F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Kiara » úte črc 09, 2019 15:37

Navazuji na svůj příspěvek http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=41&t=47863, kdy jsem kolegy poprosila o četbu a překlad zápisu v matrice oddaných. Překlad zněl:
Post ternam promulgationem in divina Giczinij et Cirquicij habitam nulloque impedimento detecto peracta SS [sanctissima?] confessione communione et catechesi copulatus est honestus sponsus Joannes Smrkovsky superstes filius post pie defunctum Wenceslaum Smrkowsky venatorem Miliczoviessensem cum honesta sponsa Anna superstite filia post pie defunctum Jacobum Hrdlyczka molitorem Lochensem, ambo subditi ad collegium Giczynense S: J: [Societas Iesu]...

Zarazil mě zde obrat: "ambo subditi ad collegium Giczynense, S.J." čili poddaní k jičínské koleji, S.J. znamená v překladu Societas Jesu, čiliže Tovaryšstvo Ježíšovo. Dokonce na internetu existuje i dokument PDF https://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/files/2013/10/8615_Jezuit%C3%A9-kolej-Ji%C4%8D%C3%ADn-skeny_NAD_2965.pdf, který se týká činnosti, písemností a dokumentů vztahující se k činnosti jezuitské koleje v Jičíně.
Dokonce je zde podrobný popis jedné z uložených listin, cituji:
Albrecht z Valdštejna zřizuje a zakládá v Jičíně kolej Tovaryšstva Ježíšova s chrámem sv. Ignáce a při ní školy a obdařuje je důchody. K vydržování osob daruje panství Miličeves s důchody a příslušenstvím a další vesnice, dvory, lesy ...
. Jezuité v Jičíně skončili svoji působnost v roce 1773.
Mám písemný dokument, již zmiňovaný myslivecký výuční list z roku 1762, ve kterém je zmiňován hrabě František Norbert Trauttmansdorf jako pán m.j. na Jičíně. Až do dnešního dne jsem se domnívala, že pánem na Milíčevsi byl hrabě Trauttmansdorf. Zdá se, že tento dokument byl adresován tomuto šlechtici nikoliv jako majiteli panství, ale spíše jako možnému zaměstnavateli kvůli zprostředkování zaměstnání a skutečným vlastníkem panství - páni mých předků - byli jezuité.
Dotaz zní: jsou mé úvahy správné či nikoliv :D ? Jde totiž o zásadní věc: POKUD by byli majiteli panství Milíčeves skutečně jezuité, mám šanci dohledat o svých předcích daleko více, jelikož po jezuitech zbylo v archivech podstatně více materiálu, než po samotném velkostatku Milíčeves-Tuř :D
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Boza » úte črc 09, 2019 15:48

viewtopic.php?f=33&t=47363&p=212570

...že jest byl ke mně František Smrkovský, vlastní syn Jana Smrkovskýho, poddaný statku Milíčovskýmu, velebné College Societatis Jes?Va Jičínské s povolením swe milostivé vrchnosti /:Titl.:/ myslivosti dolní, horní (?) , též bažantní , též všelikým vazbám do učení odevzdaný...

Klidně to může být tak že byl poddaný k jezuitům, ale právo myslivosti (a s tím spojené administrace) držela světská vrchnost, t.j. hrabě Trauttmansdorf.

Každopádně se u tovaryšstva podívejte.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Kiara » úte črc 09, 2019 16:24

Boza píše:http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=33&t=47363&p=212570

...že jest byl ke mně František Smrkovský, vlastní syn Jana Smrkovskýho, poddaný statku Milíčovskýmu, velebné College Societatis Jes?Va Jičínské s povolením swe milostivé vrchnosti /:Titl.:/ myslivosti dolní, horní (?) , též bažantní , též všelikým vazbám do učení odevzdaný...

Klidně to může být tak že byl poddaný k jezuitům, ale právo myslivosti (a s tím spojené administrace) držela světská vrchnost, t.j. hrabě Trauttmansdorf.

Každopádně se u tovaryšstva podívejte.
¨
Ano, to dává smysl.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Zora » úte črc 09, 2019 16:45

Ze zvědavosti se zeptám, měl
František Smrkovský, vlastní syn Jana Smrkovskýho

u svatby (narození dětí) napsáno, komu byl poddaný? (pokud tedy máte svatbu nebo narození dětí) dohledanou, samozřejmě. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Kiara » úte črc 09, 2019 17:03

Zora píše:Ze zvědavosti se zeptám, měl
František Smrkovský, vlastní syn Jana Smrkovskýho

u svatby (narození dětí) napsáno, komu byl poddaný? (pokud tedy máte svatbu nebo narození dětí) dohledanou, samozřejmě. Z

Dohledáno mám, bohužel František Smrkovský už v době sňatku nežil v Doubravici u Jičína, ale působil v hájence v Malejovicích :( takže je to passé. Svatba se konala v roce 1778, jezuité z Jičína odešli v roce 1773, fungovalo tam krátce jen jejich gymnasium.
Odkaz na sken - záznam sňatku Fr. Smrkovského:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4448/334
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Zora » úte črc 09, 2019 17:36

Kiara píše:
Zora píše:Ze zvědavosti se zeptám, měl
František Smrkovský, vlastní syn Jana Smrkovskýho

u svatby (narození dětí) napsáno, komu byl poddaný? (pokud tedy máte svatbu nebo narození dětí) dohledanou, samozřejmě. Z

Dohledáno mám, bohužel František Smrkovský už v době sňatku nežil v Doubravici u Jičína, ale působil v hájence v Malejovicích :( takže je to passé. Svatba se konala v roce 1778, jezuité z Jičína odešli v roce 1773, fungovalo tam krátce jen jejich gymnasium.
Odkaz na sken - záznam sňatku Fr. Smrkovského:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/4448/334

Šlo mně jen o to, koho byl později poddaný, na tenhle zápis vůbec nevidím.
Ono se mohlo stát, že se u něj poddanství měnilo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Kiara » úte črc 09, 2019 19:07

Ano, měnilo. Při svatbě a při narození dětí byl zapisován jako poddaný k panství Křesetice. Ten první zápis je opravdu velmi těžko čitelný :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Boza » stř črc 10, 2019 8:48

Pokud měnil poddanskou příslušnost, máte šanci najít (snad u jezuitů) výhostní (zhostný) list, popřípadě v panství Křesetice jeho zápis.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: F.ú. Církvice,O, 1740, latina

Příspěvekod Kiara » stř črc 10, 2019 19:30

Boza píše:Pokud měnil poddanskou příslušnost, máte šanci najít (snad u jezuitů) výhostní (zhostný) list, popřípadě v panství Křesetice jeho zápis.

Také mě to napadlo ... :D Bohužel, u jezuitů se dochovaly zhostné listy pouze do roku 1745. V té době pravděpodobně František ještě nebyl na světě :( nicméně prohlédnu, co se prohlédnout dá...kromě Františka mě zajímají i jeho otec a dědeček. Problém je ten, že v rozhodné době znamenal prostý poddaný méně, nežli nic a nějaké podrobnější zápisy je velmi těžké najít :( Stále pracuji na této větvi, bohužel některé matriky zmizely v propadlišti dějin a prostě nejsou :( a další materiály, které jsou k dispozici (pozemkové knihy) se týkají období, kdy už v Doubravici u Železnice nikdo ze Smrkovských nežil. To jsou ty lahůdky, kdy se z jedné lokality celá rodina náhle odstěhuje a nikdo neví, kam :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků