetřování a dočasném uvěznění, protože si mysleli, že je v odboji také zapojená, ale pak ji po 14 dnech propustili a ona porodila maminku mé sestřenice. Takže moje sestřenice o svém dědovi ví jen z vyprávění (velmi stručném, babička ani maminka jí toho moc neřekly) a z fotek, které se dochovaly. A kdyby nebylo jeho jméno na 2 pamětních deskách v Poděbradech a nebyly dokumenty v muzeu a v archivech, tak si se sestřenicí můžeme myslet, že odbojářem nebyl a že prostě jen chtěl zmizet od rodiny … je to blbost, ale i tato varianta děti mé sestřenice napadla, protože od jeho zatčení jako kdyby neexistoval … No - ona je to vlastně prasestřenice :-), navíc je věku mé maminky, protože můj děda a jeho bratr měli mezi sebou 12 let …

V každém případě díky za odpovědi, třeba ještě někoho něco napadne a tuhle záhadu rozluštíme :-)
Petra
Petra
PPolesna
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 09, 2009 17:33
Bydliště: Praha

Re: Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Příspěvekod Zora » čtv zář 05, 2019 8:44

Zdá se, že mohl být vězněn a zemřít v mnichovském vězení

https://de.wikipedia.org/wiki/Justizvol ... C3%BCnchen

Zkuste tuto instituci oslovit, měli by mít nějaké seznamy i z doby války.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Příspěvekod PPolesna » čtv zář 05, 2019 10:25

Zora píše:Zdá se, že mohl být vězněn a zemřít v mnichovském vězení

https://de.wikipedia.org/wiki/Justizvol ... C3%BCnchen

Zkuste tuto instituci oslovit, měli by mít nějaké seznamy i z doby války.
Z


Děkuji za odpověď, tenhle odkaz jsem neznala, určitě to zkusíme.
Petra
Petra
PPolesna
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 09, 2009 17:33
Bydliště: Praha

Re: Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Příspěvekod Zora » čtv zář 05, 2019 10:51

ve stejný den tam byl popraven jiný Čech,
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_K%C3%B6nig
......V roce 1941 byl zatčen gestapem a o tři roky později (1944) byl popraven v Mnichově.....


Moc toho o bratru Vašeho dědečka na netu není, ale to základní jsem si našla, onen druhý Čech patřil k odbojové organizaci, která se také účastnila domácího odboje. Figurovala tam ČTK, snad mohlo jít o stejnou oblast působení - pošty nemají daleko k ČTK.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Předek popravený v roce 1944 v Mnichově

Příspěvekod PPolesna » čtv zář 05, 2019 13:00

Zora píše:ve stejný den tam byl popraven jiný Čech,
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_K%C3%B6nig
......V roce 1941 byl zatčen gestapem a o tři roky později (1944) byl popraven v Mnichově.....


Moc toho o bratru Vašeho dědečka na netu není, ale to základní jsem si našla, onen druhý Čech patřil k odbojové organizaci, která se také účastnila domácího odboje. Figurovala tam ČTK, snad mohlo jít o stejnou oblast působení - pošty nemají daleko k ČTK.
Z


O něm víme - patřili do stejné odbojové organizace ÚVOD, akorát do jiné části. Znát se asi mohli - bratr mého dědečka pracoval později jako úředník v nemocenské pokladně a přes něj se rozdávaly peníze rodinám zatčených. Patrně dost dlouho jim to takto vycházelo, nebylo to nápadné. O té organizaci jsem už toho načetla spousty, ale archivních materiálů se bohužel moc nedochovalo... V každém případě díky za pomoc :-)
Petra
PPolesna
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 09, 2009 17:33
Bydliště: Praha


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 3 návštevníků