Vojenská nebo civilní matrika?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vojenská nebo civilní matrika?

Příspěvekod BJS » úte zář 03, 2019 8:37

Prosím o pomoc s následujícím:
Myslel jsem, že pokud uzavíral sňatek voják, byl zaznamenán ve vojenské matrice příslušného pluku. Předek (ročník 1895) se ženil v roce 1916 v Krakově, namísto čísla domu má v matrice uvedeno "campum belli" (v poněkud patetickém překladu asi "pole válečná" :) ), ovšem jako povolání má uvedeno civilní "serrarius" (pilař?,zámečník? - byl synem a pomocníkem venkovského kováře, takže obojí může být správně).
Jak si to celé vyložit? Byl vojákem? Nebo něco jako "civilním zaměstnancem" v armádě?
Děkuju za každou radu či nasměrování.
BJS
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte zář 03, 2019 8:01

Re: Vojenská nebo civilní matrika?

Příspěvekod BJS » stř zář 04, 2019 9:48

Děkuju za odpověď a současně se omlouvám, špatně jsem ten dotaz napsal. Z krakovského archívu jsem získal matriční zápis z matriky sňatků (znal jsem jména snoubenců a datum sňatku, paní archivářka byla velmi ochotná, zaslání skenu emailem za poplatek 5 zlotých), odtud mám také ty uváděné údaje. Jde o matriku farnosti kostela sv. Mikuláše a špitálu sv. Lazara v Krakově. Nevěsta byla Polka, v Krakově byla toho času služkou, jinak pocházela z Porabky Uszewske.
Nutnost mít povolení k sňatku od pluku mám potvrzenou i lidmi zajímajících se podrobně o vojenskou historii 1. svět. války. Ale dle sdělení Vojenského ústředního archivu se v jejich sbírkách nedochoval ani kmenový list dotyčného předka ani nic dalšího. Mělo by význam zkusit vídeňský Kriegsarchiv?
BJS
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte zář 03, 2019 8:01

Re: Vojenská nebo civilní matrika?

Příspěvekod BJS » čtv zář 05, 2019 6:14

Hlavně bych se chtěl dopátrat jednotky, u které sloužil - proto se pídím po tom povolení ke sňatku od nadřízených. Mobilizován zřejmě byl, v obecní kronice je seznam mužů z obce, kteří se zúčastnili války a je tam uveden. Ještě mi má přijít z polské matriky rodný list jeho syna, třeba tam bude nějaké vodítko.
A ještě jsem se chtěl zeptat - je běžné, že v polských matrikách není u zápisu sňatku uvedeno nic o ohláškách?
BJS
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte zář 03, 2019 8:01

Re: Vojenská nebo civilní matrika?

Příspěvekod BJS » pát zář 06, 2019 9:29

Díky za nasměrování. Prohrabu se tím a uvidíme.
BJS
 
Příspěvky: 10
Registrován: úte zář 03, 2019 8:01


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků