Praha - Staré Město, číslování domů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Praha - Staré Město, číslování domů

Příspěvekod lemur » pát čer 07, 2019 16:45

Dobrý den,

potřebovala bych pomoci se zorientovat v jednotlivých číslování domů v Praze (teď konkrétně řeším Staré Město, ale čekají mne i další části Prahy).
Vím, že se v Praze vícekrát přečíslovávalo, ale nějak mi nesouhlasí jednotlivé plány se zakreslenými čísly domů.
Jedno z přečíslování proběhlo v roce 1805 a mnou sledované dva domy se přečíslovaly z čísla 878 na 811 a z 896 na 841. V matrikách to hezky odpovídá, ale zajímalo mě, kde přesně dané domy jsou a tak jsem si je vyhledávala v mapě stabilního katastru z roku 1842. Díky stránce http://dveprahy.cz jsem předpokládala, že došlo později k dalšímu přečíslování (nikoliv jen zavedení čísel orientačních). Protože domy mají na pozdějších mapách (např. hned v Polohopisném plánu královského hlavního města Prahy z roku 1884) jiné číslo popisné (mimochodem stejné, jako dnešní čísla popisná).
Jenže! před nedávnem na zmíněnou stránku http://dveprahy.cz přibyl ještě Jüttnerův plán Prahy z roku 1816 a ten pracuje s čísly, které odpovídají dnešním popisným číslům.
Pokud bych pracovala s umístěním staveb podle Jüttnerova plánu, dávalo by to větší smysl, protože by se oba domy dostaly do větší blízkosti kostela sv. Haštala, v jehož farnosti jsou uváděny, s tím nemám problém. Je mi ale záhadou odkud se berou čísla uvedená v mapě stabilního katastru z roku 1842. Jediné vysvětlení, které mne prozatím napadá je to, že (byť jsou to černá čísla) se jedná o čísla pozemků, které byly posléze taktéž přečíslovány (uvedená čísla nesouhlasí s dnešním číslováním uvedeným v katastru nemovitostí).

Předem děkuji, Lemur
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha

Re: Praha - Staré Město, číslování domů

Příspěvekod sanssouci » pát čer 07, 2019 17:17

sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Praha - Staré Město, číslování domů

Příspěvekod lemur » pát čer 07, 2019 17:39

Děkuji za odkaz, sanssouci. Tento zdroj jsem zatím neznala. Souhlasí to s tím, co jsem si vyhledala v Úplném domovním šematismu král. hlavního města Prahy, tj. že mám polohu domů brát podle Jüttnerova plánu. Čísla uvedená v mapě stabilního katastru jsou něco úplně jiného. Bohužel pořád mi není jasné, co to tedy znamená.
L.
Uživatelský avatar
lemur
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon led 29, 2018 16:05
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Jaroměř, Josefov, Hradec Králové, Praha, Středočeský kraj, Klatovsko, Strakonicko/Písecko, České Budějovice, Vrchlabí, Osoblaha


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků