Rod Hornyš - K čemu se přiklonit

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Rod Hornyš - K čemu se přiklonit

Příspěvekod olim » ned srp 11, 2019 12:29

Hezký den, jestli můžete či víte, prosím poraďte. Nevím, k čemu se mám přiklonit.
Oč jde:
Pátrám po rodu Hornyš (dříve Hornischer).
Nalezl jsem svatby Matouše Hornischera (dvě v roce 1825 a v roce 1832).
1.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=63
2.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=75

Z obou zápisů vyplývá, že Mathias Hornischer byl potomkem Apoleny Hornischer z Kunzendorfu (Kunčina u Moravské Třebové), která byla dcerou Mathiase Hornischera a Terezie Stanzlové (její otec Franz z Kunzendorfu).
Neobvyklé je pouze to, jak se Mathias (ženich) a jeho matka Apolena ocitla v Kleinlowtschitz (což jsou Lovčičky, a to je ves jižně od Slavkova u Brna - tedy dost daleko od Kunčiny).

Začal jsem tedy pátrat v Kunčině a nalezl v N 1784 - 1817 Kunčina záznam o narození Mathiase Hornischera

N Hornyš Matouš 10 2 1800.jpg


Pak jsem pokračoval v pátrání po narození jeho matky Apoleny Hornischer. V N 1737 - 1786 Kunčina jsem nalezl zápis o
narození Apoleny dne 28.1.1776 s rodiči Matthous Hornischer a Victorií v čp 63

N Hornyšová Apolena 28 1 1776.jpg


Jak jsem dále zjistil z O 1708 - 1788 Kunčina, Matthous Hornischer si Victorii vzal 21 1 1759 a Victorie byla dcerou Jana Hegera.

O Hornyš Matouš a Victorie Heger 21 1 1759.jpg


V matrice N 1737 - 1786 Kunčina jsem nenalezl narození žádné Apoleny Hornischer, jejímiž rodiči by měli být dle zápisů svateb jejího syna rodiče Mathias Hornischer a Tereza Sta(e)nzl. Nenalezl jsem tam ani narození žádného jiného dítěte těchto rodičů a v O 1708 - 1788 Kunčina ani žádnou svatbu Matthiase Hornischera s Terezou Stanzlovou. Tak jsem si řekl, zda se nebrali v nějaké okolní farnosti.
Při pátrání v okolních farnostech (Mor. Třebová, Staré Město, Boršov, Trnávka atd.) jsem nenarazil na žádnou svatbu Mathiase Hornischera s Terezou Stanzl. Pokusil jsem se tedy hledat otce Terezy, jímž měl být Franz Stanzl. Svatbu jednoho Franze Stanzla jsem nalezl v Mor. Třebové resp. Linharticích s nějakou Alžbětovou Proserovou v roce 1769, což je ale dost pozdě, protože Tereza se musela narodit někdy kolem roku 1750, aby měla v roce 1776 dceru Apolenu, a přitom tento Franz Stanzl nebyl vdovcem, aby měl Terezu s jinou ženou. Pak jsem nalezl ještě svatbu jednoho Franze Stanzla s Katarinou Goppold v roce 1732 v Městečku Trnávka, ale ani v tomto manželství se žádná Tereza nenarodila. Takže jsem nepochodil.

Vrátil jsem se tedy k pátrání po Apoleně Hornischer a v matrice O 1779 - 1855 Kunčina jsem nalezl níže uvedený záznam.
Vyplývá z něho, že Apolena Hornischerová z Kunčiny čp. 63 si vzala dne 22.5.1804 nějakého Jana Martínka z Mariendorfu.

O Martínek Jan a Apolena Hornyšová 22 5 1804.jpg


Mariendorf jsem identifikoval jako Mařín, část obce Zadní Arnoštov ve farnosti Křenov a tam jsem v N 1791 – 1828 Křenov v Maříně nalezl narození dalších dětí Apolonie Hornischer s Janem Martínkem (Franze 7.3.1805, Johanna 6.12.1806, Mauritze 2.1.1809, Elisabethy 26.4.1811 a Anny Marie 4.6.1814). Jako př. uvádím narození Elisabethy.

N Martínková Alžběta 26 4 1811.jpg


Pak jsem hledal úmrtí Jana Martínka, jejího druhého manžela, ale to jsem v Maříně v matrice Z do roku 1833 nenalezl. Jaký byl důvod přesídlení Apolonie s dětmi do Lovčiček, kde se v roce 1825 oženil její syn Natthaus Hornischer (nemanželský syn) a v roce 18.2.1833 syn Mauritz Martínek z manželství s Janem Martínkem, ví bůh.
Zajímavé pak je, že jsem v Lovčičkách nalezl úmrtí Apoleny Martínkové dne 1.11.1822, ale nikoli úmrtí Jana Martínka, pokud tam přesídlili v manželství.

Vrátil jsem se do Kunčiny k hledání případných úmrtí osob s příjmením Hornischer a Stanzl. Příjmení Stanzl jsem v indexu Z po roce 1783 nenalezl žádné, ale za to úmrtí jednoho Mathese Hornischera, výměníka z čp. 63 dne 5.8.1803 ve věku 73 let a
úmrtí jeho syna Mathiase Hornischera dne 3.1.1831 v čp. 63 ve věku 70 let, což by odpovídalo, protože Matthausovi Hornischerovi s manželkou Victorií Hegerovou se syn Mathias narodil 13.8.1761 v Kunčině. Pak jsem nalezl úmrtí dalšího Mathese Hornischera (Bauera) dne 3.6.1804 V Kunčině čp. 14 ve věku 52 let a při dalším hledání v matrice narozených jsem nalezl zápis o narození tohoto Mathiase Hornischera 21.1.1752 v Kunčině. To by mohl být otec Apoleny.

Jenže jsem nalezl úmrtí pouze jedné Terezy Hornischer v roce 1825, což však dle čp 54 byla manželka Tomáše Hornischera, což byl bratr Matthause Hornischera z čp. 63.

A teď nevím, co dál, nebo k čemu se přiklonit. Jít dále po rodičích Mathiase Hornischera, narozeného 21.1. 1752 (jeho rodiči byli Jan Hornischer a Maria) nebo Matthause Hornischera, narozeného 30.8.1731 také v Kunčině, jenž měl za manželku Victorii a jehož rodiči byli Matthaus Hornischer a Zuzana). Pochyby u mně vzbuzuje ta poznámka o Apoleně z čp 63, když si brala Jana Martínka v Kunčině. A ještě jedna poznámka. V Kunčině se nenalézají zápisy o narození dětí, jež by měli mít za rodiče Mathiase Hornischera A Terezy Stanzl.
Mate mne také poznámka u svatby Matthause Hornischera u svatby S Victorií Hegerovou v roce 1759, kde je uvedeno, že Matthaus Hornischerje rusticus, což beru, že je totéž co bauer.

Protože hledám předky Matthause Hornischera, připadá mi správnější vycházet z údajů u jeho svateb, tedy matka Apolonie, která se narodila někdy kolem roku 1776 a jejímiž rodiči byli Mathes a Tereza, byť jsem nenalezl přesné datum narození Apolonie, ani svatbu jejích rodičů. Co Vy na to?

Prosím o radu, jak byste postupovali.
Děkuji
olim
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát srp 19, 2011 13:18
Bydliště: Pardubice

Re: Rod Hornyš - K čemu se přiklonit

Příspěvekod Zora » ned srp 11, 2019 12:58

je to hodně dlouhé, asi jsem něco přehlédla, ale nevím, proč označujete Jana Martínka za jejího (Apolenina) druhého manžela.
Pak jsem hledal úmrtí Jana Martínka, jejího druhého manžela,
U svatby není Apolena označena jako vdova.
Musel to být její první manžel.
Z
edit
Jenže jsem nalezl úmrtí pouze jedné Terezy Hornischer v roce 1825, což však dle čp 54 byla manželka Tomáše Hornischera, což byl bratr Matthause Hornischera z čp. 63.

Pokud není v zápise přímo uvedeno, že se jedná o manželku nebo vdovu po Tomášovi, zvažujte možnost, že vdova Tereza dožila u příbuzných.

Úmrtí u žen je vždy složitější hledat, vdova se mohla znovu provdat a to i ve vyšším věku.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rod Hornyš - K čemu se přiklonit

Příspěvekod olim » ned srp 11, 2019 14:46

Děkuji Zoro za připomínky.
Máte pravdu v otázce Jana Martínka, byl to její první manžel- napsal jsem hloupost.
Pokud jde o úmrtí Terezie, přikládám záznam. Z věku při úmrtí mi vychází, že tato Tereza se narodila někdy kolem roku 1746 (nehledal jsem zatím přesné datum). Ale jedna Tereza měla s Tomášem Hornischerem od roku 1772 (brali se 23 10 1770) v čp 54 Kunčina 6 dětí, tak proto se mi nezdá, že by to mohla být ta pravá.

O Hornyš Tomáš a Terezie Richter 23 10 1770.jpg


Z Hornyš Terezie 18 11 1825.jpg
olim
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát srp 19, 2011 13:18
Bydliště: Pardubice

Re: Rod Hornyš - K čemu se přiklonit

Příspěvekod hanucha » úte srp 13, 2019 11:03

Zdravim, zkousela jsem se v tom vyznat, a ja bych postupovala tak, ze bych nasla svatbu bratra Tomase Hornischera s Terezou, jestli nedoslo nahodou k zamene jmen babicky u zapisu o svatbe (1825 a 1832) a neni to ta Tereza Stanzl. Mohl se nekdo prehlednout a opsat to spatne. Kdyby to byla jina Tereza, urcite bych se pokusila najit nejakou indicii, proc to v tom zapisu je a nespokojila se s Viktorii.
Pokud toto nezjistim, vetsinou tu vetev ulozim k ledu a vrhnu se nekam jinam. Obcas to pomuze, obcas se za cas dostanete do stejneho bludneho kruhu. Taky se mi stalo, ze jsem nahodou v jine farnosti narazila na lidi, ktere jsem predtim neuspesne hledala. Kazdopadne nejsem priznivkyni vybrat si pravdepodobnejsiho z nich.
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků