Erb na náhrobku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » pát bře 01, 2019 20:20

podívám se na sňatek , ale především na děti, tam by v té době mohlo být už uvedeno jméno mamželky...
Problém je v tom, že všechny knihy se musí stahovat do počítače, takže to trvá a trvá a trvá... a trvá... no jo, no. Z
jo, v indexech pro farnost s Malou Jenčí si žádný František nevzal Kateřinu XY. Bohužel. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » pát bře 01, 2019 20:23

Jste hrozně hodná, moc díky. Já jsem je měl taky stažené, ale jak to přestalo být pro mě čitelné byl jsem v koncích...
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » pát bře 01, 2019 20:34

No, moc jsme toho nenašla, děti se tam podle mě vůbec nenarodily (ve Škrobáru)
Alespoň v indexech nic není...

Jsou tam svatby dětí - Škrobár 10
Anton Z. Marie Kosinová 1855 29. října
František Z. Anna Jelínková 1858 17. srpen
Rudolf Zábranský Fr. Blažková 26. leden 1863

Pak je tam nějaké legit. dítě Anton ( tedy biologický otec nebyl Zábranský, ale dítě uznal za své)

Zkusím ještě stáhnout ty svatby, tam by měla být matka uvedena.
A s tím čtením - občas se člověk musí něco postupně naučit, pokud bychom to uměli všichni precizně, nechodili bychom na fórum.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod janpechacek » sob bře 02, 2019 9:20

PS: ještě mě napadlo, že to třeba není vůbec žádný rodinný erb a jedná se pouze o ,,ozdobu'' toho hrobu, ale těžko říct, jestli by si to tenkrát jen tak dovolili


To mě napadlo také, zvlášť když byl kameník, ale přesně jak píšete, nevím, jestli by si to byli ještě za monarchie dovolili. Na druhou stranu, ten hrob nemusí být původní!
Může to být dost dobře hrob někoho jiného a k vaší rodině patří jen deska. To se dělalo. Zkuste sem vložit fotku celého hrobu, třeba by se to dalo poznat.
Ale je to jen nápad na alternativní řešení problému.

Každopádně jsem rád, že se mi trochu podařilo rozhýbat tohle vlákno. Snad se k něčemu doberete.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 9:27

z hlediska rodokmenu jsme se s kolegou zatím dobrali k tomu, že ve Škrovadu zřejmě žily dvě rodiny, o Františkovi zatím nic, (kromě úsmrtí), ale Josef , také kameník, měl hodně potomků a teď čekám na ebadatelnu, abych si potvrdila jeho svatbu. mezi zemřelými je totiž další František, také kameník a když porovnám dobu působení výše zmíněného architekta, možná se jednalo o toho druhého, mladšího...
Původ příjmení je velmi pravděpodobně v obci Jeneč (Malá), ale zatím nesouhlasila data... Uvidíme, až spustí ebadatelnu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » sob bře 02, 2019 9:28

Povedlo se Vám to perfektně - díky. Hrob vyfotím a přidám, ale soudím, že je původně náš, protože u toho erbu jsou vytesané i obrázky tří mostů, které František Zábranský vystavěl. Dva Chrudimské a jeden ve Slatiňanech.
Přílohy
IMG_20190211_1238470-676x1014.jpg
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 9:39

Potutelný dotaz - jste si jistý, který František , nebo vůbec který Zábranský mosty postavil?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » sob bře 02, 2019 9:47

Vzhledem k hrobu, který byl vystavěn přímo pro tohoto Františka, k tomu, že tento František byl jediný ,,mistr'' tohoto jména, letům vystavění a především zápisům o těchto stavbách, které jsem objevil - jsem si jistý :-)
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 10:17

já si tím zas tak moc jistá nejsem... je to nějaké zapeklité...

Uvidíme, až bude nějaké trochu čitelná fotka...
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11787/93
Tady je s největší pravděpodobnosti index narození Anny Viterna (psáno Wyterna) Skuhrov d. č. 5

Uvidíme, zda se mně ho podaří i najít v matrikách-.
Jde o manželku Josefa , otce oněch synů Zábranských.



edit
František, syn Josefa , se ženil také s přídomkem mistr kamenický...

edit2

tady je seznam děl architekta Schmoranze
https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=cz

Většina je realizována po roce 1850 str. 152

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 10:32

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11757/28

Narození Anny Witerna, Skuhrov č. 5

pravá strana, r. 1803, třetí zápis

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » sob bře 02, 2019 10:33

Ono architektů Schmoranzů bylo také poněkud více https://cs.m.wikipedia.org/wiki/František_Schmoranz_starší
Stavby o kterých mluvím jsou ze čtyřicátých let devatenáctého století.
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 10:38

Vůbec se nechci přít, spíš jde o to, dopátrat se. Faktem je ten, že onen František byl z nějaké jiné větve, než František ml, Rudolf a tuším Anton...

Kdo byl hostinským?
Vlastnil prokazatelně onen lom ve Škrovádu někdo z rodiny Zábranských? Zatím jsem narazila pouze na fakt, že šlo o nájemce (pachtýře). Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » sob bře 02, 2019 10:47

To já taky ne. Chraň bůh :-) podle mě je František bratr Josefa, který je otcem Rudolfa atd... V té době byl skutečně pachtýřem a lomy koupili až někdy později - pak nám to zase sebrali a po revoluci něco málo vrátili :-) Možná jsem se špatně vyjádřil. Původně jsem chtěl řešit pouze ten erb, proto jsem se v Zábranských ani nijak nepitval, protože jejich určitě není :-) nejsem odborník ani znalec archivu a matrik a všechno jde teď tak rychle, že se možná občas špatně vyjádřím... Toho hostinskeho máme u babičky v rodných listech, které si někdo nechal udělat za války. Tak se na to zítra podivam.
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 10:52

Ok, bratři by to mohli být, odpovídá to věkem. Ještě tedy ten hostinský :-)

Erb se snáze vyřeší, pokud bude o rodině něco známo... Zatím se přikláním k názoru kolegy Pecháčka, že se mohlo jednat o původní erb, doplněný stavbami...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » sob bře 02, 2019 10:58

To by mě překvapilo. U rodiny kameníků, že by si ho koupili místo toho, aby ho vyrobili. No uvidíme, jak se to vyvine :-)
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků