VYŘEŠENO: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Příspěvekod vixiv » čtv črc 04, 2019 14:59

Dobrý den,
řeším takovou zajímavou situaci:
- mám zde: Václav Smetana narozen 1764 (přesné datum mám), který si bere 15.7.1813 Marii Pokornou, on je vdovec, ona je vdova, u něj je uvedeno stár 40 nebo 46let (buď je to 0 nebo 6 je nejednoznačné)
- dohledáno, že Václav měl skutečně první manželku Kateřinu s kterou se oženil cca 1791 stár 25let
- problém je, že jeho původní manželka dle matriky zemřela 22.7.1813, tedy týden po jeho další svatbě s Marii

Vůbec stránka s úmrtím Kateřiny je celá divná (dávám ji do přílohy). Všimněte si:
- 10.4.1813 umírá Václav matky Kateřiny, ale jako manželský syn, zde bych tedy čekal, že tam bude uvedeno Václav otce Václava, je stár 4 měsíců bohužel proti tomu neexistuje v matrice narozených žádný záznam, nehledě na to, že dvojice již jednoho v tu dobu žijícího Václava měla
- měsíc červenec je divně přeškrtnutý nad L jak u záznamu úmrtí Kateřiny tak i Kateřiny ze záznamu nad ním, jako kdyby to neměl být červenec, ale červen
- chybí zde uvedení čísla domu, asi zapisovatel zapomněl, ale je to divné, protože jej má hned o dva řádky výše uvedené

Vůbec nevím jak si to vysvětlit nebo jak pokračovat, ani nevím zda v tehdejší době existovalo něco jako rozvod, kdyby ano pak by při úmrtí nebylo uvedeno manželka Václava. Mám celou oblast velmi dobře zmapovanou a vím, že v Trnavě se v tomto období další Václav nevyskytoval. Vše ostatní mi tam velmi dobře sedí a zapadá až na toto překrytí a tuto stránku s neznámým umřelým Václavem.
Jaký je váš názor? děkuji
Přílohy
CZEC0004D_1-7_M_00067.jpg
Naposledy upravil vixiv dne pon črc 08, 2019 10:10, celkově upraveno 1
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Příspěvekod Zora » čtv črc 04, 2019 15:20

Nemůže se jednat o záměnu červen - červenec, Jul - Jun velice častou?
Navíc v létě bývaly na faře "vakace", tedy prázdniny, buď bylo zavřeno nebo zastupoval někdo cizí, mohl zápisy nebo papírky k doplnění poplést.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Příspěvekod zburget » čtv črc 04, 2019 17:36

Já bych u těch škrtnutých ll šel ještě dál a dovolil bych si vyslovit doměnku, že je jully přepsáo na juny - tedy u toho druhého záznamu z 22. L jsou jasně přeškrtnutá a jejich spodní část je přepsána na n.

A úmrtní Václava, syna Kateřiny bych, stejně jako Monika, pochopil jako úmrtí nemanželského syna "nějaké" Kateřiny, která je shodou okolností taky Smetanová.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Příspěvekod vixiv » čtv črc 04, 2019 20:49

děkuji i já mám podobný názor, co se týče toho úmrtí, tam žádná jiná Kateřina není, ani nemám v této oblasti žádného narozeného nemanzelskeho Václava. Matriky mám v této oblasti několikrát projité. Datum úmrtí opravím a to narození ještě zpětně ověřím. Zatím děkuji za názory.
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Příspěvekod vixiv » čtv črc 04, 2019 23:11

dobrý den,
ještě jednou mám tu zajímavé pokračování. Původně jsem si toho nevšiml, ale mám zda matriční zápis o narození dcery Kateřiny, rodiče Kateřina a Václav ze dne 13.7.1813.
Takže buď předešlá úvaha z červnem a červencem je lichá, nebo zde nebyl zápis opraven. Celkem bych čekal, že matka Kateřina mohla zemřít pár dní po narození dcery Kateřiny - úmrtí je uvedena jako sněť.
Pochopitelně je i varianta, že je zápis zapsán špatně a správně by měla být uvedena jako matka Marie, ale to mi přijde méně pravděpodobné, protože díte je uvedeno jako manželské což v té době ještě nebylo.
No myslím, že toto se asi nedozvíme stejně tak jako o tom nemanželském Václavovi :(.
Zde jsem skutečně žádnou informaci o jeho narození nenašel.
děkuji
Přílohy
Clipboard01.jpg
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Příspěvekod zburget » pát črc 05, 2019 7:38

No, ještě mě napadá jedna jednoduchá varianta - nebyli ti Václavové Smetanové prostě dva?
Jinak - pokud byl v některé matrice měsíc uveden chybně, je možné, že stejná chyba bude i v matrice jiné. Kdoví, kdo tam kdo co jak zamotal.

A k nemanželskému Václavovi - kde bydlela jeho matka? U rodičů? Nebo bydlela v jiné vesnice, kde byla ve službě? Kde jí zemřelo dítě? Porodit mohla někde úplně jinde.
Např. byla "někdeů ve službě a tam porodila dítě. S ním se vrátila k rodičům a tam jí dítě zemřelo. A nebo naopak. Porodit přijela k rodičům a po porodu se vrátila do místa služby, kde jí dítě zemřelo.
Varianta se službou je jen jedna z mnoha možných. Tady bych určitě žádnou záhadu neviděl. A nebo jeho narození opravdu v matrice chybí. Není to sice časté, ale stává se to.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Příspěvekod Zora » pát črc 05, 2019 7:47

vixiv píše:dobrý den,
ještě jednou mám tu zajímavé pokračování. Původně jsem si toho nevšiml, ale mám zda matriční zápis o narození dcery Kateřiny, rodiče Kateřina a Václav ze dne 13.7.1813.
Takže buď předešlá úvaha z červnem a červencem je lichá, nebo zde nebyl zápis opraven. Celkem bych čekal, že matka Kateřina mohla zemřít pár dní po narození dcery Kateřiny - úmrtí je uvedena jako sněť.
Pochopitelně je i varianta, že je zápis zapsán špatně a správně by měla být uvedena jako matka Marie, ale to mi přijde méně pravděpodobné, protože díte je uvedeno jako manželské což v té době ještě nebylo.
No myslím, že toto se asi nedozvíme stejně tak jako o tom nemanželském Václavovi :(.
Zde jsem skutečně žádnou informaci o jeho narození nenašel.
děkuji


Mám mezi přímými předky narození dítěte. Otec byl vdovec, znovu se oženil - ihned po smrti své první manželky, a toto zmíněné dítě se naprosto jasně narodilo druhé matce. V zápise je ale uvedena jako matka první (již zemřelá) manželka, N cca r. 1820.
Zřejmě se dělaly chyby, nebo se vycházelo z dokladů na faře - tam sáhli po prvním oddacím listě a na druhý zapomněli nebo nebyl předán (pokud byla svatba mimo farnost) ... dítě zapsali podle jeho starších sourozenců, nebo to spletla osoba, která porod nahlašovala - porodní bába, nebo někdo z rodiny.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdy zemřela Kateřina a kdo je Václav

Příspěvekod vixiv » pon črc 08, 2019 10:09

děkuji za odpovědi
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků