Sudetští Němci VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Sudetští Němci VYŘEŠENO

Příspěvekod Tamy » čtv kvě 23, 2019 19:01

Genetické pátrání mne dovedlo na novou, zajímavou stranu rodiny. Sudetské Němce, rozeseté po celé oblasti od Stárkova po Žacléřsko. Pátrání je to celkem únavné a složité, protože každý měl kolem deseti dětí, jména se hodně opakují a rodiny se často stěhovaly, takže vyznat se v tom je šíleně těžké. Ale to asi znáte. Nevím, jestli to někdy zvládnu, ale tak jsem si říkala... matriky dosahují jen do určité doby a co potom? Vypátrat něco z doby před matrikami je asi nemožné. Ale co jako celek? Víme, že Němci přišli do Sudet ve 12. století, na pozvání. Ale dalo by se o tom zjistit víc? Jako odkuď přišli? Jak to probíhalo, šlo o vlny, nebo jednorázovou akci? A podobné otázky mne napadají. A protože vím, že touto oblastí a těmito lidmi se zabývá víc genealogů, říkala jsem si, jestli by se někdo podělil o svá zjištění. Nebo třeba doporučil literaturu.
Naposledy upravil Tamy dne sob čer 01, 2019 19:58, celkově upraveno 1
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Sudetští Němci

Příspěvekod capjar » sob kvě 25, 2019 6:59

Název Sudety zavedla německá říše. Jedná se o původní české pohraničí. Němci sem přišli na pozvání českého panovníka až ve 13. století a začali toto území kolonizovat, např. oblast Broumovska. Ovšem Vámi uváděný Stárkov byl ještě v 16. století poměrně český, německý živel se tu začal prosazovat až od 17. století.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Sudetští Němci

Příspěvekod Tamy » pon kvě 27, 2019 17:53

Ano, do 17. jsem došla. V soupisu podle víry 1651 už se mi vyskytují příjmení rozeseté po celé oblasti, jak jsem psala. V té době taky začínají matriky. Ale nedalo by se o těch počátcích německého osazování zjistit víc? Nějaká literatura?
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Sudetští Němci

Příspěvekod capjar » stř kvě 29, 2019 20:09

Obecně na téma kolonizace ve středověku v Čechách např. zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Velká_kolonizace včetně odkazu na odbornou literaturu.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Sudetští Němci

Příspěvekod Tamy » sob čer 01, 2019 19:58

Tak děkuji.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků