Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866 - ODPOVĚZENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866 - ODPOVĚZENO

Příspěvekod Gabriel » sob kvě 11, 2019 20:34

Zdravím, nevíte, jestli by někde byly jednoduše k nahlédnutí seznamy rakouských vojáků, kteří se této bitvy zúčastnili (a přežili)? Konkrétně c.k. genie, pluk č.1...
Naposledy upravil Gabriel dne pon kvě 13, 2019 15:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866

Příspěvekod janpechacek » ned kvě 12, 2019 21:11

Zdravím, musím vás zklamat. Takový seznam neexistuje a čert ví, jestli by bylo možné jej sestavit. Pokud hledáte konkrétní osoby je možné využít kmenové listy vojáků (z této doby jsou v Kriegsarchivu ve Vídni). Vojenské schematismy obsahují jen jména důstojníků. Pokud chcete navíc zjistit padlé/přeživší, tak to je bohužel nemožné, úplné seznamy padlých nebyly schopné sestavit ani tehdejší úřady vzápětí po válce. Teprve nedávno se podařilo dát do kupy ztráty u důstojníků (na pruské straně to bylo mnohem lepší), k tomu mohu doporučit knihu Libellus honoris c. k. důstojníků padlých ve válce roku 1866 od Jaroslava Dvořáka, tam se můžete dobře seznámit s problémy dobové evidence a současného výzkumu.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866

Příspěvekod filmovymaniak » pon kvě 13, 2019 9:49

Dobrý den,
kmenový list může být digitalizovaný na Familysearch. Ale například u mého předka, který sloužil v té době u 3. pěšího pluku, je tam jen zmínka o tom kdy byl propuštěn do zálohy nic víc. Takže vyčíst, zda se účastnil války v roce 1866 v KL nelze.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866

Příspěvekod zoubek » pon kvě 13, 2019 9:56

Ještě by mohly pomoct fotky památníků na místě bitvy:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_pomn%C3%ADk%C5%AF_z_bitvy_u_Hradce_Kr%C3%A1lov%C3%A9_roku_1866,_%C4%8D%C3%A1st_1%E2%80%93150

Část z nich nese jména, ale opět se bude jednat spíš o vyšší šarže než o mužstvo. Jsou tam ale i pomníky věnované celým jednotkám, tak třeba najdete tu, do níž patřil váš předek.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866

Příspěvekod Zora » pon kvě 13, 2019 11:00

zoubek píše:Ještě by mohly pomoct fotky památníků na místě bitvy:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_pomn%C3%ADk%C5%AF_z_bitvy_u_Hradce_Kr%C3%A1lov%C3%A9_roku_1866,_%C4%8D%C3%A1st_1%E2%80%93150

Část z nich nese jména, ale opět se bude jednat spíš o vyšší šarže než o mužstvo. Jsou tam ale i pomníky věnované celým jednotkám, tak třeba najdete tu, do níž patřil váš předek.


kolega se přímo ptal:
....kteří se této bitvy zúčastnili (a přežili)?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866

Příspěvekod zoubek » pon kvě 13, 2019 11:12

Zora píše:
zoubek píše:Ještě by mohly pomoct fotky památníků na místě bitvy:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_pomn%C3%ADk%C5%AF_z_bitvy_u_Hradce_Kr%C3%A1lov%C3%A9_roku_1866,_%C4%8D%C3%A1st_1%E2%80%93150

Část z nich nese jména, ale opět se bude jednat spíš o vyšší šarže než o mužstvo. Jsou tam ale i pomníky věnované celým jednotkám, tak třeba najdete tu, do níž patřil váš předek.


kolega se přímo ptal:
....kteří se této bitvy zúčastnili (a přežili)?

Z


Všiml jsem si, ale netuším, proč dal tazatel přežili do závorky, tak jsem raději odpověděl. Třeba to pomůže a najde tam pomník pluku, který tam bojoval a měl pouze významné ztraty, ale nepadl celý. To hledání bude asi stejně složité, protože c.k. genie pluk č.1 je nejasné označení. Číslo kompagnie (genie??) chybí a nevíme, zda se jezdá o pluk pěší, jezdecký anebo střelecký.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866

Příspěvekod Zora » pon kvě 13, 2019 11:18

Dá se předpokládat, že měl mezi přeživšími předka.

Na ty pomníky jsem se dívala hned na začátku, ale to nečitelné, nebo jen všeobecné... Spíš než jména, tak upomínka.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866

Příspěvekod janpechacek » pon kvě 13, 2019 14:01

zoubek píše:To hledání bude asi stejně složité, protože c.k. genie pluk č.1 je nejasné označení. Číslo kompagnie (genie??) chybí a nevíme, zda se jezdá o pluk pěší, jezdecký anebo střelecký.


Genie = ženijní jednotky
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866

Příspěvekod Gabriel » pon kvě 13, 2019 15:30

:-O děkuji moc a moc všem. V zápise u předka mám "rezervník c.k. genie, pluk č.1", a ženil se v roce 1867, tak jsem si říkal, že jestli on to nebyl veterán nějaké zajímavé bitvy.... Jakkoli mě vojenství baví, tak co je to přesně "c.k. genie" jsem netušil. Myslel jsem si, že je to zkratka nejpravděpodobněji pěšího pluku, protože předek byl "normální člověk". Děkuji tedy moc! :-) Familysearch jsem trochu tušil, ale moc se mi do toho nechce..už jsem to jednou zkoušel a nebylo to ani zdaleka tak jednoduché, jako třeba MZA v Brně nebo stahování .pdf ze Zámrsku... No tak asi se do toho budu muset víc zakousnout... :D

Ještě jednou díky všem! :-)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866 - ODPOVĚZE

Příspěvekod filmovymaniak » úte kvě 14, 2019 10:49

Dobrý den,
díval jsem se na FS jaké mají materiály pro ženijní jednotky, do vyhledávání podle Autora jsem zadal "genie"
výsledky by měly být zde: https://www.familysearch.org/search/cat ... ,440401-50

Jenže jediný regiment co tam vidím, má číslo 2
pak jsou tam batalliony č. 1 až 12 ..

Takže si nejsem jist zda z toho záznamu svatby jde jednotka přesně určit
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866 - ODPOVĚZE

Příspěvekod Gabriel » úte kvě 14, 2019 11:05

A nene... :-( Tak to mi do toho hází ještě další vidle... Záznam to ale říká docela jasně...
Přílohy
xxx.jpg
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866 - ODPOVĚZE

Příspěvekod matju » úte kvě 14, 2019 20:19

Upozornuji, ze na FS uplne neodpovida vyhledávání tomu, co pak realne je na filmech (nebo nesedí popisy na filmech).
Dam vyhledat genie a najde mi to Österreich. Armee. Genie Regiment 2 a to rozkliknu a vidím:

Grundbuchblätter, 1851-1855
Author: Österreich. Armee. Genie Regiment 2
Add
Grundbuchblätter, 1851-1855
Author: Österreich. Armee. Genie Regiment 2
Add
Kirchenbuch, 1860-1893
Author: Österreich. Armee. Genie Regiment 2

Rozkliknu tu první Grundbuch a v ní je podle poznamce na filmu gennie regiment 1
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866 - ODPOVĚZE

Příspěvekod zoubek » úte kvě 14, 2019 21:49

Jednotky, u kterých byl voják zařazen, se v průběhu jeho kariéry měnily. Zkuste nejprve hledat zde:
https://www.familysearch.org/search/catalog/489271?availability=Family%20History%20Library
Jsou tam odvedené ročníky 1820 - 1854 ze všech možných jednotek z celé ČR a je to seřazeno abecdně. Já tam nenašel všechny své předky z tohoto období, u nichž mám někde v matrice zápis, že byli v armádě, ale několik se mi jich najít přeci jen podařilo. Jsou to cenné údaje, protože se člověk například doví, zda hovořili česky či německy nebo třeba jaký byl jejich vzhled (výška, barva vlasů a očí). Jsou tam také záznamy o přeřazení k jiným jednotkám a někdy i zmínky o absolvovaných vojenských taženích.
zoubek
 
Příspěvky: 48
Registrován: pon kvě 06, 2019 16:15
Oblast pátrání: Divišovsko, Benešovsko, Soběslavsko, střední Šumava, Praha.

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866 - ODPOVĚZE

Příspěvekod filmovymaniak » stř kvě 15, 2019 9:43

Dobrý den,

pokud jde o ty listy řazené abecedně - dle příjmení, tak pokud tam není list vojáka, kterého hledáte,
může být u toho pluku, 1. ženijní pluk je jak píše matju: "Rozkliknu tu první Grundbuch a v ní je podle poznamce na filmu gennie regiment 1"

A když nebude ani tam tak možná 9. ženijní prapor, do toho byli odváděni z Horní Jelení během 1.s.v.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Seznam účastníků bitvy u Trutnova/Hradce 1866 - ODPOVĚZE

Příspěvekod Gabriel » čtv kvě 16, 2019 20:55

Ještě jednou všem moc děkuju! Otevřeli jste mi zase úplně nový svět zdrojů, o kterých bych se sám dozvídal jen velmi těžko... :-)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků