Erb na náhrobku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 11:22

další dotaz - je na hrobě uvedeno úmrtí Kateřiny - manželky, co je uvedena jako "investor" ?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » sob bře 02, 2019 11:26

Je tam jen František. Babička říkala, že tam byla ještě jedna novější deska, kde byli všichni Zabranští, ale už za komunistů upadla a roztriskala se. Tak tam dali nový pomník kde nechali napsat jen rodina Zábranských
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 11:32

Já jsem zatím úmrtí Kateřiny nikde nenašla... Vyzpovídat babičku, prosím :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2019 12:24

Našla jsem narození Josefa Z., r. 1808 v M. Jenči, jeho otec byl šenkýř, tedy hostinský. Je to povolání nějak v rodině utajované? :-) Ptala jsem se na to opakovaně :-)

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5620/367
vlevo, druhý zápis v r. 1808
- je tam ještě jeden Josef , ale u jeho otce je jen soused, tedy patřil k váženým občanů, neb soused na vsi je obdoba měšťana ve městě.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » sob bře 02, 2019 12:34

Utajovane to není. :-D :-D :-D. Já se za hospodu Teda rozhodně nestydím :-D Vždyť už jsem na to odpovídal, že hostinský tam byl jen nevím kdo, že se musím podívat do těch listu...
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod janpechacek » ned bře 03, 2019 10:16

MartinBenko píše:Povedlo se Vám to perfektně - díky. Hrob vyfotím a přidám, ale soudím, že je původně náš, protože u toho erbu jsou vytesané i obrázky tří mostů, které František Zábranský vystavěl. Dva Chrudimské a jeden ve Slatiňanech.


Myslel jsem fotku hrobu včetně desky. Ale s těmi mosty máte pravdu, nebude to ten případ, co jsem zmiňoval.
Vědět, co je na té desce, by nám každopádně pomohlo i v souvislosti s genealogickým výzkumem.

Protože Zábranský s velkou pravděpodobností sám šlechtic nebyl, po všem, co tu bylo zmíněno, se přeci jen přikláním k možnosti, že jde o dekorační prvek; ale i tak musel autor z něčeho vycházet.
To Malé Jenčí jsem nenašel, neznáte správný (současný) název obce? Třeba je tu nějaká asociace na jeho místní původ.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » ned bře 03, 2019 10:34

https://mapy.cz/zakladni?x=14.2038833&y ... jene%C4%8D

Jeneč, dříve Malá a Velká Jenč, nebo Jenečko (M. Jenč), psáno s G
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » ned bře 03, 2019 10:36

Problém je v tom, že nemohu nikde najít žádnou Kateřinu, v souvislosti s nápisem. Nikde ani stopa po dětech Franze, manželce a podobně - myšleno ve Škrovádu.
Kateřina se mohla znovu vdá, ale je to dost nepravděpodobné...
Je také možné, že Kateřina nechala pomník nějak "vylepšit - souvislost s tím, že snad byla napsaná až na té dodatečné desce, která byla zničena...
Také Kateřina nemusí být manželkou Franze.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » ned bře 03, 2019 10:38

Tady je policejní přihláška
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action= ... folium=618

manželka onoho Zábranského je zřejmě šlechtického původu, ovšem nenašla jsem jakoukoliv souvislost s rodem Zábranských z Jenče.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » ned bře 03, 2019 12:55

Omlouvám se, ale úplně jsem se v tom už ztratil :-) a z té policejní přihlášky jsem přečetl jenom Franz Zábranský :-) Asi jsem úplně mimo :-)
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod filmovymaniak » ned bře 03, 2019 16:21

Dobrý den,
u té policejní přihlášky se mi vpravo od dokumentu objevuje přepis obou osob,
čili Zabransky Franz
Zabransky (Geyer von Ehrenberg) Wilhelmine (1847)
za Geyer v dokumentu je asi slovo freyin
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » ned bře 03, 2019 17:24

filmovymaniak píše:Dobrý den,
u té policejní přihlášky se mi vpravo od dokumentu objevuje přepis obou osob,
čili Zabransky Franz
Zabransky (Geyer von Ehrenberg) Wilhelmine (1847)
za Geyer v dokumentu je asi slovo freyin


Ono je to tam přepsané. Díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod L.V. » ned bře 03, 2019 22:21

Našla jsem na internetu:https://www.myheritage.cz/site-family-tree-198799831/dandovi?rootIndivudalID=12000488&familyTreeID=12
Kateřina Dandová, Narození Drnov 13 *22. Listopad 1793, matrika:zvoleněves06-N
Svatba s Františkem Zábranským dne 17. Únor 1817: matrika:zvoleněves-31-O
František Zábranský, Narození Malý Jeneč *1795
Narození syna: František Zábranský (v matrice Drnova se mi to však jeví jako Josef), Drnov 12 *1. Leden 1819. matrika zvoleněves-31-N
Jediné co mne mate je uvedené povolání, mistr krejčovský, ale pokud se pak přestěhovali, tak se mohl dostat k jinému povolání.
Matriky jsem neměla možnost do detailu prohledávat, ale to už si projdete.
L.
L.V.
 
Příspěvky: 121
Registrován: pát pro 01, 2017 20:37

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » ned bře 03, 2019 22:41

To už jsem kolegovi posílala, ale souvislost tam zatím není, důležitá by byla jiná svatba,
Anton Zábranský, Anna Viterna ze Skuhrova.
Narození Anny ve Skuhrově je, ale svatbu jsme tam neviděla.

Na MH je ještě rodokmen, ten správnější - jde o rodinu Zábranských ze Škrovádu, ale tam jsou Zábranští jen jako boční větev a jsou tam špatně ty nejstarší údaje a nepkračují nikam směrem k Jenči.
Jde o rodokmen Dobrusky.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29148
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod janpechacek » pon bře 04, 2019 19:24

MartinBenko píše:Omlouvám se, ale úplně jsem se v tom už ztratil :-) a z té policejní přihlášky jsem přečetl jenom Franz Zábranský :-) Asi jsem úplně mimo :-)


No já se vám ani nedivím, ptal jste se na erb a teď se zaplétáte do rodinné genealogie, kterou jste se tolik nezabýval.
Jestli můžu radit, zkuste si dát historii toho rodu do kupy. Pusťte se do té genealogie, ke které jste tady dostal dost cenných podnětů.
Se čtením starých textů vám pomůže k tomu určená rubrika.
Obávám se, že kombinováním rodokmenu, v kterém se sám neorientujete se toto vlákno akorát zbytečně zamotává. Honí se tu moc zajíců najednou.
K určení erbu to stejně asi nepovede. Doporučuji se obrátit na muzeum v Chrudimi, popř. ještě zkusit literaturu k architektům Schmoranzům (stačí googlit).
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků