Pokus o nalezení vazeb rodiny 1650 panství Ledeč

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pokus o nalezení vazeb rodiny 1650 panství Ledeč

Příspěvekod Lupen » stř črc 10, 2019 1:06

Dobrý den,
dostal jsem se v pátrání až do okolí Ledče nad Sázavou. Bohužel matrika narozených Zámrsk 5079 sign. 2516 i matrika oddaných 5095 sign. 2527 je nejdříve pouze z města, teprve později z okolí, navíc je místy silně nečitelný u narozených nebo u obojího vynechaný text.
Nyní mám tyto informace a zdroje, jméno uvádím nejčastěji v novodobé formě:

rok 1636 existoval Ondřej Vavřička, psáno Wondřej
rok 1638 nejspíš Andea Wawz--n
rok 1640 Andrei Wawzyckyn
Ondřej je ve včech případech v pozici kmotra, s návazností na panský dům, dále se nikde nevyskytuje.

rok 1643 se rodí Carolus syn Bohusai Vavřičky a Maria.
Bohuslav zřejmě umírá do sčítání v roce 1651 a jeho vdova je v něm asi uvedena jako Maruše Wawrzickowa v Hroznětíně, Karel se také dále nikde nevyskytuje.


1648 se žení asi v Ledči Jiří Vavřička se Sibilou, který má v roce 1649 syna Václava, dle SPPV mu bylo v roce 1651 30 let a je uveden s manželkou, synem Václavem 1 rok a dcerou Marií 1/2 roku v Bohdanči jako kovář. Dcera Marie zřejmě je totožná s narozenou Marií v únoru roku 1651 jako dcera Jiřího Fabri (v překladu kovář) a Sibylly, psané Siblli, i když zde jsou rozdílní svědci než ti u narození Václava a u svatby. Tento Jiří se později stěhuje do Kynic, v roce 1669 se znovu žení jako Vavřička s Marií Annou Klausovou z Číhoště, lze však dále jako svědka u křtů v okolí najít Jiřího Fabrini. (V roce 1719 se v Bělé žení Jiří Jiříček z Hroznětína neb inač dle příjmení Vavřička, syn Jana Vavřičky, takže nesprávný zápis je možný. Několik nositelů jména Fabri, stejně tak jeden Jiříček, se v okolí vyskytovali. Tento dle SPPV jediný Tomáš Jiříček se ženil na začátku roku 1651 a jeho potomci byla spřátelená rodina ve vedlejší Číhošti, čímž se to trochu komplikuje.)

V SPPV je mimo Jiřího Vavřičky kováře a jeho rodiny v Bohdanči uvedena v Hroznětíně vdova Marie (Maruše) Vavřičková 50 let, syn Matěj 28 let, syn Pavel 24 let a dcera Dorota 20 let.
V rejstríku Berní ruly je pouze v Hroznětíně Matěj Vavřinka/Vavčička. Tento Matěj má potomky, 1660 neznámé (nelze přečíst), dále Adalberta, Marii a Dorotu. Adalbertem rod zaniká, jeho 2 děti mužského pohlaví umírají jako malí. Následně se v Hroznětíně a okolí vyskytují pouze jiní Vavřičkové.

Problém: v roce 1669, v prosinci, se v Hroznětíně rodí Mikuláš (Nikolas) syn rodičů Bohuslao Vavřička a Kateřiny, dříve nikde neuvedených. Následuje Václav 1669, Havel 1673 a Anna 1675. Tento Bohuslav mě zajímá.
Svědci křtů jsou u dětí (mimo prvního Mikuláše) z Ledče, z rodiny Veselý.

Z tohoto všeho mám několik nejasností a zkouším pohled nezaujatého člověka, proto jsem sem napsal.

Otázky: je možné, aby se Bohuslav ženil v 17 a méně letech a byl také potomek Matěje po jeho předpokládaném otci?
Je možné, že Bohuslav je z rodiny Veselý z Ledče a přiženil se, vzhledem k tomu, že jméno Bohuslav je v SPPV na ledečském panství pouze 4x, z toho Vlček 9 let, který se žení v Číhošti v roce 1663 s Dorotou Klausovou, 2týdenní Veselý je z Ledče a zbylí jsou Kakáček z Třebětína 5 let, a Škola z Ledče 54 let? Nebo spíš jde o pokračující styky z působení rodiny před cca 20-30 lety ve službě v Ledči, protože několik lidí tohoto jména se často u křtů v Ledči a okolí objevovalo?
Je možné, že Jiří Vavřička je nejstarší bratr Matěje, Pavla a Doroty z Hroznětína nebo alespoň jejich jiný příbuzný? Toto příjmení se jinde v žádném SPPV ani v generálním rejstříku k berní rule, jestli jsem se dobře díval na všechny varianty, nevyskytuje.
Existují někde opisy matrik z panství Ledeč z období 1634-1679 nebo jiné zdroje, abych mohl případně dohledat další údaje?

Nechci nic vyhledat, nic přečíst, i když mám i tady velké mezery, rád bych jen stručný nástin, jakým směrem mám možnost dál pracovat. Děkuji.
Lupen
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 28, 2019 20:23

Re: Pokus o nalezení vazeb rodiny 1650 panství Ledeč

Příspěvekod ZEL » stř črc 10, 2019 8:51

Na nejstaršího Ondřeje Vavřičku se sice neptáte, ale z tvaru zápisu v roce 1640 (a možná i 1638) se zdá, že kmotrem nebyl on, ale jeho manželka (vdova, dcera). Pravidelný interval kmotrovství naznačuje, že mohlo jít o stejnou rodinu, možná spřízněnou.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Pokus o nalezení vazeb rodiny 1650 panství Ledeč

Příspěvekod Lupen » stř črc 10, 2019 21:43

Dobrý den,
Ondřej Vavřička je v prvním zápisu uveden v kolonce Testes jako Wondřej Wawrziczků ----ý u sňatku Mikuláše Michal? z Hroznětína s pozůstalou po nebožtíku Krajíčkovi též tam Maryanou, ostatní 2 svědkyně Anna asi Pecha(c)zkova a Ludmila ?? Krajičkowy.
V druhém zápisu .....Martin S-korowi z Čihošť cum Anna praesentibus Wenclav Dwořak judex w Čihošť et Andrea Wawrzi--kun.
V třetím zápisu........Vencslaw Tomsu cum Dorothea Sekoti filia de Číhošť praesentibus Andrea Wawrzyckyn et Bartholomeo Sekot.
V zápisech i mém přepisu jsou drobné chybky.
Ale v zásadě máte pravdu, jím se nezabývám, vazba na Číhošť a Hroznětín je zřejmá, jedná se vždy o jiný pár, v SPPV není Ondřej již uveden a uvedené potomky nebo jiné příbuzné též nemá, pokud by nebyl v roce 1651 již zemřelý manžel Maruše. Matriky oddaných i narozených nejsou úplné a nelze najít souvislost mezi rodinami, pokud neberu v úvahu, že v místě o šesti domech musel být příbuzný každý s každým. Uvedl jsem ho pouze pro úplnost a pro mě je pouze potvrzením, že rodina existovala kontinuálně v místě i před sčítáním.

Děkuji za zájem.
Lupen
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 28, 2019 20:23


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků