Nesrovnalosti gruntovnice - tereziánský katastr

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nesrovnalosti gruntovnice - tereziánský katastr

Příspěvekod Janík » stř kvě 01, 2019 6:33

Dobrý den,

chtěl bych požádat o radu, jak naložit s těmito informacemi:

Grunt Filipa Synka "věkem sešlýho a zrakem nedostatečnýho" je vrchností r. 1734 přidělen Jiřímu Halouzkovi za cenu 100 kop grošů.

https://1drv.ms/f/s!AjANc2xH5CDegZNn803P7OaSDFMoyQ

V rektifikačních aktech, vyhotovených r. 1756 (i později v tereziánském katastru a urbariální fassi) je však Jiří Synek (syn Filipův) stále uváděn jako vlastník gruntu po Janu Karbíčkovi (jedná se o týž grunt, který již měl 22 let patřit Halouzkovi).

https://1drv.ms/f/s!AjANc2xH5CDegZNoMjKfh4ocH2z0DA

Je mi též divné, že vrchnost přidělila grunt Jiřímu Halouzkovi a ne synu Jiřímu.

Je možné, že byl grunt připisován Synkovi z toho důvodu, že jej Halouzka ještě cele nesplatil? Nebo přijal jméno "po chalupě"?

Děkuji za rady
Janík
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát led 01, 2016 10:52
Oblast pátrání: Hlučínsko, Ostravsko, okolí Brna

Re: Nesrovnalosti gruntovnice - tereziánský katastr

Příspěvekod Zora » stř kvě 01, 2019 6:47

Možná by pomohlo uvést obec - oblast. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nesrovnalosti gruntovnice - tereziánský katastr

Příspěvekod Janík » stř kvě 01, 2019 7:39

Jedná se o obec Kaly, 6 km severně od Tišnova, panství Žďár.
Janík
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát led 01, 2016 10:52
Oblast pátrání: Hlučínsko, Ostravsko, okolí Brna

Re: Nesrovnalosti gruntovnice - tereziánský katastr

Příspěvekod Zora » stř kvě 01, 2019 7:50

Pro obec Kaly máte k dispozici matriky od r. cca 1630, zkuste se podívat, jak jdou rodové posloupnosti. zda došlo k převzetí jména po chalupě.

Nebo rovnou si udělat rozrod, ono je to velmi obtížné, dát jednoznačnou odpověď. Musíte ji mít něčím potvrzenou.

Z hlavy si nevybavuji v této oblasti změnu po chalupě, řešila jsem to v okolí Ořechova, Křižanova, v obci Ruda... tam změny byly, ale vždy se původní příjmení vracelo .

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nesrovnalosti gruntovnice - tereziánský katastr

Příspěvekod janpechacek » stř kvě 01, 2019 8:26

Dobrý den,

koukal jsem na to a nikde nevidím, že by byl Jiří uváděn jako syn Filipa. Můžete mě nasměrovat? Já z toho, co tam vidím, bych to spíš viděl na to příjmení po chalupě, protože v té gruntovnici se výslovně píše Halouska neb Synek a právní vztah se řeší s bratrem starého hospodáře, o synovi ani zmínka. Ale tu oblast neznám, takže z jediného zápisu si nedovolím odhadovat úzus zapisování jmen.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Nesrovnalosti gruntovnice - tereziánský katastr

Příspěvekod Zora » stř kvě 01, 2019 8:48

janpechacek píše:Dobrý den,

koukal jsem na to a nikde nevidím, že by byl Jiří uváděn jako syn Filipa. Můžete mě nasměrovat? Já z toho, co tam vidím, bych to spíš viděl na to příjmení po chalupě, protože v té gruntovnici se výslovně píše Halouska neb Synek a právní vztah se řeší s bratrem starého hospodáře, o synovi ani zmínka. Ale tu oblast neznám, takže z jediného zápisu si nedovolím odhadovat úzus zapisování jmen.


Vnímala jsem to tak, že se kolega jen domnívá, že šlo o syna - možná jen vzhledem k době zápisu.

Jak říkám, bylo by třeba dohledat v matrikách, zda se příjmení neměnila . V mladších indexech od r 1785 se příjmení Halouzka (N) vyskytuje, Synka jsem nedohledávala. Z

edit
Pro kolegu - ke kterému roku jste se v matrikách dostal, jak se jmenoval v dané době rod, jaké nesl příjmení?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nesrovnalosti gruntovnice - tereziánský katastr

Příspěvekod Janík » stř kvě 01, 2019 17:27

Asi to bude tak, jak nastínil pan Pecháček... Nahrává tomu i to, že nejsou zmíněni Filipovi potomci, toliko jeho bratr Jan. Vskutku jsem, paní Zoro, nenalezl zápis o narození Jiřího, syna Filipa Synka, usuzoval jsem na opomenutí farářovo. Při svatbě Jiřího Synka r. 1753 je jako otec zapsán taktéž Jiří - tedy nejspíše ten bývalý Halouzka, který grunt ujal po Filipovi.

Děkuji Vám oběma za pomoc

Janík
Janík
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát led 01, 2016 10:52
Oblast pátrání: Hlučínsko, Ostravsko, okolí Brna


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků