Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod vixiv » čtv srp 15, 2019 15:01

Dobrý den,
měl bych takový dotaz na který mě přivedlo hledání pozemkových knih vsi Roudnice (Hradecko). Celou dobu jsem vycházel z toho, že Roudnice spadá do soudního okresu Nechanice: viz: https://vychodoceskearchivy.cz/hradeckr ... /roudnice/. Říkal jsem si ano v roce 1850 buď Nechanice nebo v nejhorším Hradec, proč by to historicky mělo být jinak. Napsal jsem do Zámrsku odpověď: "Okresní soud Nechanice jsou sice uloženy pozemkové knihy pro obec Dolní Roudnice a Horní Roudnice, ale pouze z 19. století." Říkám si to není možné, měl jsem článek z citací z Roudnické gruntovní knihy ze 17stol. Proto článek posílám do Zámrsku a další odpověď: Okresní soud Pardubice jsme dohledali Gruntovní knihu rychty Osické z let 1684-1837, která vedle lokality Lhota pod Libčany obsahuje také zápisy pro lokalitu Roudnice (kniha č. 16). Takže to už je lepší.

No a protože každý z nás hledá ty nejstarší záznamy tak ten dotazy zní:
1) pro SOA Zámrsk se zjevně gruntovnice vyskytují jako Pozemkové knihy okresních soudů xxx a také Pozemkové knihy příslušných velkostatků. Do jaké míry se tyto informace překrývají mi není dodnes jisté? Má někdo zkušenosti?
2) Existuje nějaký pramen ze kterého zjistím do jakého soudního okresu před rokem 1850, pochopitelně lépe 1750 a ještě lépe 1650 spadala ta nebo ta vesnice? Ano Roudnice spadá celou dobu pod okresní soud Nechanice, nicméně gruntovnice jsou v Okresním soudu Pardubice. Jakou jistotu mám, že to samé není ze vší Trnava, která je vedena naprosto stejně? Tedy dle čeho se hlavně řídíte, když chcete určit, kde hledat nejstarší gruntovnici.
3) za poslední velkostatek. U vsi Trnavy vím, že spadala do Velkostatku Sadová - Libčany (dříve velkostatek Kunčice - Trnava), co nevím je, od kdo tento velkostatek existuje. Jsem schopen zjistit kam spadala Trnava před počátkem existence tohoto velkostatku? Analogicky pro Roudnici, nyní již vím, že spadala do Velkostatku Pardubice, ale zase nevím od kdy existoval. U obou případů vím jen dataci existence archiválií. Opět nějaký typ na to, co bylo před velkostatkem nebo alespoň od jaké doby existují?

asi jsem se do toho už hodně zamotal, ale dotaz je jasný, jak zjistit kam spadala ta či ona vesnice v průběhu staletí z pohledu pozemkových knih a dalších agend.
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod matju » čtv srp 15, 2019 19:14

Já se obávám, že v tam asi žádné pravidlo neexistuje, alespoň já jsem ho zatím pro Soa Zámrsk nenašla. Některé gruntovnice jsou ve Velkostatcích, jiné v Soudních okresech (a ani podle data to není nijak rozlišeno) a nezbývá, než hledat. Vím, že když gruntovnice není ve velkostatcích, neznamená to ještě, že neexistuje, ale je třeba dál hledat, metoda pokus omyl... Moje zkušenost, ale třeba je nějaký vzorec, co mi uniká...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod matju » čtv srp 15, 2019 19:50

Moniko, to bohužel není pro Soa Zámrsk úplně pravda - např. gruntovní kniha obce Rohoznice u Miletína z let 1700-1780, kterou bych čekala ve fondech velkostatku, je uložena ve fondu okresního soudu Hořice.
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod capjar » čtv srp 15, 2019 22:13

Moniko, to bohužel není pro Soa Zámrsk úplně pravda - např. gruntovní kniha obce Rohoznice u Miletína z let 1700-1780, kterou bych čekala ve fondech velkostatku, je uložena ve fondu okresního soudu Hořice.




Jak to víte?
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod capjar » čtv srp 15, 2019 22:25

Ve fondu Okresní soud Hořice, který je uložen v SOkA Jičín, žádnou starou pozemkovou knihu nevidím, viz https://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy ... 1020101282.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod matju » pát srp 16, 2019 7:54

Kolega si ji to půjčoval a ofocoval nám ji... Ale myslím, že kniha byla uloženo v Soa Zámrsk - součást POZEMKOVÉ KNIHY OKRESNÍHO SOUDU HOŘICE 1671-1884 ev. číslo 471 v seznamu pomůcek...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod vixiv » pát srp 16, 2019 8:48

já bych taky řekl, že se jedná o zmatení pojmů, na mém příkladu rovněž platí, že gruntovnice ať už Trnavy nebo Roudnice jsou uloženy v Zámrsku ve Sbírce pozemkových knih Východočeského kraje a ta je členěna (kapitoly) dle okresních soudů. Rozhodně to není tak, že knihy jsou v příslušných okresních archivech dohledatelné skrze uváděný nástroj.
vixiv
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod janpechacek » pát srp 16, 2019 17:53

V Zámrsku v tom mají trošku zmatek, který se pokusím vysvětlit citací přímo od Mgr. Kuby (vedoucí odd. správy fondů a sbírek). Sám jsem to řešil u velkostatku Nové Hrady.

Ve věci gruntovních knih a jejich příslušnosti k okresním soudům – Gruntovní knihy po zániku patrimonií v roce 1848, resp. 1850, převzaly okresní soudy, coby nástupnické soudní instance přenesené soudní agendy tehdy delegované na jednotlivá panství. Knihy pak byly po polovině 20. století předány z jednotlivých okresních soudů do Státního ústředního archivu v Praze (dnes Národní archiv) a ten je následně delimitoval do územně příslušných oblastních archivů. V našem archivu byly soustředěny do uměle vytvořené Sbírky pozemkových knih Východočeského kraje, která je postupně „rozpouštěna“ a knihy jsou zařazovány zpět dle provenienčního principu do zpracovávaných fondů velkostatků.


Takže pokud nevíte kde co hledat, udělejte to jako já, obraťte se na podatelnu (podatelna.soa@ahapa.cz) a on už vám někdo kompetentní odpoví.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod vixiv » pát srp 16, 2019 18:16

presne jako jsem to udelal ja..., odpoved co jsem potreboval jsem dostal. Beru to tedy tak, ze do roku 1850 bych se mel primarne divat na velkostatky a pote na okresni soudy i ja pridam citaci ze Zamrsku z min tyfne:

Dobrý den,

obecně jsou pozemkové knihy uložené v Zámrsku ve dvou typech fondů. Jednak ve fondu Sbírka pozemkových knih Vč. kraje, který je členěn podle původních okresních soudů a tomu odpovídají i archivní pomůcky této sbírky. Fond vznikl v 60. letech minulého století jako umělá sbírka, kam byly tehdy shromážděny nejen pozemkové knihy z fondů velkostatků a okresních soudů, ale i městských archivů apod. Během několika málo let ale začala být sbírka rozpouštěna a knihy delimitovány do příslušných archivů a k fondům, ke kterým správně patří podle původce. Tato praxe stále pokračuje, přesto je ještě část knih evidována v této sbírce. Jedná se o pozemkové knihy patřící do fondů Velkostatků, které dosud nebyly zpracovány. Díky tomu jsou tyto knihy badatelsky přístupné.

Druhým typem fondů jsou Velkostatky obsahující písemnosti vzniklé činností tehdejších panství a tedy i pozemkové knihy vedené do roku 1850. Od roku 1850 převzaly agendu pozemkových knih nově vzniklé okresní soudy. Archivní fondy tehdejších Okresních soudů jsou ukládány do příslušných Státních okresních archivů. Některé knihy byly založeny před rokem 1850, pak z panství předány okresnímu soudu a dále se do nich zapisovalo (cca do roku 1880) - tyto knihy jsou většinou ještě u nás ve Sbírce pozemkových knih. V průběhu let se knihy ze Sbírky při zpracování fondu Velkostatku do tohoto obvykle začlenily.

Pojem "pozemkové knihy" se částo používá v širším smyslu, tedy nejen pojmenování pro knih zachycujících převody majetku, ale i pro urbáře, knihy svatebních smluv, knihy listin, knihy aktiv a pasiv, atd.

Tento letitý vývoj včetně změn v metodice evidence a zpracování archivních fondů způsobil, že pomůcky ke Sbírce pozemkových knih a některých dříve zpracovaných Velkostatků jsou poměrně nepřehledné s řadou poznámek. Pro laika někdy až nesrozumitelné a zmatečné, o čemž nás přesvědčuje praxe v badatelně. Proto byly digitalizovány jen vybrané pomůcky Sbírky pozemkových knih jako "Pozemkové knihy Okresního soudu XY" a jen některé pomůcky Velkostatků.

V badatelně jsou badatelům všechny pomůcky dostupné včetně případné konzultace, co napsat do objednávky, resp. jak citovat. Aby zájemce nemusel vážit cestu jen pro zjištění, že např. pozemková kniha, kterou by pro své studium potřeboval, se nedochovala, může si o informaci požádat emailem. Jinak nahlížet do archivních pomůcek u nás může badatel kdykoliv v provozních hodinách badatelny, bez objednání a v průběhu celého dne (ustanovení Badatelského řádu se vztahují primárně na archiválie).

Snad je mé vysvětlení pro Vás takto dostačující.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tot cele, takze radsi se tam optat.
vixiv
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod matju » pát srp 16, 2019 20:46

Děkuju oběma, zajímavé....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod capjar » sob srp 17, 2019 16:48

O této situaci jsem tu už nedávno - byť jen stručně - psal, viz odkaz, který zde výše uvedla paní Monika. Bohužel ty staré pomůcky s názvem okresních soudů jsou velmi zmatečné a zavádějící. Snad budou v brzké době nahrazeny novými pomůckami, které budou odpovídat příslušným fondům podle provenienčního principu.
Nyní - schematicky vzato - platí pravidlo, že staré pozemkové knihy do r. 1850 jsou fyzicky uloženy ve fondech velkostatku v oblastních archivech - pokud jde o vesnice, případně ve fondech archivů měst v okresních archivech - pokud jde o města a jejich vesnice. Ale pozor, ne všechna současná města byla tehdy (do 1850) již městy, takže jejich pozemkové knihy jsou samozřejmě uloženy ve fondech velkostatků.
V období let 1880 až 1881 byly - v rámci knihovní agendy okresních soudů - zakládány tzv. nové pozemkové knihy. Ty jsou v současné době dosud fyzicky uloženy na katastrálních úřadech a digitalizují se pro úřední potřebu. Poté v dohledné době by měly být předány do okresních archivů, kde jsou též uloženy fondy okresních soudů.
Takže pro tazatelku "matju": fond Okresní soud Hořice je uložen ve Státním okresním archivu Jičín, ale jí hledaná stará pozemková kniha se nachází ve fondu příslušného velkostatku Miletín, který je uložen ve Státním oblastním archivu v Zámrsku.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Pozemkové knihy vs velkostatky a soudní okresy

Příspěvekod matju » sob srp 17, 2019 19:32

Jojo, děkuju za objasnění... Prostě jen zavádějící název pomůcky.....
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků