Dispens 2. stupeň

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dispens 2. stupeň

Příspěvekod vendi » pon kvě 20, 2019 15:40

Dobrý den,

narazila jsem v matrice oddaných na dospens 2. stupně - brali se vlastní bratranec se sestřenicí. Překvapilo mě, že vůbec výjimku v takovéto příbuznosti dostali, a potom co jsem si zde přečetla, tak také to, že byly 2 a to z Hradce Králové a z Prahy. Nebo jsem zápis špatně pochopila? U nějakého příspěvku jsem zde narazila na to, že u 2. stupně musela být od papeže...

Je možné v nějakých archivech nalézt žádosti o dispens? Zajímalo by mě, čím tu žádost zdůvodňovali. Co jsem koukala, tak v matrice narozených mají uvedené dítě až další rok, matrika zemřelých není bohužel dostupná...

Máte někdo zkušenosti, z jakého důvodu byly takovéto sňatky byly povolovány?



IMG_9442.JPG
vendi
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát led 21, 2011 14:27

Re: Dispens 2. stupeň

Příspěvekod Zora » pon kvě 20, 2019 16:23

Věřte, že problematika příbuznosti a k tomu příslušející dispensy je poměrně složitá.
V průběhu staletí se měnily - zvolňovaly zásady pro udělení dispense, i pro kněze bylo totiž velice složité správně dohledat možnou příbuznost v dalších starších generacích.
Stejně tak se měnily podmínky toho, kdo přesně (která církevní instituce) může v jakém případě dispens udělit.

Tady udělila církevní dispens biskupská konsistoř .
Podle pravidel uzavírání manželství musely také dispens udělit civilní úřady, tedy zde c.k. místodržitelství v Praze.

O něco mladší církevní výklad zde:
Manželské právo - Církevní soud
cirkevnisoud.biskupstvi.cz/download.php?id=15

Přečtěte si pozorně především :
9) Příbuzenství (kán. 1091) - neplatné je manželství mezi osobami příbuznými ve všech stupních
přímé linie z lože manželského i nemanželského, a do 4 stupně boční linie (tj. bratranci a
sestřenice).
 Nikdy se nedovoluje uzavřít manželství, existuje-li pochybnost, zda strany nejsou
příbuzné v jakémkoliv stupni přímé linie a ve 2. stupni boční linie.
 Dispens lze udělit pro 4. a 3. stupeň boční linie.

Upozorňuji na dvojí způsob počítání příbuznosti.


Svatby mezi spřízněnými rodinami se konaly především kvůli scelení nemovitého majetku, případně z dalších důvodů, které byly pro obě strany důležité - starost o nemocného, dochování rodičů, prarodičů ...
Ještě si ověřte - to nevím, zda máte, zda jsou obě matky snoubenců od stejných "rodičů", Otec bude zřejmě jasný, ale matky (babičky snoubenců) by teor. mohly být různé.

Proč církev tyto sňatky povolovala?
Inu - má to tak ustanoveno, že sňatek je možný pouze s prominutím překážky. :-), pokud tedy byla překážka prominutelná, a prominutí bylo uděleno, pak nebyl důvod takový sňatek neumožnit. Proč to tak má církev nastaveno, (možnost prominutí) to opravdu netuším :-)
Snad proto, aby se taková manželství předem prozkoumala, zda není ještě něco dalšího, co by mohlo bránit uzavření manželství, např. nemoci, bránící řádné "konzumaci" manželství, nebo ještě další příbuznost méně závažného stupně. (Proto také ta poznámka, že dalších překážek nebylo shledáno).
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29179
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dispens 2. stupeň

Příspěvekod vendi » úte kvě 21, 2019 9:39

Zorko, moc Vám děkuji za odkaz a za odpověď.

Přiznám se, že jsem se už párkrát snažila porozumět tomu, jak se stupně pro dispens počítají, ale spíš mi ty stupně nevychází, takže to beru jako upozornění... :D Pochopila jsem, že v odkazu je tento stupeň značený jako 4.

U tohoto případu byly matky sestry - u jejich narození je stejný otec (děda) i matka (babička). Nechci se teď do toho zamotat, ale i tyto babičky mají stejné otce ... Ten důvod proč se brali byl též podle mě majetek, který chtěli v rodině udržet. Babička s dědou měli jen samé dcery a jednoho syna, u kterého zatím víc informací nemám.

Nemám to ještě úplně celé zmapované, spíš mě to trochu zarazilo a zajímalo mě to z té druhé strany, jaké důvody lidé psali na žádost té konsistoři - jaké mohly vůbec být obecné důvody pro to, aby povolení dostali kvůli příbuzenství. Jestli to běžným lidem stačilo zdůvodnit majetkem, příp. těmi dalšími důvody které Vy píšete, a povolení bylo už jen taková formalita. Nebo jestli nebylo udělováno každému takovému páru, který žádal... Také je asi dost možné, že dneska se nám zdá mnohem horší, když si bratranec vezme sestřenici, než to připadalo lidem dříve...
vendi
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát led 21, 2011 14:27

Re: Dispens 2. stupeň

Příspěvekod Zora » úte kvě 21, 2019 9:52

Myslím si, že žádost o prominutí psal kněz ve farnosti, kde se konala svatba a on musel doložit stupně příbuzenství a doložit, že žádné další překážky (ve smyslu prominutelné) neshledal.
Jestli bylo nutné ještě dokládat důvody žádosti, to nevím.

Jestli dispens dostal každý, také nevím, o tom matriky celkem logicky mlčí :-), ale myslím si, že když nenastaly další okolnosti bránící sňatku, tak ano.

Ono je to také o tom, že když se uzavře sňatek bez povolení, i když jde o překážku prominutelnou, a po uzavření sňatku se na tento problém přijde, následuje zneplatnění sňatku, protože na počátku byla překážka.
(A ta nebyla prominuta)
Tohle se tu až také probíralo...
Dokonce tu proběhl zápis o zneplatnění sňatku s poznámkou, že děti vzešlé z tohoto manželství jsou ale uznány stále jako manželské :-)

Měli jsme tu také prominutí - překážka na straně nevěsty, hospodyně, která snad asi měla - mohla mít něco před svatbou se synem budoucího, o hodně staršího manžela.

Tělesný styk s příbuzným nastávajícího partnera před svatbou je překážkou, kterou lze prominout. Takže nevěsta dostala dispens, provdala se, starší manžel velice brzy zemřel a vdova mohla bez obav dědit.
Pokud by neměla dispens, měla by asi velké problémy, platnost manželství by byla přinejmenším napadena ze strany nevlastního syna ... nešlo samozřejmě o mravopočestnost vdovy, ale o velikost dědictví po zemřelém...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29179
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dispens 2. stupeň

Příspěvekod janpechacek » úte kvě 21, 2019 16:35

Důvody udělení dispensu se dají najít tady: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=29121
(bohužel Národní knihovna jaksi zaspala dobu a to DjVu... škoda slov a rozčilování)
Jinak počítání příbuzenství se tu už několikrát řešilo, já opět doporučuji tento článek: https://books.google.sk/books?id=lqVPAAAAcAAJ&hl=cs&pg=PA352#v=onepage&q&f=false
(platí do roku 1917).
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Dispens 2. stupeň

Příspěvekod zoubek » stř kvě 22, 2019 11:11

DjVu jsou naprd, ale naštěstí na Digitalní Knihovně jsou další církevní předpisy, které problematiku řeší. Zde je třeba výčet důvodu, pro něž lze dispense udělit:
http://www.digitalniknihovna.cz/nkp/view/uuid:bd76d410-1164-11e3-beb8-005056827e51?page=uuid:ef36aaa0-60f8-11e3-bc9f-5ef3fc9bb22f

Mimo jiné se tam také na straně 388 píše, že "obyčejně možno dosíci dispense v těchto překážkách: 1. Pokrevní příbuzenství od 2. do 4. stupně...", čili asi nebylo až tak obtížně je získat.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků