VYŘEŠENO Matriky uložené na úřadě

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Matriky uložené na úřadě

Příspěvekod k4m1l » úte črc 23, 2019 18:05

Při získávání informací z matrik, které jsou ještě uložené na úřadech jsem narazil na zajímavý ,,problém"( se kterým jsem se v jiných obcích až do dneška nesetkal).

Konkretně potřebuji z matriky ve Valašském Meziříčí získat výpisy z matriky úmrtí cca 5ti osob (výpisy z matriky narození všech osob mám).
Při tel. rozhovoru s matrikou ve Val. Meziříčí mi ale bylo řečeno, že musím do žádosti uvést rok úmrtí osob, což je docela paradox, když právě to potřebuji zjistit :D Paní na úřadě prý nemá čas to hledat :x

Zajímalo by mě:

1) Jak je to podle zákona se získáváním těchto údajů (zda jsem povinnen uvádět rok úmrtí, když ten právě potřebuji zjistit???)

2) Pokud tedy paní na úřadě nemá čas to hledat, zda mám tedy nárok si to v té matrice najít sám???
Naposledy upravil k4m1l dne čtv dub 22, 2021 17:30, celkově upraveno 2
k4m1l
 
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 17, 2019 14:13

Re: Matriky uložené na úřadě

Příspěvekod Zora » úte črc 23, 2019 18:11

Víte zhruba , o jaké se jedná období?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29151
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky uložené na úřadě

Příspěvekod k4m1l » úte črc 23, 2019 18:13

Zora píše:Víte zhruba , o jaké se jedná období?

Z


cca 1900-1960
k4m1l
 
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 17, 2019 14:13

Re: Matriky uložené na úřadě

Příspěvekod Zora » úte črc 23, 2019 18:17

Víte zhruba , o jaké se jedná období?

Všeobecně platí:
Matriční úřad, úřad s rozšířenou působností nebo krajský úřad povolí nahlédnout do sbírky listin nebo druhopisu matriční knihy vedené do 31. prosince 1958 a činit výpisy z nich v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí.
https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahl ... istin.aspx

Domnívám se, že matrikářka by měla mít k dispozici rejstříky, takže zas tak velký problém by to být neměl.
Ovšem problémem může být tzv. organizační řád úřadu, kde je třeba nějak omezeno právě umožnění nahlížení.
(třeba v Brně na Dom. náměstí nepovolovali focení, ale pouze nabídli možnost výpisků)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29151
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky uložené na úřadě

Příspěvekod Polexina » úte črc 23, 2019 18:51

Matrikářce se pravděpodobně nechce nic hledat, protože je velké teplo. Hlavně se nenechejte odradit a opakujte svůj dotaz tak dlouho, až se uráčí to najít. Taky jsem zaslala dotaz na matriku do trvalého bydliště a paní tvrdila, že v matrice nic nenašla. Až jsem vyčerpala nemocnice a bydliště potomků, znovu jsem se obrátila na místo bydliště zemřelého a paní to najednou našla. Taky jsem nevěděla rok úmrtí. Některé matrikářky jsou velmi ochotné, jiné liknavé a jsou i takové, které si vymýšlí různé obstrukce, aby nám to pátrání znepříjemnily.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Matriky uložené na úřadě

Příspěvekod k4m1l » úte črc 23, 2019 19:33

Polexina píše:Matrikářce se pravděpodobně nechce nic hledat, protože je velké teplo. Hlavně se nenechejte odradit a opakujte svůj dotaz tak dlouho, až se uráčí to najít. Taky jsem zaslala dotaz na matriku do trvalého bydliště a paní tvrdila, že v matrice nic nenašla. Až jsem vyčerpala nemocnice a bydliště potomků, znovu jsem se obrátila na místo bydliště zemřelého a paní to najednou našla. Taky jsem nevěděla rok úmrtí. Některé matrikářky jsou velmi ochotné, jiné liknavé a jsou i takové, které si vymýšlí různé obstrukce, aby nám to pátrání znepříjemnily.
P.


Děkuju za odpověď. Já to vidím stejně a odradit se rozhodně nenechám:)
k4m1l
 
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 17, 2019 14:13

Re: Matriky uložené na úřadě

Příspěvekod k4m1l » úte črc 23, 2019 19:33

Zora píše:Víte zhruba , o jaké se jedná období?

Všeobecně platí:
Matriční úřad, úřad s rozšířenou působností nebo krajský úřad povolí nahlédnout do sbírky listin nebo druhopisu matriční knihy vedené do 31. prosince 1958 a činit výpisy z nich v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí.
https://www.mvcr.cz/clanek/matriky-nahl ... istin.aspx

Domnívám se, že matrikářka by měla mít k dispozici rejstříky, takže zas tak velký problém by to být neměl.
Ovšem problémem může být tzv. organizační řád úřadu, kde je třeba nějak omezeno právě umožnění nahlížení.
(třeba v Brně na Dom. náměstí nepovolovali focení, ale pouze nabídli možnost výpisků)
Z


Děkuju za informace
k4m1l
 
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 17, 2019 14:13


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků