Co s obecním pastýřem

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod greghouse » úte dub 23, 2019 8:58

Možné je samozřejmě vždycky všechno, ale já na nikoho takového jsem nenarazil.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod Zora » úte dub 23, 2019 9:08

To je právě častý problém. Elisabetha pocházela z rodiny , kde otec je psán jako podruh, tedy rodina patřila k těm chudším na vsi. V těchto rodinách bývalo zvykem, že děvčata chodila do služby a samozřejmě to vůbec nemuselo být ve farnosti. Po roce 1781 (toleranční patent) uř ani nebylo obyvatelstvo tvrdě vázáno na konkretní panství.
Svobodné matky pak spíše rodily v místě působení, jednak doma větší hanba, a druhak - přece jen snadnější obživa v místě služby...

Teoreticky mohla Elisabetha sloužit někde v okolí působení Johanna a domluvili se na svatbě. Očekávala bych sice, že i svatba se bude konat ve farnosti mimo domov, to bývalo nejčastější, za "převod nevěsty zpět do farnosti rodičů se muselo platit. Ale i svatby svobodné matky u rodičů, spojené tedy s návratem domů, se děly běžně.
To by tak trochu mohlo vysvětlovat, jak se obecní pastýř, vázaný na bydliště, ohrady pro dobytek a pastvu, seznámil s dívkou ze vzdálenější obce.

Zkuste uherskohradišťské matriky, zda tam není dítě Elisabethy, narozené před svatbou.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod lulecek » pon čer 15, 2020 16:41

dobre odpoledne,
dovolim si obnovit neb jakozto zacatecnik celim pastyrum hned na nekolika frontach...

Na konci 18. a pocatku 19. stoleti jsem pomoci indexu a nekonecne trpelivosti dohledala kde co napric ruznymi lokalitami - jak pise pani Zora vyse, rozhodne uz mi pastyri fluktuovali mezi (byvalymi) panstvimi zcela volne. mate ale nekdo vhled do toho, jak obecni pastyri fungovali pred tolerancnim patentem? prechazeli take volne mezi panstvimi?

nebo se bezne pohybovali na vice panstvich stejneho majitele (mela bych opet smulu, mam krizovniky, kteri toho meli opravdu velmi mnoho...).

Pripadne muze mne nekdo navest na nejakou literaturu? jak rikam, jsem zacatecnik, rada si dostuduji sama jsou-li zdroje, neocekavam, ze mne povedete uplne za ruku, nicmene kdyz se mi rodina stehuje z dablic do knina a zpet (ano, oboje jsou krizovnici, ale bratru 2-3 dny pesi cesty) a meztim mizi neznamo kam, rada bych vyuzila zkusenosti povolanejsich a nepatrala vse uplne naslepo v mistech a casech, kde indexy jsou cim dal sporadictejsi a me cteci schopnosti zdaleka ne bezchybne.

Pomohla by mi rada, zda byste se spise zamerili na ty krizovniky, byt vzdalene (zda zkouset i SV cechy a J moravu), nebo zacit spise procesavat okolni farnosti, byt jinych majitelu panstvi. pro uplnost - jedna se o muj oblibeny Stary Knin, ktery mi mistni osazenstvo pomohlo vylustit v mem uplne prvnim dotazu na tomto foru asi pred mesicem...

Za jakekoli nasmerovani moc dekuji,
hezky vecer
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2020 16:59

Zkuste sem vložit nějaký zápis s pastýřem...

Na ovčáky ve stř. Čechách tu máme odborníka paní Moniku, má na svých stránkách spoustu odkazů právě na tohle řemeslo.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod lulecek » pon čer 15, 2020 17:38

A neni pani Monika treba take autorkou tohoto clanku a stranek? https://www.neznamo.cz/genealogie/ovcac ... azvoslovi/ :) ja uz fakt progooglila vse...


K dotazu - hazim pro zajimavost nalezene zapisy a volne konce pokud na to ma kdokoli chut a cas:

Manzelsky par Martin Kousa + Anna - svatba https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12418/16# - vpravo uprostred, Stary Knin 23
Zrejme jejich umrti (nemam overeno, ale je to pravdepodobne) - Anna 1. vlevo https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12412/33# , Martin (2. shora https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12408/24#)
Narozeni ani jednoho jsem nenasla

Generace jejich deti:
Mam pouze 1 dceru Annu vpravo druha sdola https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12433/55 a zadne jine dite. Nejvic mi schazi jejich syn Vit ktereho bych si opravdu prala najit (muj praprapra), zde jeho oddaci zapis - dle nej priblizny rok nar cca 1777 (coz by bylo 2 roky pred svatbou ) - vpravo treti zdola http://katalog.ahmp.cz/pragapublica/per ... =27#scan27 - to byl prvni zapis co jste mi tu lustili...

Generace Martina - vim o 3 sourozencich, zatim
- matej, 1758 vlevo uplne dole https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12437/23#
- anton 1761 vpravo druhy https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12437/23#
- veronika, mam pouze zapis o narozeni jejiho nemanzelskeho ditete, jeji nar jsem nenasla - posledni vlevo dole https://ebadatelna.soapraha.cz/d/12433/57#
- zde bych si nejvic prala najit narozeni Martina, cca 1748?, zatim jsem nenasla

V generaci martinovych rodicu vim z ruznych zapisu ze se jedna o Vaclava a Katerinu, nenasla jsem ani nar, ani svatbu, ani umrti (u veronicina ditete uz by mel byt Vaclav po smrti)

Tak tohle mne ted drzi po nocich vzhuru :)
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod Zora » pon čer 15, 2020 18:46

kolegyně Monika:
memberlist.php?mode=viewprofile&u=4599

https://www.neznamo.cz/genealogie/ovcac ... azvoslovi/

Kromě svého webu má na fóru nepočetně informací (nejen) o svých ovčáckých rodech.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod lulecek » stř čer 17, 2020 16:33

Dekuji Vam moc obema Zoro a Moniko!

Moniko, Vas clanek jsem objevila jiz pred nejakou dobou a Vase (krasne!) stranky mam uz take projite, diky za podnetne komentare, rady a inspiraci!

Co se tyka Kninskeho velkostatku, zmijuji ze je fond velmi mezerovity a tezistem je az 1. pol. 20. stoleti - samorejme mi neda to nezkusit ale zase tolik si od toho neslibuji. Bylo by naivni doufat, ze se treba dochovaly konkretni pastevecke smlouvy? Vim, ze treba na Hluboke je maji, ale myslela jsem, ze se jedna spise o vyjimku. Rozhodne se ale do badatelny vydam...

Ad moji predci: v tech generacich co uz jsem vylustila mam nejcasteji vyrazy "slauha" a "pastyr", at uz tedy realne pasli cokoli. Tento svatebni zapis je prvni latinsky, cili jsem se terminologii jeste detailne nezabyvala - pastoris mi prislo dost k pastyrum a s tim jsem se prozatim spokojila. Poddani byli urcite do toho Knina, ale courali se mi pozdeji po vsech certech na jinych panstvich. Ale "prislusny do Stareho Knina" mam jeste v policejnich prihlaskach z prelomu 19 a 20 stoleti, byt dana osoba tam prokazatelne uz nikdy nebydlela.

Summa sumarum s Vami rozhodne souhlasim: mohl byt obecni pasak a rozhodne patril do Knina. I s tou pastouskou by to sedelo, o 1 generaci mladsi mam dohledana cisla popisna a pastousky to byly (23 v Knine a 11 v Lecici, napriklad. Jeste pozdeji 32 v Dobrichovicich atd atd).

Kazdopadne vrele diky za Vase postrehy a zejmena cas!
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod Zora » stř čer 17, 2020 16:45

Ale "prislusny do Stareho Knina" mam jeste v policejnich prihlaskach z prelomu 19 a 20 stoleti, byt dana osoba tam prokazatelne uz nikdy nebydlela.

U domovaské příslušnosti nejde o fakt, kde dotyčná osoba bydlela, ale o skutečnost, že jeho předci dostali po roce 1848 domovskou příslušnost v konkr. obci. Domovskou příslušnost pak získávaly děti po otci (manželka po manželovi, nemanž. děti po matce...) a to až do r. tuším 1948, kdy byla dom. příslušnost zrušena. Takže - pokud si někdo nepožádal o domovskou příslušnost v jiné obci a byla mu udělena, - ti ostatní měli stále původní domovskou příslušnost jejich prapředka, Nejen že v obci nebydleli, většinou tam ani nebyli a občas ani netušili, kde jejich domovská obec leží.

přesná datace:
Institut domovské obce vznikl v českých zemích v souvislosti se zavedením obecní samosprávy v roce 1849, zůstal v platnosti i za první republiky a zrušen byl až k 1. lednu 1949.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co s obecním pastýřem

Příspěvekod lulecek » stř čer 17, 2020 17:05

Zora píše:Ale "prislusny do Stareho Knina" mam jeste v policejnich prihlaskach z prelomu 19 a 20 stoleti, byt dana osoba tam prokazatelne uz nikdy nebydlela.

U domovaské příslušnosti nejde o fakt, kde dotyčná osoba bydlela, ale o skutečnost, že jeho předci dostali po roce 1848 domovskou příslušnost v konkr. obci. Domovskou příslušnost pak získávaly děti po otci (manželka po manželovi, nemanž. děti po matce...) a to až do r. tuším 1948, kdy byla dom. příslušnost zrušena. Takže - pokud si někdo nepožádal o domovskou příslušnost v jiné obci a byla mu udělena, - ti ostatní měli stále původní domovskou příslušnost jejich prapředka, Nejen že v obci nebydleli, většinou tam ani nebyli a občas ani netušili, kde jejich domovská obec leží.

přesná datace:
Institut domovské obce vznikl v českých zemích v souvislosti se zavedením obecní samosprávy v roce 1849, zůstal v platnosti i za první republiky a zrušen byl až k 1. lednu 1949.
Z


Uzasne!! Mne to prave chvili pletlo na tech prihlaskach, nez jsem si dovodila, ze to bude prave zdedene po tech pra a prestala tam ty osoby hledat :) diky za dovyslvetleni, pokazde se tu neco zajimaveho dozvidam...
lulecek
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř čer 03, 2020 20:37

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků