Erb na náhrobku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » ned úno 24, 2019 20:00

Dobrý den, už odmala mne fascinuje erb, který je na naší rodinné hrobce z roku 1849. Hrob byl vyroben pro mého předka Františka Zábranského - kamenického mistra, který pracoval na projektech s architektem Schmoranzem v Chrudimi a pro knížete Auerperga na jeho panství. Sem se přistěhoval z Malého Jenčí na Rakovnicku, ale o jeho erb se patrně nejedná - pokud tu není možnost erbovniho měšťanství... Od odborníka mi bylo řečeno, že by mohlo jít i o erb jeho manželky, která nechala hrob zhotovit (na hrobce je napsáno: Nákladem manželky Kateřiny) Bohužel o ní nemám ani ty nejmenší informace. Neříká Vám náhodou někomu něco tento erb?
Děkuji
Martin Benko
Přílohy
IMG_20190211_1238310-676x1014.jpg
Naposledy upravil MartinBenko dne pát bře 01, 2019 19:06, celkově upraveno 1
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod janpechacek » pát bře 01, 2019 18:16

Dobrý den,
já se nepočítám za nějakého znalce heraldiky, ale když vidím, že je tu příspěvek dlouho bez odpovědi, zkusím dát do kupy jen pár postřehů. Bohužel co je to za erb nevím a bez nějakých lepších indicií nebude asi snadné to zjistit.

Teoreticky by mělo jít o šlechtický erb, protože helma je turnajová (mřížková) a koruna na helmě je šlechtická. Nešlechtické erby by neměly obsahovat tyto prvky.
Figury koruna a hvězda a klenot paže s mečem se vyskytují docela často u nové šlechty, ale zrovna tady se např. erb nevyskytuje: http://www.novanobilitas.eu/

Zkoušel jsem hledat česky a německy podle blasonu, ale nic jsem nenašel.

Můžete zkusit postupně procházet různé erbovní lexikony, řada z nich je dostupná online. Dobrý rozcestník je např. zde: http://www.historie.hranet.cz/heraldika/
Víc Vám teď asi neporadím. Zkuste oslovit nějakého znalce regionální historie, mohli by Vám pomoci třeba v muzeu.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » pát bře 01, 2019 18:32

Dobrý den,
děkuji Vám za Vaši odpověď i cenné rady, kterých rád využiji. Bohužel je pro mne těžké hledat v matričních knihách před rokem cca 1850, protože jsou psány povětšinou v Němčině a pro mne nečitelně (nejspíše schwabach) a já se spoléhám hlavně na manželku tohoto předka, protože on byl kamenický Mistr a majitel kamenolomu a tedy dejme tomu podnikatel a jeho otec měl hostinec - tudíž odtud zřejmě vítr nefouká. A o ženách se tenkrát také dvakrát nerozepisovali takže snad něco zjistím přímo podle toho erbu. Myslím, že mě čeká spoustu práce... Ještě jednou moc díky za komentář.
PS: ještě mě napadlo, že to třeba není vůbec žádný rodinný erb a jedná se pouze o ,,ozdobu'' toho hrobu, ale těžko říct, jestli by si to tenkrát jen tak dovolili :-)
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » pát bře 01, 2019 18:47

Nejsou tam přesnější data narození úmrtí?
V obci Malá Jeneč se Františků Zábranských narodilo více.

Zde index:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5629/81

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Viridis » pát bře 01, 2019 18:52

Promiňte, ale přečíst matriční zápis psaný kurentem je jednodušší, než hledat erb - aspoň si myslím. Co takhle najít úmrtí manželky (třeba by tam bylo něco o jejím původu, pokud byla šlechtična - a zkusit ji pohledat - s přečtením Vám tady někdo pomůže - kurent je složitý, ale naučit číst aspoň základy se dá. Existuje spousta pomůcek. V měšťanských znacích od Pilnáčka není.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » pát bře 01, 2019 19:05

Narodil se 10. prosince 1793 a zemřel 1. dubna 1849 bude to asi ten pod číslem 269
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » pát bře 01, 2019 19:10

Asi se to dá, ale zatím se mi nezadařilo. Ona se mohla narodit a hlavně zemřít úplně někde jinde. zkoušel jsem i matriky oddaných z doby, kdy jim mohlo být mezi dvaceti až třiceti lety, ale zkusím to projít ještě jednou a podívat se i dál. Třeba se brali později. Uvidíme.
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » pát bře 01, 2019 19:15

MartinBenko píše:Narodil se 10. prosince 1793 a zemřel 1. dubna 1849 bude to asi ten pod číslem 269


Tam ( u odkazu na str. 269) je dopsáno, že zemřel 1870? . Zkusím se podívat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » pát bře 01, 2019 19:31

Aha, na odkazu jsou dva Františkové .

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5619/255

Jeden zemřel později, než uvádíte, druhý se narodil ale 10. septembra, pokřtěn byl 13. septembra, otec se jmenoval Josef a byl rychtářem.

Je zajímavé, že onomu Františkovi byl vydán kř. list v roce 1828, je možné, že to bylo ke svatbě.
Oba rodiče byli poddaní.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » pát bře 01, 2019 20:06

Já to čtu z nahrobku a mám i zápis z matriky v češtině k úmrtí, takže to nebude ani jeden, protože datum narození i úmrtí mám správně. Je to trochu binec, když takhle cestovali po monarchii :-)
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » pát bře 01, 2019 20:08

Jste si jistý, že František Zábranský bydlel v Chrudimi nebo tam měla rodina pouze hrob.

Já jsem procházela indexy oddaných - nic , inu dobře, svatby se děly u nevěsty, mohla být odjinud.
V indexech jsem nenašla ani narození dětí... ba ani úmrtí Františka. Zdá se mně, že mohl bydlel někde poblíž Chrudimi. Neznáte přesněji místo bydliště? Projdu to ještě jednou, mohl jsem se přehlédnout. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » pát bře 01, 2019 20:09

MartinBenko píše:Já to čtu z nahrobku a mám i zápis z matriky v češtině k úmrtí, takže to nebude ani jeden, protože datum narození i úmrtí mám správně. Je to trochu binec, když takhle cestovali po monarchii :-)


Jaký máte zápis z matriky?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » pát bře 01, 2019 20:11

Ne ne, on v Chrudimi pracoval, ale žil ve Škrovádě. Tam měl i svou dílnu a pískovcové lomy. Byl to přesněji škrovád čp. 11
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod Zora » pát bře 01, 2019 20:12

Teď mně to došlo, právě na Škrovád koukám na mapě... když vlastnil tamní lomy...
Takže znovu :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29140
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Erb na náhrobku

Příspěvekod MartinBenko » pát bře 01, 2019 20:14

V matrice mám, že zemřel 1. Dubna 1849 František Zábranský Mistr kamenický že Škrovádu čp. 11 na souchotiny. Zaopatřen a pohřben ve Slatiňanech.
MartinBenko
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned úno 24, 2019 19:45

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 28 návštevníků