Stránka 1 z 4

Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: ned úno 24, 2019 20:00
od MartinBenko
Dobrý den, už odmala mne fascinuje erb, který je na naší rodinné hrobce z roku 1849. Hrob byl vyroben pro mého předka Františka Zábranského - kamenického mistra, který pracoval na projektech s architektem Schmoranzem v Chrudimi a pro knížete Auerperga na jeho panství. Sem se přistěhoval z Malého Jenčí na Rakovnicku, ale o jeho erb se patrně nejedná - pokud tu není možnost erbovniho měšťanství... Od odborníka mi bylo řečeno, že by mohlo jít i o erb jeho manželky, která nechala hrob zhotovit (na hrobce je napsáno: Nákladem manželky Kateřiny) Bohužel o ní nemám ani ty nejmenší informace. Neříká Vám náhodou někomu něco tento erb?
Děkuji
Martin Benko

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 18:16
od janpechacek
Dobrý den,
já se nepočítám za nějakého znalce heraldiky, ale když vidím, že je tu příspěvek dlouho bez odpovědi, zkusím dát do kupy jen pár postřehů. Bohužel co je to za erb nevím a bez nějakých lepších indicií nebude asi snadné to zjistit.

Teoreticky by mělo jít o šlechtický erb, protože helma je turnajová (mřížková) a koruna na helmě je šlechtická. Nešlechtické erby by neměly obsahovat tyto prvky.
Figury koruna a hvězda a klenot paže s mečem se vyskytují docela často u nové šlechty, ale zrovna tady se např. erb nevyskytuje: http://www.novanobilitas.eu/

Zkoušel jsem hledat česky a německy podle blasonu, ale nic jsem nenašel.

Můžete zkusit postupně procházet různé erbovní lexikony, řada z nich je dostupná online. Dobrý rozcestník je např. zde: http://www.historie.hranet.cz/heraldika/
Víc Vám teď asi neporadím. Zkuste oslovit nějakého znalce regionální historie, mohli by Vám pomoci třeba v muzeu.

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 18:32
od MartinBenko
Dobrý den,
děkuji Vám za Vaši odpověď i cenné rady, kterých rád využiji. Bohužel je pro mne těžké hledat v matričních knihách před rokem cca 1850, protože jsou psány povětšinou v Němčině a pro mne nečitelně (nejspíše schwabach) a já se spoléhám hlavně na manželku tohoto předka, protože on byl kamenický Mistr a majitel kamenolomu a tedy dejme tomu podnikatel a jeho otec měl hostinec - tudíž odtud zřejmě vítr nefouká. A o ženách se tenkrát také dvakrát nerozepisovali takže snad něco zjistím přímo podle toho erbu. Myslím, že mě čeká spoustu práce... Ještě jednou moc díky za komentář.
PS: ještě mě napadlo, že to třeba není vůbec žádný rodinný erb a jedná se pouze o ,,ozdobu'' toho hrobu, ale těžko říct, jestli by si to tenkrát jen tak dovolili :-)

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 18:47
od Zora
Nejsou tam přesnější data narození úmrtí?
V obci Malá Jeneč se Františků Zábranských narodilo více.

Zde index:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5629/81

Z

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 18:52
od Viridis
Promiňte, ale přečíst matriční zápis psaný kurentem je jednodušší, než hledat erb - aspoň si myslím. Co takhle najít úmrtí manželky (třeba by tam bylo něco o jejím původu, pokud byla šlechtična - a zkusit ji pohledat - s přečtením Vám tady někdo pomůže - kurent je složitý, ale naučit číst aspoň základy se dá. Existuje spousta pomůcek. V měšťanských znacích od Pilnáčka není.

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 19:05
od MartinBenko
Narodil se 10. prosince 1793 a zemřel 1. dubna 1849 bude to asi ten pod číslem 269

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 19:10
od MartinBenko
Asi se to dá, ale zatím se mi nezadařilo. Ona se mohla narodit a hlavně zemřít úplně někde jinde. zkoušel jsem i matriky oddaných z doby, kdy jim mohlo být mezi dvaceti až třiceti lety, ale zkusím to projít ještě jednou a podívat se i dál. Třeba se brali později. Uvidíme.

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 19:15
od Zora
MartinBenko píše:Narodil se 10. prosince 1793 a zemřel 1. dubna 1849 bude to asi ten pod číslem 269


Tam ( u odkazu na str. 269) je dopsáno, že zemřel 1870? . Zkusím se podívat. Z

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 19:31
od Zora
Aha, na odkazu jsou dva Františkové .

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5619/255

Jeden zemřel později, než uvádíte, druhý se narodil ale 10. septembra, pokřtěn byl 13. septembra, otec se jmenoval Josef a byl rychtářem.

Je zajímavé, že onomu Františkovi byl vydán kř. list v roce 1828, je možné, že to bylo ke svatbě.
Oba rodiče byli poddaní.
Z

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 20:06
od MartinBenko
Já to čtu z nahrobku a mám i zápis z matriky v češtině k úmrtí, takže to nebude ani jeden, protože datum narození i úmrtí mám správně. Je to trochu binec, když takhle cestovali po monarchii :-)

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 20:08
od Zora
Jste si jistý, že František Zábranský bydlel v Chrudimi nebo tam měla rodina pouze hrob.

Já jsem procházela indexy oddaných - nic , inu dobře, svatby se děly u nevěsty, mohla být odjinud.
V indexech jsem nenašla ani narození dětí... ba ani úmrtí Františka. Zdá se mně, že mohl bydlel někde poblíž Chrudimi. Neznáte přesněji místo bydliště? Projdu to ještě jednou, mohl jsem se přehlédnout. Z

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 20:09
od Zora
MartinBenko píše:Já to čtu z nahrobku a mám i zápis z matriky v češtině k úmrtí, takže to nebude ani jeden, protože datum narození i úmrtí mám správně. Je to trochu binec, když takhle cestovali po monarchii :-)


Jaký máte zápis z matriky?
Z

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 20:11
od MartinBenko
Ne ne, on v Chrudimi pracoval, ale žil ve Škrovádě. Tam měl i svou dílnu a pískovcové lomy. Byl to přesněji škrovád čp. 11

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 20:12
od Zora
Teď mně to došlo, právě na Škrovád koukám na mapě... když vlastnil tamní lomy...
Takže znovu :-)

Z

Re: Erb na náhrobku

PříspěvekNapsal: pát bře 01, 2019 20:14
od MartinBenko
V matrice mám, že zemřel 1. Dubna 1849 František Zábranský Mistr kamenický že Škrovádu čp. 11 na souchotiny. Zaopatřen a pohřben ve Slatiňanech.