Záznamy o vystoupení z církve

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Záznamy o vystoupení z církve

Příspěvekod arachod » sob dub 13, 2019 17:49

Dobrý den

Kde mám prosím hledat záznamy o vystoupení z církve? U mnoha předků mám tyto záznamy v matrice..... a zajímaly by mne podrobnosti.

děkuji předem za odpovědi
arachod
 
Příspěvky: 34
Registrován: stř kvě 27, 2015 19:22
Bydliště: Hulín
Oblast pátrání: Morava - Vídeň

Re: Záznamy o vystoupení z církve

Příspěvekod zburget » sob dub 13, 2019 18:08

Předpokládal bych, že ve farních archivech. Co se tam ale reálně zachovalo, je těžko říct.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Záznamy o vystoupení z církve

Příspěvekod janpechacek » úte dub 16, 2019 16:41

arachod píše:Dobrý den

Kde mám prosím hledat záznamy o vystoupení z církve? U mnoha předků mám tyto záznamy v matrice..... a zajímaly by mne podrobnosti.

děkuji předem za odpovědi


Hádám, že to budou záznamy po roce 1918. To byla taková vlna, kdy lidi masově vstupovali do nově ustavené Československé církve husitské. Souviselo to s euforií při založení samostatného státu. Ve třicátých letech najdete zase docela dost záznamů, jak se lidi vraceli k ŘKC. CČH potom se zánikem RČS ztratila ten nacionalistický étos a s ním i většinu členské základny. K tomu je třeba připočíst přirozený odliv z církví vlivem sekularizace a modernizace. Jsou to často obecné sociální změny a trendy, takže moc zajímavých podrobností nečekejte.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Záznamy o vystoupení z církve

Příspěvekod Zora » úte dub 16, 2019 17:28

Po skončení 1. sv války , po prožitých hrůzách, hladu a nedostatku v lidech převládala nedůvěra ke katolické církvi. Hledali alternativu a tu nejčastěji nacházeli v (tehdy) Československé církvi. Katolická a národní, to byla velmi dobrá prezentace, která souzněla s nově vzniklým Československem.
Zde historie Československé církve
https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADrk ... itsk%C3%A1

V této církvi ale postupně vznikaly mocenské boje nejvyšších představitelů, někteří z nich hledali dokonce i jinou cestu, kam se ubírat, než katolicismus. To byl také jeden z důvodů, proč lidé opouštěli i tuto církev...
Začátek 19. století, byl navíc spjat i se vznikem a rozmachem mnoha továren a především ve městech docházelo k vysoké koncentraci dělníků a i dělnic. Bohužel z toho plynuly i nemanželské vztahy, svobodné matky , rozvody... a nové sňatky se uzavíraly civilně, tzv. na úřadě. Mnohdy bylo důležité i hledisko finanční, civilní zápis byl lacinější... Spolu s politickým uvědoměním se i osobní vztahy staly důvodem k vystoupení z církve.

Postup byl asi takový - věřící ohlásil na zemském úřadu, po r. 1918 na okr. zemské správě, že vystupuje z církve A, úřad poslal oznámení církvi A, ta vepsala do matriky.
Pokud se věřící přihlásil k církvi B, tak to dělal osobně, ale tato církev B opět poslala oznámení na zemský úřad (okr. zemské správě).
Z MZA mně kdysi odpověděli, že fond přestupů mezi církvemi jako takový neevidují, ale že snad by se mohlo najít něco v archivech okresní politické správy - neověřovala jsem.
Z
(snad jsem neudělala chybu u názvů zemský úřad a politická správa, přesnými názvyx si fakt nejsem jistá. )
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků