Kde hledat zmíněný pergamen?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kde hledat zmíněný pergamen?

Příspěvekod Sil » ned čer 23, 2019 9:50

Nedávno jsem při hledání předků v jedné linii vývodu Píškových ze Mšena narazil na tento novinový článek v Lidových Novinách 19.9.1916:

http://www.digitalniknihovna.cz/vkol/vi ... AD%C5%A1ek

Pistek.jpg


Článek se zmiňuje o nějaké pergamenové propouštěcí listině kdy Prčice propouští svého občana do Mšena. Tuhle listinu se snažím dohledat (mimojiné proto aby mi prozadila jméno ono předka, vím totiž že to byl pravděpodobně František Pištěk v Mšenu narozený cca 1681, ale v Prčicích se v odpovídající dobu narodili dva, a ani jeden nemá František jako první jméno...). Kde bych ji měl hledat? Zmiňuje se tam, že ji drželi u sebe Píškovy ze Mšena v době psaní článku, jenže to bylo před 100 lety.. Nedaří se mi moc najít někoho ze současnosti. Snažil jsem se něco najít v SOA Praha na webu, ale marně (na druhou stranu ze 17. století se mi už dost blbě luští dobové materiály, tak je možný že mi něco akorát uniká). Jak byste postupovali?
Sil
 
Příspěvky: 271
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Kde hledat zmíněný pergamen?

Příspěvekod zburget » ned čer 23, 2019 10:54

Je otázka, jestli ta listina ještě v tom roce 1916 existovala. I když z textu by vyplývalo, že ano. Jak se ale píše dál, naposledy byla potřeba v roce 1830. Takže je na zváženou, jestli už v tom roce 1916 neexistovala jen jako součást příběhu.
I kdyby v tom roce 1916 opravdu existovala, tak je to dnes dalších 100 let, během kterých byly dvě světové války a komunistický režim. Takže je dost možností, jak mohlo dojít ke zničení té listiny, případně zašantročení čert ví kde.
Já bych se primárně snažil najít některého z potomků Pištěků nebo Píšků. Pokud ta listina v roce 1916 ještě existovala, mohl by o ní některý z pamětníků něco vědět. Jenže - díky divokému 20. století ti potomci vůbec nemusí žít v ČR.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kde hledat zmíněný pergamen?

Příspěvekod capjar » ned čer 23, 2019 13:06

Zajímavá novinová informace. I písemnosti mají své osudy. 8)
Předně označení listina asi nebude úplně správné, z hlediska diplomatické kategorie se spíše bude jednat o zachovací list, který byl napsaný na pergamenu a opatřený pečetí a tedy byl laicky považován za listinu.
Jak píše Zbyněk Burget, je otázka, jestli ještě vůbec existuje, a pokud ano, kde vlastně je. To je velmi obtížné zjistit. Teoreticky mohla po onom datu 1830 skončit u haličského biskupa. Pokud ji vrátil zpět, tak by ji mohl ještě vlastnit nějaký potomek z rodiny.
Jinak tyto zachovací listy se obvykle dochovaly v archivech měst. Zkuste se dotázat v SOkA Mělník, viz https://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy ... 2120601079. Třeba by mohla být součástí spisu - v tomto případu jako opis či stejnopis, i když její možný výskyt je velmi málo pravděpodobný.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků