Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod OberonF » stř dub 24, 2019 14:22

Dobrý den, v rámci svého pátrání jsem narazil na 1. manžela, s kterým se má prababička rozvedla ve 20. letech. O jeho dalším osudu jsem neměl vůbec žádné informace. Až díky záznamu z oddací matriky mého prastrýce (syn mé prababičky a tohoto 1. manžela) z roku 1943 jsem zjistil, že byl magistr farmacie bydlící v Pellicově ulici v Brně. Dále u jeho jména byl křížek. Díky toho tedy vím, že již byl k datu sňatku svého syna mrtev. Chtěl bych se zeptat někoho, kdo se v brněnských archivních fondech lépe orientuje, jaké jsou možnosti, kde pátrat po jeho osudu - jeho datu úmrtí? Napadlo mě napsat na zdejší matriku, ale mám obavy, že s prosbou ve stylu "můj předek zemřel někdy před rokem 1943 a ani nevím, zda ve svém bydlišti" mě už tak jistě vytížená brněnská matrika pošle k šípku. Proto bych si tuto variantu rád nechal až na závěr, když vše selže. Děkuji předem za jakékoliv tipy na nějaké sčítací operáty, domovské matriky, seznam lékárníků??, .... nevím, co vše v Brně bylo evidováno.
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Zora » stř dub 24, 2019 14:42

OberonF píše:Dobrý den, v rámci svého pátrání jsem narazil na 1. manžela, s kterým se má prababička rozvedla ve 20. letech. O jeho dalším osudu jsem neměl vůbec žádné informace. Až díky záznamu z oddací matriky mého prastrýce (syn mé prababičky a tohoto 1. manžela) z roku 1943 jsem zjistil, že byl magistr farmacie bydlící v Pellicově ulici v Brně. Dále u jeho jména byl křížek. Díky toho tedy vím, že již byl k datu sňatku svého syna mrtev. Chtěl bych se zeptat někoho, kdo se v brněnských archivních fondech lépe orientuje, jaké jsou možnosti, kde pátrat po jeho osudu - jeho datu úmrtí?

Především upozornění, na fóru nezveřejňujeme data osob, které se narodily po r. 1918. GDPR - takže event. zprávy prosím přes SZ.
K Brnu mohu všeobecně uvést - bez znalosti příjmení a místa konání svatby.
Digitalizovaná sčítání do r. 1900
Působení jako legionář? databáze VHA
indexy brněnských matrik - není jich mnoho, projít se dají poměrně rychle - většina je k dispozici. (resp. list po listu tam, kde by indexy nebyly)
Pokud po rozvodu uzavřel další sňatek - opět zkusit matriční záznamy, ne ale církevní, pouze civilní. (zde moc často k dispozici indexy nejsou)




Napadlo mě napsat na zdejší matriku, ale mám obavy, že s prosbou ve stylu "můj předek zemřel někdy před rokem 1943 a ani nevím, zda ve svém bydlišti" mě už tak jistě vytížená brněnská matrika pošle k šípku.

Obávám se, že matriční úřad Dom. nám, který soustřeďuje všechny matriční knihy, Vás asi opravdu odkáže na jiné možnosti. Třeba na event., rešerši (placenou) u MZA

Proto bych si tuto variantu rád nechal až na závěr, když vše selže. Děkuji předem za jakékoliv tipy na nějaké sčítací operáty, domovské matriky, seznam lékárníků??, .... nevím, co vše v Brně bylo evidováno.

Výskyt příjmení ve spojení s profesí můžete hledat v dobovém tisku, tedy na Krameriovi nebo v digitální knihovně, může se také objevit v reklamních sděleních.


Bohužel, už nefunguje seznam absolventů Masarykovy university, kde by se snad dalo vyhledat jeho absolutorium - farmaceutická fakulta - neznám jeho předpokl. rok narození, takže jen nástřel.



Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod OberonF » stř dub 24, 2019 21:21

Dobrý den paní Zoro, děkuji moc za Váš tip. Prohledat noviny mě už také napadlo, tak vyzkouším.... v příloze posílám screen záznamu z matriky. Ještě mě napadlo jak naložit s tím křížkem. Doposud jsem měl z matrik zkušenost, že křížek faráři psali, když rodič byl čerstvě po smrti. Proto se docela držím toho, že musel zemřít až ve 40. letech. Napadlo mě ale, že třeba faráři někdy mohli křížkem označit zemřelého rodiče při sňatku jeho dětí i mnoho let po jeho smrti...?
Přílohy
kunz.jpg
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Zora » stř dub 24, 2019 21:30

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=27

Tady je narození syna Radmíra, jsou tam nějaké údaje o otci, jdu zkusit vyhledat úmrtí.
Sice je známo bydliště v době narození syna, ale vzhledem k rozvodu.... nevím, zda se podaří.
Z
Křížek u dospělého znamená to, že v době udání matriční události nebyl naživu
Mohl zemřít před jedním dnem, ale také před mnoha roky)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Zora » stř dub 24, 2019 22:03

Dobrý večer, ulice Pellicova se dělila mezi dvě farnosti
Dóm sv. Petra a Pavla a SAtaré Brno - podle čísel.

viz
http://actapublica.eu/userdata/okres_Brno-mesto.pdf

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=36
index Petr a Pavel

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=127
index staré brno 28 - 38

tohle jsme prošla, na nic jsem nenarazila, ale raději zkontrolujte.
Problém je v tom, že Otto Kunz se mohl v Brně přestěhovat

zde tedy seznam brněnských farností
http://actapublica.eu/matriky/brno/?akc ... signatura=

nebo se přestěhovat mimo Brno,
bohužel mohl zemřít i v souvislosti s válečnými událostmi

Zkuste si najít jeho záznam o narození, v této době bývalo zvykem, že si farnosti mezi sebou vyměňovaly informace o svatbě a mrtí, mohla by tam být tedy poznámka, případně někdy se to psalo i u svatby.
Také existuje možnost, že uzavřel další sňatek, ten byl, myslim, že jsem psala v civilní matrice.

Z
edit
ještě jsem prošla brněnské hřbitovy online
http://gis.brno.cz/mapa/hrbitovy/?c=-59 ... e_hrb&lyo=

Bohužel, hřbitovní správa už neuvádí data, pouze jména...

a biliongraves
https://cs.billiongraves.com/search/res ... =5&size=15

MH
zde je Otto Kunz uveden - kontrolovala jsem to přes syna, který je na MH zapsán s křestním jménem Radimír. Je tam i Vaše babička Adéla.

Otto zde první v pořadí
https://www.myheritage.cz/research?s=33 ... klimkovice

ale netuším, zda to není Váš rodokmen.

V případě zájmu kontaktujte kolegy, kteří mají možnost nahlédnout - placené členství.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod OberonF » čtv dub 25, 2019 8:13

Dobrý den paní Zoro, děkuji Vám mnohokráte za Váš čas a ochotu. Na tom MH se jedná skutečně o můj rodokmen, kde jsem jej přidával včetně jeho fotografie. Jeho rodina pocházela z Klimkovic (tam se narodil), tak ještě zkusím oslovit hřbitovní správu v Klimkovicích - napadlo mě, že třeba po jeho smrti jeho ostatky převezli do nějaké rodinné hrobky v Klimkovicích. Bohužel je i možné, že zemřel ve válce. Každopádně Vám mnohokráte děkuji a přeji Vám hezký den!
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Zora » čtv dub 25, 2019 8:17

úmrtí ve válce jsem zvažovala, ale píšete, že se rozvedl ve dvacátých letech.
Jak přesně zní ta poznámka, ze které usuzujete na rozvod... Kde se podruhé vdávala manželka Otty Kunze, ve smyslu civilní nebo církevní sňatek?

U narození Otty není poznámka o úmrtí?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod OberonF » čtv dub 25, 2019 8:56

Ano, v oddací matrice ŘK církve v Ostravě Přívoze (sňatek roku 1913) je poznámka, že manželství bylo roku 1922 rozhodnutím soudu v Brně rozloučeno. Manželka Otty - Adéla - měla svůj druhý sňatek u československé církve v Olomouci roku 1922. Bohužel u narození Otty je poznámka pouze o sňatku s Adélou (viz příloha). Úmrtí jsem měl na mysli ve 2. světové válce, ale to už měl pomalu 60. let, tak těžko říct.
Přílohy
kunc.JPG
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Zora » čtv dub 25, 2019 10:08

Otta musel zemřít před svatbou svého syna, je tam přece uvedený jako zemřelý, mohl ale samozřejmě zahynout v době protektorátu.

2. svatba Adély.
Vzhledem k tomu, že se konala jako církevní - československá církev, jsem z toho trochu rozpačitá, ale nemohu znát všechno :-)
Zatím jsem vnímala pouze to, že církev kat. neuznává jiné ukončení manželství než úmrtím jednoho z manželů, Druhý přeživší vdovec pak může uzavřít nové manželství , opět církevní.
Pokud je manželství ukončeno rozlukou, církev ho stále bere jako trvající.
Další manželství pak bylo možné uzavřít pouze civilně.

Bohužel nevím s naprostou jistotou, jak to bylo ve dvacátých letech u církve Československé.
Nevěsta je uvedena jako rozloučená, rozvedená, vdova nebo "nijak" ?

Jo a ty brněnské matriky úmrtí, tam je tedy třeba hledat mnohem dříve, vzala jsem pouze ty dvě, na které je odkaz a s tím, že jsem odhadovala "rozluku" spíš v druhé polovině dvacátých let.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod OberonF » čtv dub 25, 2019 16:16

Dobrý den, posílám Vám odkaz na matriku čsl. církve, kde proběhl druhý sňatek (hned druhý záznam), je uvedeno, že Adéla je rozloučená:

http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 13#scan113

Abych pravdu řekl, v širší rodině jsem narazil na vícero případů, kdy došlo k rozloučení prvního ŘK sňatku a nevěsta měla poté sňatek další u československé církve. Od té doby tedy vím, že se nesmím spoléhat pouze na civilní matriky když hledám další sňatek :)

Prohledal jsem dnes prakticky všechny digitalizované brněnské úmrtní matriky od 20. do 40. let a nikde o Ottovi ani zmínka. Tak buď mám tu smůlu, že "jeho" matrika ještě není digitalizovaná, anebo prostě zemřel úplně jinde a začíná mi tak mnohaleté pátrání s nejistým koncem :-)
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Zora » čtv dub 25, 2019 16:22

Možná byste mohl oslovit Mínisterstvo vnitra, n svých stránkách mají možnost - pátrání po osobách, zpoplatněnou.
Pozorně si přečtěte, co nabízejí a za jakých podmínek posílají (komu) sdělení.

https://www.mvcr.cz/clanek/zprostredkov ... 11838.aspx

Z
edit
Vaše zjištění o sňatcích jsou moc zajímavá, ukládám do paměti, nevěděla jsem. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Polexina » čtv dub 25, 2019 20:43

Otto Kunz

studoval v Praze:
Kunz Otto
Narozen(a): 31. 12. 1886 Klimkovice
Studium: FF FaF UK, 1908 – 1909

Otto Kunz * 31.12.1886 je pohřben v Brně na Ústředním hřbitově, skupina 17, řada 11, hrob 555-556
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Zora » čtv dub 25, 2019 21:51

Polexino, to je stejný odkaz, který jsem dávala, hrob, ale tam není datum úmrtí.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod OberonF » čtv dub 25, 2019 21:59

Pro paní Zoru: Dokonce jsem našel v širším příbuzenstvu dámu, která se vdávala celkem třikrát. První sňatek měla ve 20. letech u civilního úřadu, po rozvodu druhý sňatek ve 30. letech u čsl. církve a po dalším rozvodu nakonec zamířila ve 40. letech se svatbou na ŘK faru....do té doby jsem byl zvyklý na opačné pořadí, že se začínalo u ŘK a končilo jinde :)


Pro paní Polexinu: Nevím co říct, doslova jste mi vyrazila dech! :) Mnohokráte Vám děkuji !! Nepřestávám žasnout, dámy, jak zběhlé jste v dohledávání možných zdrojů informací! Takže ještě velmi děkuji! Už jsem napsal na hřbitovní správu, tak snad mi pomohou s datem pohřbení :)
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Brno-střed, pátrání po předkovi - Vaše tipy

Příspěvekod Zora » čtv dub 25, 2019 22:38

Proč jste si nezkontroloval můj odkaz na brněnské hřbitovy?
Zbytečně jsem promarnila čas,
Mám poučení pro příště. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků