Pozemkove knihy Kracovice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod TomasV » čtv srp 15, 2019 15:45

Dobry den

Hledam jak a kde se dostat on line na pozemkove (gruntovni) knihy obce Kracovice patrici k mestu Trebic na zacatku 17teho stoleti.
Ze existuji vim protoze deda zacal rodokmen asi pred stoletim a uvadi vetsi mnozstvi informaci ktere cetl v gruntove knize.
Bohuzel nenapsal kde a jak se k tem kniham dostal a je tam par veci ktere neklapou takze to musim kontrolovat.

Pokusil jsem se tady o hledani ale zadny odkaz na "pozemkove knihy morava" jsem nenasel. Ceske knihy se mi podarilo najit na family search ale zda se mi ze jiho moravske tam nemaji. Skrz google jsem se docetl ze nektere knihy (vetsina jich ?) nejsou na nejakem centralnim archivu coz take nepomohlo .
Takze co zbyva je pozadat zde o pomoic jestli nekdo vi kde a jak se to ma hledat a zdali je to pristupne on line protoze do jizni Moravy se sotva dostanu.
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod Zora » čtv srp 15, 2019 16:07

Gruntovnice by spadaly pod Moravský zemský archiv, zatím se zdá, že ještě nebyly ani částečně zveřejněny. Už od r. 2016 se objevují informace o probíhající digitalizaci, ale výsledek se nedostavil.

Možná by pomohly urbáře, zkuste se podívat.
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/URB01/A ... 3URB01.htm

tady jsou opisy
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/G371/A8 ... d3G371.htm

Váš dědeček zřejmě jezdil po archivech, gruntovnice bývaly uloženy i v okresních (oblastních archivech) Z doslechu - neověřeno - vím, že MZA Brno je nějak postupně stahoval s odůvodněním, že jde o průběžnou digitalizaci.
Jako vždy, bohužel, platí, vzneste dotaz na MZA ,. jaká je současná situace.

Občas se dá najít na netu kus gruntovnice pro nějakou obec, kterou opsal někdo z dřívějších badatelů. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod Viridis » čtv srp 15, 2019 19:25

Ještě upozornění - gruntovnice a pozemkové knihy není úplně totéž, záleží na období, o které Vám jde. Cca od poloviny 19.století se začaly vést pozemkové knihy, které jsou uloženy na katastrálních úřadech a údaje z nich jsou docela jednoduše dostupné. Gruntovnice v archivu. U těch záleží občas nejen na lokalitě, ke které se vztahují, ale i na majiteli panství. Gruntovnice jihomoravských Dědic u Vyškova je v Opavě, protože polovina městečka patřila olomouckým biskupům... .
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod Zora » čtv srp 15, 2019 19:27

Viridis píše:Ještě upozornění - gruntovnice a pozemkové knihy není úplně totéž, záleží na období, o které Vám jde. Cca od poloviny 19.století se začaly vést pozemkové knihy, které jsou uloženy na katastrálních úřadech a údaje z nich jsou docela jednoduše dostupné. Gruntovnice v archivu. U těch záleží občas nejen na lokalitě, ke které se vztahují, ale i na majiteli panství. Gruntovnice jihomoravských Dědic u Vyškova je v Opavě, protože polovina městečka patřila olomouckým biskupům... .


vždyť je tam období uvedeno.

Hledam jak a kde se dostat on line na pozemkove (gruntovni) knihy obce Kracovice patrici k mestu Trebic na zacatku 17teho stoleti.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod TomasV » pát srp 16, 2019 10:48



Dekuji, tohle bylo zajimave. Sice tam o Kracovicich nic neni ale urcite vesnice kolem Trebice tam jsou. Vubec jsem nevedel ze to existuje.
Co to znamena "urbar" ? Ma to neco spolecneho s temi pozemkovymi knihami ? Jak je to organizovane - myslim proc je ta a ta vesnice v te a te knize a ne v nejake jine ?
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod Zora » pát srp 16, 2019 11:24

dvě různé knihy.

Urbář od slova urbs - město
Jsou zde vyjmenované povinnosti poddaných vůči vrchnosti. Některé urbáře jsou tvořeny výčtem povinnosti obcí resp. domů , v jiných jsou povinnosti vztaženy i na konkretní osoby.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Urb%C3%A1%C5%99
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod TomasV » stř srp 21, 2019 10:01

Zora píše:dvě různé knihy.

Urbář od slova urbs - město
Jsou zde vyjmenované povinnosti poddaných vůči vrchnosti. Některé urbáře jsou tvořeny výčtem povinnosti obcí resp. domů , v jiných jsou povinnosti vztaženy i na konkretní osoby.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Urb%C3%A1%C5%99


Sice je to detail ale v tom odkazu se vysvetluje ze Urbář pochazi z nemeckeho Urbar coz znamenalo "vynos" a ne od latinskeho Urbs (mesto). To me ted umoznilo hledat v Rakouskych archivech kde take maji "Urbar".
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod Zora » stř srp 21, 2019 10:27

no vidíte, jak je to jednoduché.... a proč jste si to tedy nevyhledal na wiki rovnou ? :-) Tak příště už to zvládnete, i s těmi "drobnými detaily" sám a správně, a třeba už i Vy pomůžete sám někomu dalšímu.

Nemusel jste být maten neodpovědným "výkladem".

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod TomasV » pon srp 26, 2019 20:36

Tak jsem napsal do MZA ale ta odpoved mi moc nepomohla. Pry tam je neco ulozene pod znackou F 195 ale co znamena znacka F 195 jenom Buh vi .
Proste at zkousim co chci tak na jejich strankach vubec zadne pozemkove knihy nenajdu nerku li nejakou znacku F 195 .
Vim presne co hledam - zaznam prodeje statku Jiriho Waniczka jeho zeti Havlovi Stejskalovi ze dne 6.3.1642 v Kracovicich ale jak to najit ? Vim ze to existuje protoze to muj dedecek videl a opsal par informaci jako datum a cenu .

Pokud tady nekdo uz pozemkove knihy na MZA prohlizel, mohl byste mi dat odkaz kde a jak se k nim dostat internetem ?
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod Zora » pon srp 26, 2019 21:24

Čtete odpovědi?
Gruntovnice by spadaly pod Moravský zemský archiv, zatím se zdá, že ještě nebyly ani částečně zveřejněny. Už od r. 2016 se objevují informace o probíhající digitalizaci, ale výsledek se nedostavil.
Gruntovnice tedy nejsou k dispozici on-line.
Dala jsem Vám odkazy na vše,. co je online k dispozici, tedy lánové rejstříky a urbáře. Víc na MZA není. Z opravdu malé části ještě sčítání.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod zburget » úte srp 27, 2019 20:10

Já se na gruntovnice v MZA dotazoval před časem - někde tady v archivu by se to asi dalo i dohledat. Jsou v procesu digitalizace a fotí to pro ně mormoni. Nedokázali říct, kdy to bude hotovo, kdy a kde to bude zveřejněno, ani jestli to bude zveřejňováno postupně a nebo naráz.
Tím, že to nedělají sami, ale dělá to někdo jiný (který to navíc dělá primárně pro sebe samotného), tak asi ani nemají přehled o tom, co se s tím děje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12586
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod TomasV » pon zář 02, 2019 11:31

No tak jsem to musel dlouho hledat ale konecne jsem neco nasel .
Priklad pozemkove (gruntovni knihy) : https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2442107

Jak je to tam presne organizovane nevim takze jsem se dale nedostal a jak tam hledat nevim .
Ale dam tu informaci sem protoze to muze pomoci v budoucnosti tem kteri budou mit stejnou otazku jako ja na zacatku : jak a kde najit pozemkove knihy na Internetu ?

Zaprve pozemkove knihy na Internetu existuji a je mozne je cist na odkazu ktery jsem dal .
Je pravdepodobne ze vsechny nejsou zatim na internetu dostupne . Ktere jsou a ktere nejsou nevim , k tomu by se muselo vedet jak na tom family search vyhledavat a to nevim .
Je rovnez pravdepodobne ze se nove porad pridavaji on line a ze tam jednou budou vsechny .
Je pravdepodobne ze MZA je (zatim ?) on line nema a pravdepodobne nevi kdy a kde je bude mit .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod zburget » pon zář 02, 2019 12:17

Informace, že gruntovnice lze najít na odkazu, který jste sem dal je mírně zavádějící. Ne všechny gruntovnice, které jsou on-line jsou a budou u mormonů. Některé archivy s nimi postupně přestávají spolupracovat. Osobně se divím MZA, že je to nechali fotit. Takže je dost možné, že na FS budou gruntovnice jihomoravské, ale třeba žádné jiné. A ty budou na webových stránkách příslušných archivů.

Stejně tak předpokládám, že i jihomoravské gruntovnice se někdy objevíé na stránkách MZA. Můžu tam zase zkusit hodit dotaz.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12586
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod TomasV » úte zář 03, 2019 8:43

No to je vice mene co rikam .
Podle tech prvnich informacich tady se zdalo ze vubec zadne pozemkove knihy na Internetu nejsou .
Toto je nespravne protoze jak jsem zjistil nektere na Internetu jsou (viz odkaz) .
Prirozene jak jsem poznamenal je pravdepodobne ze VSECHNY knihy na Internetu nejsou ale nejsem schopny najit ktere jsou a ktere nejsou .
Ale pokud by nekdo nejake potreboval tak muze tuto adresu zkusit - s klikou to tam muze byt . Na MZA asi skutecne zadne na Internetu nejsou .
TomasV
 
Příspěvky: 149
Registrován: ned dub 07, 2019 16:48

Re: Pozemkove knihy Kracovice

Příspěvekod zburget » úte zář 03, 2019 10:04

Každý archív si zveřejnění gruntovnic řeší "povlastní ose". Takže v jiných archivech gruntovnice celkem běžně jsou, v MZA nejsou, protože je mormoni právě skenují. Je možné, že něco už zveřejnili na svých stránkách (FS). Pžedpokládám, že po oskenování budou zveřejněny i na stránkách MZA.

Ale pozor, jak už zde zaznělo, (novější) pozemkové knihy jsou uloženy na místně příslušných katastrálních úřadech.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12586
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků