Pátrání po informacích o uvěznění

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pátrání po informacích o uvěznění

Příspěvekod sterbik » úte zář 03, 2019 22:34

Hezký den,
Nedávno jsem zjistil, že měl být můj děda ve vězení v České Lípě - údajně "hned po válce", tj. asi od roku 1945 a vrátit se odhadem okolo roku 1947. Rád bych zjistil, kdy přesněji a za co byl děda ve vězení (bydlel v Žehuni, dnešní okres Kolín, v té době okres Městec Králové)

Nemáte někdo zkušenosti s hledání informací o vězních/soudech z tohoto období?
Procházel jsem fondy Archivu bezpečnostních složek, ale žádný mi nepřišel vhodný, možná archiv Vězeňské služby, příp. ministerstva spravedlnosti?

Předem děkuji za jakoukoli zkušenost, nebo nápad, kde by bylo vhodné začít pátrat
sterbik
 
Příspěvky: 114
Registrován: ned úno 02, 2014 23:26
Bydliště: Kolín
Oblast pátrání: Městecko (Střihov, Žehuň, Dlouhopolsko, Sloveč, Choťovice, Vinice), Ohaře, Vinec u MB, Katusice, Náměšť nad Oslavou a okolí (Jedov, Častotice, Ocmanice, Zahrádka), Heřmanice, Rouchovany, Horní Heřmanice, Budišov, Vémyslice, okolí Semil a Jilemnice

Re: Pátrání po informacích o uvěznění

Příspěvekod Torm » pon zář 09, 2019 4:00

Zkusil bych 4. oddělení Národního archivu na Chodovci a fond SSNV 1041, v něm by měla být uložena vězeňská dokumentace Vašeho děda. Pak si vyplňte žádanku (nejspíš to funguje i elektronicky tady:https://www.nacr.cz/verejnost/badatelna/formulare/zadanka-o-predlozeni-archivalii-badatel, dřív na to byl papírový formulář, a co nejpodrobněji do pole pro zpřesňující údaje uveďte vše, co se identifikace děda týká. Pokud se spis najde, máte vyhráno, je v něm jednací číslo rozsudku, kterým byl odsouzen a identifikace soudu, který rozsudek vynesl.
Přeji hodně zdaru.
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Pátrání po informacích o uvěznění

Příspěvekod sterbik » úte zář 17, 2019 18:59

Děkuji za radu, zdá se, že byla přesná, bohužel odpověď z archivu je taková, že nic nenašli, nicméně zmiňují, že hledali ve fondu Správy Sboru nápravné výchovy, což hádám, že je to zmíněné SSNV.
Třeba se tato informace bude někomu později hodit

Uvítám ještě další tipy, po jednom neúspěchu se mi to vzdávat nechce :)
sterbik
 
Příspěvky: 114
Registrován: ned úno 02, 2014 23:26
Bydliště: Kolín
Oblast pátrání: Městecko (Střihov, Žehuň, Dlouhopolsko, Sloveč, Choťovice, Vinice), Ohaře, Vinec u MB, Katusice, Náměšť nad Oslavou a okolí (Jedov, Častotice, Ocmanice, Zahrádka), Heřmanice, Rouchovany, Horní Heřmanice, Budišov, Vémyslice, okolí Semil a Jilemnice

Re: Pátrání po informacích o uvěznění

Příspěvekod Torm » stř zář 18, 2019 4:06

Pokud by se o dědečka zajímala StB, možná by Vám pomohlo nahlédnout do vyšetřovacích spisů. Je to Archív bezpečnostních složek, ve Vašem případě Správa vyšetřování StB – vyšetřovací spisy Liberec, označení fondu V-LB. Mrkněte do manipulačního seznamu https://www.abscr.cz/wp-content/uploads/2019/03/MS_LB_V.pdf, jestli dědu nenajdete. Přeji zdar.
Proč já radši místo pátraní po předcích nešel do Saudské Arábie třídit písek...
Uživatelský avatar
Torm
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv črc 25, 2019 8:46
Oblast pátrání: Podkrkonoší, speciálně oblast Benecka a Jilemnicko

Re: Pátrání po informacích o uvěznění

Příspěvekod klomin » stř zář 18, 2019 7:42

Zkuste jít na tuto strana - https://ebadatelna.cz/
Klikněte na kartu Hledání a místo textu hledaný výraz napište jen příjmení vašeho dědy a ENTER.
Dejte případně vědět, zda to pomohlo; já jsem na tomto místě našel pro jednu rodinu informace o jejich příbuzných, odsouzených hned po válce.
klomin
 
Příspěvky: 133
Registrován: pon led 30, 2017 11:40


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků