VYŘEŠENO, Pravděpodobnost

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO, Pravděpodobnost

Příspěvekod Trif01 » ned dub 21, 2019 10:03

Dobrý den,
při pátrání po svých předcích jsem narazil na záznam:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =773&h=367
(Karel, druhý záznam od hořejšího okraje)
Podle toho byl jeho otcem Benedikt Toman. Manželka Karla Tomana (,jehož narození je v matrice zapsáno,) vedla cca v 50. letech "rodovou kroniku". Tam napsala, že se Benedikt narodil roku 1871 v "Unter-Olbendorfu u Vídně". Jsem z toho celkem zmatený, neboť na záznamu o narození Karla Tomana je zmíněno "z Klatov".
Kde podle váš mohla nastat chyba spíše? A je nějaká možnost, jak to ověřit?
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď či snahu.
Toman
Naposledy upravil Trif01 dne ned dub 21, 2019 15:29, celkově upraveno 1
Trif01
 
Příspěvky: 111
Registrován: sob dub 20, 2019 22:29

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 10:07

Proč by to nemohlo být správné - místo narození u Vídně - v zápisu je pouze to, kde pracoval otec dítěte a odkud pocházel jeho otec. Není tam nic o tom, kde se otec narodil.

Takže musíte do rakouských matrik , je to digitalizované. Zkusím se podívat, jestli najdu
Z
tady obec, matriky msnad za chvíli
-https://mapy.cz/zakladni?x=16.4787077&y=48.4362140&z=12&source=osm&id=202059
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Trif01 » ned dub 21, 2019 10:10

Pokud byste našel odkaz na ty matriky, byl bych Vám velice vděčný.
Vycházel jsem z toho, že většinou ta místa "z kterých" byli v matrice uváděni rodiče byla většinou i místy narození těch rodičů. Proto mě to v tomto případě zarazilo.
Trif01
 
Příspěvky: 111
Registrován: sob dub 20, 2019 22:29

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 10:18

http://data.matricula-online.eu/de/oest ... 04/?pg=148

tady v indexu narození Leopolda Tomana v roce 1873, podívám se ještě do starší matriky.
Z

edit zde narození Benedikta, ještě je tam podle indexu další asi bratr, je na str. 170

http://data.matricula-online.eu/de/oest ... 03/?pg=189

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Trif01 » ned dub 21, 2019 10:20

Mockrát Vám děkuji. Tohle byl chybějící článek.
Trif01
 
Příspěvky: 111
Registrován: sob dub 20, 2019 22:29

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 10:24

Trif01 píše:Pokud byste našel odkaz na ty matriky, byl bych Vám velice vděčný.
Vycházel jsem z toho, že většinou ta místa "z kterých" byli v matrice uváděni rodiče byla většinou i místy narození těch rodičů. Proto mě to v tomto případě zarazilo.


V matrice je třeba rozlišovat a mnohdy to rozlišit nejde, zda údaj třeba u ženicha - z obce XY... znamená, že se tam ženich narodil, nebo že tam bydlí těsně před svatbou. Vždy záleželo na knězi, co vlastně napsal.
Oni snoubenci sepisovali před svatbou svat. protokol, kde se kromě jiného uvádělo, kde který bydlí a jak dlouho tam bydlí, případně, kde bydlel před tím. To hlavně kvůli ohláškám, aby se osoby, které snoubence znají, mohly vyjádřit k event. překážkám v manželství.
Současně předkládali snoubenci křestní listy z farnosti, kde se narodili.
Mnohdy se tedy stane, že ... z obce XY.... ani nezachycuje obec, ale pouze jen farnost, pod kterou rodná obec spadá.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 10:25

Trif01 píše:Mockrát Vám děkuji. Tohle byl chybějící článek.


Jsem ráda, že jsem pomohla, a moc Vám přeju, aby to byl jediný chybějící článek....
Pokud nepřečtete, vložte, prosím, do sekce čtení, kolegové pomohou, já na to nevidím. :oops:
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Trif01 » ned dub 21, 2019 10:36

Něco rozluštím, ale bohužel ne jména a místa.
Spíše mě zaráží, že u jeho syna je pak napsán i otec Benedikta - František Toman. Otázka je, jak k tomu mohlo dojít, v tamějším indexu svateb nemohu nic najít...
Trif01
 
Příspěvky: 111
Registrován: sob dub 20, 2019 22:29

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 10:47

Někdy se u nemanželských dětí zamění otec matky a chybějící otec dítěte, ale zde je jméno otce matky - Wenzel.

Jedině zkusit dohledat narození matky, a podívat kdo byl jejím otce.
Děti, které jsem dohledávala, se narodily jako nemanželské, čili nemají zapsaného otce, nevidím tam ani poznámku o legitimizaci, tedy že by dítě přijal za své pozdější manžel matky (a jmenoval se naprostou shodou okolností také Toman. )

Vy víte, odkud měl pocházet otec Magdaleny? V zápise je obec uvedena, ale já nemám šanci to přečíst.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod rebeka » ned dub 21, 2019 13:20

Zora píše: V zápise je obec uvedena, ale já nemám šanci to přečíst.

Píše se tam Klenau.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 14:14

rebeka píše:
Zora píše: V zápise je obec uvedena, ale já nemám šanci to přečíst.

Píše se tam Klenau.

Pak by se mohlo jednat o obec
Klenová (Klenau, Klenové) u Klatov. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Trif01 » ned dub 21, 2019 14:38

Také se mi to tak jeví. Zkusím se podívat, jestli je někdo takový zmíněn v tamějších indexech, ale otázka je, jestli tam jen nebydlela, než se přestěhovala do Unterolbendorfu, a jestli se narodila ještě někde jinde...
Trif01
 
Příspěvky: 111
Registrován: sob dub 20, 2019 22:29

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 14:40

Domnívám se, že u Isidora je i přesné datum narození matky, pozor, nemusela se narodit pod příjmením Toman. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Trif01 » ned dub 21, 2019 14:48

Datum tam uvedené je 6.5.1868, tedy cca rok před narozením Isidora. Těžko říct, co ten údaj určuje.
Trif01
 
Příspěvky: 111
Registrován: sob dub 20, 2019 22:29

Re: Pravděpodobnost

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 14:49

http://data.matricula-online.eu/de/oest ... -04/?pg=10
poslední odstavec - také nějaké info. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 návštevníků