Plnoletost při sňatku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Plnoletost při sňatku

Příspěvekod anezka » pon črc 08, 2019 21:02

Dobrý den, narazila jsme na takovu zajímavost, které moc nerozumím. Vím, že plnoletost ke sňatku byla 24 let, ale nyní jsem narazila na záznam, kde je ženichovi při sňatku více než 24 let (nar. 22.10. 1875) sňatek byl 29.10. 1899. Nevěsta se narodila 16.9. 1873. Je tam napsáno, že on je neplnoletý a tak dáva souhlas otec a ona je již při sňatku plnoletá. Záznam bhž není digitalizován, mám to jen nafoceno. Netušíte někdo proč? Ohlášky proběhly 1.,8. a 15.10. 1899, tak možná proto? Že při ohláškách ještě něbyl plnoletý? Měla třeba církev jiná pravidla? Děkuji a přeji prima den. Anežka
anezka
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř zář 20, 2017 15:25

Re: Plnoletost při sňatku

Příspěvekod zburget » pon črc 08, 2019 21:56

No, bez toho, abychom viděli ten záznam, budeme jenom hádat.
Bylo by možné ho nahrát na některý server k tomu vhodný (2i.cz, img24.cz, cs.imgbb.com, imagehosting.cz) a dát sem odkaz?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12638
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Plnoletost při sňatku

Příspěvekod Zora » pon črc 08, 2019 22:06

Nejpravděpodobnější je fakt, že celou svatbu připravoval farář s neplnoletým ženichem. Čili otec k záměru syna se oženit musel dát souhlas.
Nešlo jen o svatbu, ohlášky, ale o celou přípravu, tedy svatební protokol plus katechismus a další doklady. Zřejmě pak vepsal souhlas otce farář i do matričního zápisu.
Šlo o církevní nebo o civilní sňatek? Ptám se kvůli Vaší otázce: "Měla třeba církev jiná pravidla?:
Dá se konstatovat, že pro všechny občany platil rakouský všeobecný občanský zákoník. Pokud např. potřebovali snoubenci dispens, obdrželi ji od církve i od státu.
Jedny ohlášky Vám tam vypadly. Bývaly vždy troje, snad někdy obdrželi snoubenci předem dispens - "jednou za třikrát" , tedy že jedny ohlášky nahrazovaly požadované troje.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29221
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Plnoletost při sňatku

Příspěvekod zburget » pon črc 08, 2019 23:22

Jsou tam popsány troje ohlášky - 1., 8. a 15. října - hezky po týdnu
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12638
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Plnoletost při sňatku

Příspěvekod Zora » úte črc 09, 2019 7:06

zburget píše:Jsou tam popsány troje ohlášky - 1., 8. a 15. října - hezky po týdnu

Pravdu díš, přehlédla jsem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29221
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Plnoletost při sňatku

Příspěvekod anezka » čtv črc 11, 2019 20:41

Moc děkuju, zkusim sem dát odkaz, ale pokud se tedy měli všichni držet zákona, tak je to asi jasné. Církev tedy neměla svá vlastní pravidla. Jinak ano, šlo o církevní sňatek.
anezka
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř zář 20, 2017 15:25

Re: Plnoletost při sňatku

Příspěvekod Boza » stř říj 16, 2019 16:09

Využiju starší téma: setkal se někdo s podezřele nízkým věkem ženicha?

Na 15-leté nevěsty jsem zvyklý, ale teď jsem narazil na případ, kdy by se roku 1749 ženil ve farnosti Rataje nad Sázavou chlapec sotva 16-letý. Věk v tuto dobu pochopitelně uveden není, takže jsem musel prosívat vhodná narození. Důležitým detailem je, že jeho otec (pokud to mám dobře, t.j. je to správná osoba) byl již pár let po smrti.

Prohledával jsem fórum, ale toto jsem zde nenašel. Vím o možném "přidávání věku" (viewtopic.php?f=13&t=32412&p=151166&hilit=plnolet%2A#p151166), stejně tak jsem si vědom Wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Zletilost

Díky
Boža
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1984
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Plnoletost při sňatku

Příspěvekod Zora » stř říj 16, 2019 16:40

Boza píše:Využiju starší téma: setkal se někdo s podezřele nízkým věkem ženicha?

Na 15-leté nevěsty jsem zvyklý, ale teď jsem narazil na případ, kdy by se roku 1749 ženil ve farnosti Rataje nad Sázavou chlapec sotva 16-letý. Věk v tuto dobu pochopitelně uveden není, takže jsem musel prosívat vhodná narození. Důležitým detailem je, že jeho otec (pokud to mám dobře, t.j. je to správná osoba) byl již pár let po smrti.

Prohledával jsem fórum, ale toto jsem zde nenašel. Vím o možném "přidávání věku" (viewtopic.php?f=13&t=32412&p=151166&hilit=plnolet%2A#p151166), stejně tak jsem si vědom Wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Zletilost

Díky
Boža


ano, setkala, je to opravdu zřídkavé, ale vyskytuje se. Většinou tam, kde měl synek převzít hospodářství buď po zemř. otci, (nejčastěji) nebo tam, kde byla k mání nevěsta a bylo třeba výhodně spojit pole, majetky, a jiný, věkem příhodnější ženich z tohoto rodu nebyl k mání.
Asi dvakrát jsem z indícií také usuzovala na fakt, že mladičký ženich byl možná nemocný, velice brzy totiž zemřel a původně vyvolená nevěsta se pak radostně provdala znovu (jednou bylo jedno dítě, pak úmrtí ženicha, v druhém případě svatba v cca 16, úmrtí ve 20 - bylo manželství bezdětné)
Ovšem podle mě je to zřídkavé proto, že žijící otec nemá důvod předávat hospodářství "mladým", ani finančně zabezpečit syna..., na výměnek se odcházelo nejčastěji tak kolem padesáti, a u mladých ženichů je otec většinou ještě švarný jura.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29221
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Plnoletost při sňatku

Příspěvekod Boza » pát říj 18, 2019 5:40

Děkuji moc za rozšíření obzorů. Stydím se, protože včera při zpětném ověřování jsem zjistil, že jsem se upsal a místo 1749 to bylo v roce 1759; tedy až v 26 letech :roll:
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1984
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků