VYŘEŠENO - Čísla popisná

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - Čísla popisná

Příspěvekod Koshik » ned bře 03, 2019 20:10

Dobrý den,

při sestavování rodokmenu a hledání předků si zapisuji také čísla popisná, která jsou mnohdy důležitým orientačním bodem při hledání. Chtěl bych zjistit, zda jednotlivé domy (čísla popisné) ještě stojí, případně, jak dneska vypadají. Nevím ovšem, jestli se čísla popisná v průběhu času nezměnila (nedošlo k přečíslování). Má s tím někdo zkušenost? Pravděpodobně to bude individuální podle dané obce, ale pokud máte někdo vlastní zkušenost, budu rád za každou radu.

Jedná se mi například o obec Buková u Protivanova č.p. 14, kde se v roce 1909 narodil můj děda František Aberle. Dům s tímto číslem popisným v Bukové stále je, ale netuším jestli je to ten samý (nebo spíš stejné místo).
Děkuji za odpovědi.

Pavel A.
Naposledy upravil Koshik dne čtv bře 07, 2019 16:53, celkově upraveno 1
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: Čísla popisná

Příspěvekod Radix » ned bře 03, 2019 20:53

Jak píšete, je to individuální podle dané obce. V malých obcí se obvykle čísla neměnila, ve velkých třeba třikrát.
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Čísla popisná

Příspěvekod hovorkas » ned bře 03, 2019 21:13

Koshik píše:Dobrý den,

při sestavování rodokmenu a hledání předků si zapisuji také čísla popisná, která jsou mnohdy důležitým orientačním bodem při hledání. Chtěl bych zjistit, zda jednotlivé domy (čísla popisné) ještě stojí, případně, jak dneska vypadají. Nevím ovšem, jestli se čísla popisná v průběhu času nezměnila (nedošlo k přečíslování). Má s tím někdo zkušenost? Pravděpodobně to bude individuální podle dané obce, ale pokud máte někdo vlastní zkušenost, budu rád za každou radu.

Jedná se mi například o obec Buková u Protivanova č.p. 14, kde se v roce 1909 narodil můj děda František Aberle. Dům s tímto číslem popisným v Bukové stále je, ale netuším jestli je to ten samý (nebo spíš stejné místo).
Děkuji za odpovědi.

Pavel A.


V takovém případě (časově po cca 1840) porovnám současnou polohu č.p. (katastr, většinou sedí i údaj na mapy.cz) s údajem v indikační skice (vznik zhruba ve třicátých letech 19. století, u každé skici by měl být udán konkrétní rok). Pokud se polohy č.p. shodují, téměř jistě k přečíslování nedošlo. Pokud se polohy neshodují, je třeba bádat, kdy k přečíslování došlo.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Čísla popisná

Příspěvekod zburget » ned bře 03, 2019 21:20

koukněte do indikačních skic:

https://www.mza.cz/indikacniskici/index ... R025918260

čísla domů jsou červeně
čísla stavebních parcel černě
čísla pozemkových parcel červeně


...a porovnejte si, jak dalece to odpovídá dnešku
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Čísla popisná

Příspěvekod Koshik » pon bře 04, 2019 20:19

Děkuji za odpovědi. Do indikačních skic jsem se samozřejmě díval a porovnával jsme s aktuálními mapami. č.p. 14 v Bukové se nachází zhruba v místech, kde je i na indikační skice dřevěné stavení u kterého je č. 14. Je ovšem černé, takže se nejedná o číslo popisné, ale číslo parcely.
Snažil jsem se také najít dům č.p. 46 v Dešné. Tam podle mapy usuzuji, že původní číslo popisné již nestojí a má ho jiný dům. Porovnáním map je totiž v jiné části obce.
Zřejmě zkusím oslovit obecní úřady, jestli nemají nějaké informace tam.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39

Re: Čísla popisná

Příspěvekod Koshik » úte bře 05, 2019 21:28

Porovnáním starých a nových map se mi potvrdilo, že dům č.p. 46 v Dešné (Brodek u Konice) už opravdu nestojí a na jeho místě stojí jiné stavby. Místní matrikářka mi sdělila, po sjednocení obce s Brodkem v polovině minulého století, došlo k přečíslování domů. Katastrální mapy jsou naštěstí dobrým zdrojem informací a v mnoha případech se pozemky v posledních 150 letech nezměnily. Takže nebylo až tak složité si udělat představu, ve kterých místech se původní usedlost nacházela.
Co se týče domu v Bukové u Protivanova č.p., tak tam mi zase místní pan starosta slíbil, že mé dotazy předá potomkům bývalých majitelů, kteří možná budou znát nějaké střípky z historie, která by mohla zajímat i mě.
Koshik
 
Příspěvky: 86
Registrován: čtv kvě 31, 2018 10:39


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků