Jméno ženicha?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jméno ženicha?

Příspěvekod zburget » ned črc 14, 2019 13:13

Mám tady jeden záznam svatby:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=4
poslední na dvojstraně (vpravo dole)

Strennus Miles a Leg. Cos.? Reg. Pedestri Unzeitig Leopoldus ex Centuria D: Joannis Saitschek, cum honesta Virgine Catharina filia +ti Martini Saxer Militis apud inclytam Legionem de Buebla Hermostadio ex Transylvania

Pochopil jsem to správně, že tam prostě jméno ženicha není a nebo je to ten Leopold Unzeitig (možná Unzeilig)?

Díky,
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jméno ženicha?

Příspěvekod Zora » ned črc 14, 2019 13:31

Řekla bych, že :
strenuus - udatný
pedestri - obyčejný, prostý nebo také pěší

Unzeitg Leopoldus (jméno a příjmení ženicha )
ze setniny pana J. Staischeka
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29193
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jméno ženicha?

Příspěvekod zburget » ned črc 14, 2019 13:49

No, já právě přemítám o tom, jestli je ten Leopold Unzetig jméno ženicha nebo název pěšího pluku.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jméno ženicha?

Příspěvekod Zora » ned črc 14, 2019 14:03

za sebe si myslím, že se k regimentu váže slovo pěší - tedy ve smyslu pěší regiment, jestli něco takového existuje.
udatný voják Leopold U. je ženich, který je ze setniny Pana (Dominus) S.

On by byl v tomto kontextu těžko zapsán majitel celého regimentu bez Dom. (nebo šlecht. titulu) zatímco jeho podřízený velitel by jako Dominus označen byl.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29193
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jméno ženicha?

Příspěvekod Polexina » ned črc 14, 2019 15:24

Vzhledem k tomu, že v indexu se vyskytuje příjmení Zajíček (Unzeitiga jsem nenašla), přikláním se k tomu, že ženich je Zajíček. Nevím jak Vy, ale já vidím písmeno D. před Unzeitigem i Zajíčkem.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 283
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Jméno ženicha?

Příspěvekod Zora » ned črc 14, 2019 15:27

Inu., vše je možné, ale vojína s označení Dominus jsem ještě neviděla. Stále se asi musím něčemu učit,
Na text jsem se nedívala. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29193
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jméno ženicha?

Příspěvekod zburget » ned črc 14, 2019 15:45

Před Unzeitigem "D." určitě není - to je jen před Zajíčkem.
Pěších pluků byla spousta. Odlišovaly se buď čísly a nebo jmény majitelů - a jméno Leopolda je přesně v místě, kde se to jméno majitele pluku zapisuje. Takže tohle ukazuje na to, že je Unzetig majitelem pluku.
Ale taky je pravda, že za jménem následuje "ze setiny P. Jana Zajíčka" - takže tohle zse naopak ukazuje, že je Unzeitig ten voják, který se žení. :?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jméno ženicha?

Příspěvekod Zora » ned črc 14, 2019 15:52

Inu, mohli také uvést jen všeobecný název regimentu (bez jména majitele) a specifikovat konkretní setninu Pana Zajíčka ...

Myslím si, ale nemám proto žádnou jistotu, že šlo o vojenskou svatbu, nikde není psáno, že šlo o propuštěného vojáka, čili že ani indexy moc nepomohou... Zajíček je běžně se vyskytující příjmení.
Nemusí to být ovšem pravda, klidně se ženich mohl v dané obci po svatbě usadit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29193
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků