VYŘEŠENO Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod Viridis » ned zář 01, 2019 17:30

Dobrý den,
prosím o radu: Nevíte náhodou někdo, jak dlouho správa sociálního zabezpečení archivuje doklady k přiznání starobního důchodu?
Jde mně o zmapování působení mého dědečka ve 20. a 30. letech 20.století, které nemůžu dohledat. Po druhém dědečkovi se zachoval dokument, ve kterém je všechno přesně (na měsíce, někde i dny) vypsáno, včetně účasti v 1.sv.válce - příloha žádosti o starobní důchod.
První děda se narodil 1910, ale kromě svatebního zápisu s babičkou v matrice, opisu rodného listu a domovského listu z doby po 2.sv.válce o něm z před 2. sv. války vím jen to, co se traduje v rodině - a to má docela mezery a nesrovnalosti.
Děkuji za názor a informace.
P.Z.
Naposledy upravil Viridis dne pát zář 06, 2019 15:24, celkově upraveno 1
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod Polexina » stř zář 04, 2019 6:20

To je otázka spíš na Správu sociálního zabezpečení. Problém asi nastane proto, že to není veřejný archiv a netuším, jak dalece Vám vyjdou vstříc.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod amutnet » čtv zář 05, 2019 5:53

Prosím o informaci o výsledku.
Můj praděda mezi válkami pracoval jako horník ve Francii. Jediné co mám je jeden dopis z Francie a pak po smrti potvrzení z léčebny, že důchod dostával jednou za 3 měsíce z Mezinárodní odúčtovny spojů.
amutnet
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř led 30, 2019 13:59
Oblast pátrání: Bílá Hůrka - Dřítěň, Litoradlice, Temelínec, Zahájí; Vílov;Vyskytná;

Re: Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod MMAGenea » čtv zář 05, 2019 18:46

mezi válkami pracoval jako horník ve Francii

..možná by Vás zaujalo https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiv-MLQ07jTAhVJIpoKHQIqBy8QFghXMAk&url=https%3A%2F%2Fis.cuni.cz%2Fwebapps%2Fzzp%2Fdownload%2F120240523&usg=AFQjCNGmebbyKWkLoArhJz92bfKmwPd-wQ snad bude odkaz fungovat
DIPLOMOVÁ PRÁCE Bc. Jarmila Preradová Československá kolonie ve Francii v letech 1918-1940. Postoj mateřské země k expatriotům
M.
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod janpechacek » pát zář 06, 2019 9:45

Viridis píše:Dobrý den,
prosím o radu: Nevíte náhodou někdo, jak dlouho správa sociálního zabezpečení archivuje doklady k přiznání starobního důchodu?
Jde mně o zmapování působení mého dědečka ve 20. a 30. letech 20.století, které nemůžu dohledat. Po druhém dědečkovi se zachoval dokument, ve kterém je všechno přesně (na měsíce, někde i dny) vypsáno, včetně účasti v 1.sv.válce - příloha žádosti o starobní důchod.
První děda se narodil 1910, ale kromě svatebního zápisu s babičkou v matrice, opisu rodného listu a domovského listu z doby po 2.sv.válce o něm z před 2. sv. války vím jen to, co se traduje v rodině - a to má docela mezery a nesrovnalosti.
Děkuji za názor a informace.
P.Z.


Dobrý den,
můžete zkusit požádat ČSSZ o skartační řád, ale dám ruku do ohně za to, že tak dlouho nic nearchivují (předválečná agenda), centrální evidence je povinná od roku 2004. Něco jiného jsou podnikové archivy, které částečně přecházejí do státních oblastních archivů. Jenže pokud nevíte, kde byl zaměstnán, není vám to nic platné. A to se stejně bavíme jen o velkých podnicích. Zkusil bych dát do kupy všechno to, co se traduje, i kdyby tam měly být nějaké rozpory. Pokud je to možné, tak se důkladně vyptat žijících příbuzných, kteří by si to mohli pamatovat (třeba z vyprávění). Potřebujete nějaké konkrétní údaje, bez nich se obávám nemáte šanci cokoliv dohledat.

Co se píše v tom zápisu sňatku a domovském listě? Tam není žádné povolání?
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod Viridis » pát zář 06, 2019 15:24

Děkuji všem, zkusím napsat na OSSZ, uvidím, co se dozvím. Já samozřejmě něco vím, ale právě ta 20. a 30.léta - cca do r.1936 - jsou prázdná - žádná vojna, žádné zaměstnání, nic (do VHA/VHÚ jsem psala, nic nemají). Byl mlynářský pomocník, po převratu 1948 všechno možné, to už vím, pamatují si to mamka a strýcové, ale do sňatku nic.
Jestli se dozvím něco podstatného, dám to sem. Zatím uzavírám.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: VYŘEŠENO Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod amutnet » úte led 21, 2020 19:02

Dotázal jsem se ČSSZ na praděda... zde odpověď
Obrázek
amutnet
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř led 30, 2019 13:59
Oblast pátrání: Bílá Hůrka - Dřítěň, Litoradlice, Temelínec, Zahájí; Vílov;Vyskytná;

Re: VYŘEŠENO Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod amutnet » úte led 21, 2020 20:14

Tak mohu doufat, že se do pěti let změní přistup.. pak bude skartace..

No stejně jsem dopadl i ve Francii u Carsat Nord-Est, odkud praděda dostával důchod.. Informaci třetí osobě nedají...ani potomkům.

(2) Údaje týkající se jednotlivých občanů nebo zaměstnavatelů, které se orgány sociálního zabezpečení při své činnosti dozvědí, sdělují jiným subjektům, jen stanoví-li tak zvláštní zákon45) nebo tento zákon; jinak mohou tyto údaje sdělit jiným subjektům jen se souhlasem občana nebo zaměstnavatele. V rozsahu potřebném pro řízení ve věcech sociálního zabezpečení poskytují orgány sociálního zabezpečení údaje týkající se jednotlivých občanů cizozemským nositelům pojištění na základě jejich žádosti, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak. Orgány sociálního zabezpečení poskytují dále údaje získané při provádění důchodového pojištění jiným správním úřadům nebo orgánům k plnění úkolů vyplývajících pro ně z práva Evropské unie a mezinárodních smluv.

Leda najít zákon, podle kterého by jsme měli nárok na informace :)
Naposledy upravil amutnet dne úte led 21, 2020 20:31, celkově upraveno 1
amutnet
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř led 30, 2019 13:59
Oblast pátrání: Bílá Hůrka - Dřítěň, Litoradlice, Temelínec, Zahájí; Vílov;Vyskytná;

Re: VYŘEŠENO Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod zburget » úte led 21, 2020 20:30

Njn, ochrana osobních údajů nade vše. Jen bych rád věděl, kdo nakonec ochrání obyčejný zdravý rozum před všemi těmi nesmyslnými předpisy :roll:
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12584
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: VYŘEŠENO Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod artepa » čtv led 23, 2020 19:04

Pro výpočet důchodu (nárok na něj) se dokládají mzdové listy, v současné době je skartační lhůta 30 let. Dříve byla 45, mnoho bývalých s.p. si je nechávaly i 50 let.
Obávám se, že nemáte ani šanci zjistit něco v podnikových archivech, které jsou uloženy v SOkA. Kdyby náhodou někde něco bylo, tak Vám to stejně neřeknou, protože se Vás to netýká ani nemáte souhlas té osoby ...
Odkaz na spisový a skartační řád OSSZ, je teda z roku 2013
file:///C:/Users/oksid/AppData/Local/Temp/02_Smlouva_Priloha%201_2_%C4%8CSSZ%20Skarta%C4%8Dn%C3%AD%20pl%C3%A1n.pdf
Naposledy upravil artepa dne čtv led 23, 2020 19:18, celkově upraveno 1
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: VYŘEŠENO Skartační lhůty dokumentů k důchodu

Příspěvekod Viridis » čtv led 23, 2020 19:17

Dobrý den,
z Prahy mě odkázali zpátky do Bruntálu - jako o kohouttkovi a slepičce. Takže tento směr jsem vzdala. Ale - u příbuzných se našly staré fotky a pohlednice, takže nepřímé informace už nějaké mám. A jestli se dožiju důchodu, v archívech se taky leccos najde - sčítání lidu a tak, tam je i povolání. Takže to nakonec půjde i bez ČSSZ, akorát složitě.
Zdraví P.Z.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků