Jak zjistit jméno otce Václava Smetany

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak zjistit jméno otce Václava Smetany

Příspěvekod vixiv » pon črc 08, 2019 10:30

dobrý den,
před časem jsem se v tomto tématu viewtopic.php?f=13&t=42786&p=192434#p192434 kasal o zmapování nepřímé větve Bedřicha Smetany.
Moje bádání však dostalo nečekanou trhlinu a sice ještě v "trnavské části".
Mám zde přímého předka Václava Smetanu, který si 18.2.1756 bere za manželkou Annu Josífkovou.
Dle mého původního zařazení je Václav synem Františka Smetany.
zde nastává trochu problém, protože se mi do rukou dostala publikace o předcích Bedřicha Smetany resp. zmapování výskytu Smetanů na Královehradecku.
Zde se píše: dne 16.2.1756 se Václav Smetana oženil s dcerou po Josefu Josífkovi. A v předešlé větě: Zatím však dorostl Václav Smetana, syn Jiříkův a bere si Annu dceru Josefa Josífka.
A skutečně i ve svém rodokmenu jsem našel, že Jiřík Smetana měl syna Václava. Takže zde mám prokazatelně dva Václavy, mám k nim data narození a mám info, že jeden je synem Františka a druhý je synem Jiříka.
Mám zde dokonce zápis svatby a to jak z matriky tak i z oddací knihy. V obou případech však v zápisu zcela chybí informace, čí byl Václav synem a to asi proto, že svatba se nekonala v Trnavě, ale Třesovicích. Odkaz na dříve řešené téma z oddací knihy viewtopic.php?f=9&t=41915&p=188738&hilit=t%C5%99esovice#p188738. Znovu jsem si to procházel, ale jméno otce Václava nenašel.

Dotazy zní:
- skutečně na scenu jméno otce Václava není?
- existuje nějaký další způsob jak zjistit jméno Václavova otce? např. kostelní účty nebo něco podobného?

Zároveň přikládám i scan ze jmenované knihy, kde mi přijde, že existuje dosti důkazů proč by měl být Václav synem Jiřího, autor zdá se, čerpal dosti z gruntovních knih, kde očekávám, že jsou záznamy přesnější jak v matrikách.

edit: díval jsem se ještě na potomky, ale tam už tak podrobná vazba na děda neexistuje.

děkuji za odpovědi a názory
Přílohy
IMG_20190708_112458.jpg
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Jak zjistit jméno otce Václava Smetany

Příspěvekod Boza » pon črc 08, 2019 11:32

Ani na jednom skenu týkajícím se oddavek 16.2.1756 není jméno ženichova otce uvedeno.

V oddací knize jsou dvě indicie, kdy Václav Chmelař odpovídá:

1) (ženich) již bude míti okolo 30 let
1) znal gsem rodiče a jeho přátel-stwo(?) v povědomosti mám

Pokud znáte narození Václava syna Františkova, tak by vám věk Václava hypotetického syna Jiříkova (cca 30 let) mohl pomoci je rozlišit. Co se druhé indicie týče, přijde mi že o rodičích mluví v minulém čase, t.j. bude záležet na tom kdo z rodičů ještě v únoru 1756 žil.

Není mi ale zřejmé, kde se vám objevil sňatek 18.2.1756, není to překlep?
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1967
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Jak zjistit jméno otce Václava Smetany

Příspěvekod vixiv » pon črc 08, 2019 12:49

velmi děkuji za rozbor a doplňuji:
Václav syn Jiřího narozen 11.12.1724, tedy v době svatby cca 32let
Václav syn Františka narozen 4.9.1732, tedy v době svatby 24let

rodiče:
Jiří (zemřel 1751) a Marie (pravděpodobně 1752)
František (zemřel 1762-1770) + Kateřina (zemřela 1743)

čili mně to více a více vede k tomu Jiřímu, věřím více tomu, že rodiče nežili a tak se hold nezapsali, bo nebyli třeba uvedeni než že by nezapsali žijícího Františka

a co se týká data, máte pravdu jde o překlep, děkuji
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Jak zjistit jméno otce Václava Smetany

Příspěvekod vixiv » pon črc 08, 2019 14:06

ale přeci jen ještě dodatek, je nějaký další zdroj informací?
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Jak zjistit jméno otce Václava Smetany

Příspěvekod Boza » stř črc 10, 2019 8:37

Obávám se že na tohle odpověď neexistuje, protože myslím nikdo netuší, jaké všechny doklady se z dané oblasti dochovaly. Napadají mě gruntovnice, poddanské seznamy, různé dokumenty statku pod který Trnava spadala, cokoliv z farního archivu.

V podstatě hledáte dvě věci zároveň:
1) potvrzení že Václav, žijící v Trnavě s Annou byl synem Jiřího
2) osudy Václava syna Františkova, např. jeho svatbu s uvedením rodičů
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1967
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Jak zjistit jméno otce Václava Smetany

Příspěvekod vixiv » stř črc 10, 2019 12:21

děkuji máte pravdu nyní to už tak je a protože Trnavu mám prohlédnutou včetně všech dalších matrik v rámci farnosti, ale o Václavovi synu Františka zatím nic.
V rychlosti jsem nahlížel i do gruntovnice Trnavy, je tam pouze, že Jiří měl syna Václava, ale zatím bez dalších souvislostí. Ještě se mrknu co tam má František na druhém gruntu. Ono to vše komplikuje fakt, že se obě rodiny, které asi někde v předcích příbuzní jsou se sestěhovali na jedno číslo popisné.
děkuji
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Jak zjistit jméno otce Václava Smetany

Příspěvekod matju » úte led 21, 2020 19:47

Nedalo by se ještě něco vypátrat podle ostatních sourozenců Václava, kteří jsou vypláceni (a podle toho jaké měl který Jiří děti)? Pokud v Trnavské gruntovnici nějaké informace jsou:)...
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků