Pečetidlo

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pečetidlo

Příspěvekod Janinka » pon úno 18, 2019 18:30

Dobrý den,

obracím se na vás s dotazem, třeba je mezi vámi odborník a někdo mi pomůže - známý mi poslal fotky (asi) pečetidla, jedná se o kovový kvádr asi kilogram těžký a rád by věděl, komu patří. Jediné, co se mi podařilo zjistit, že čistě teoreticky by to mohla být pečeť hraběcí, a to podle koruny s devíti perlami, ale je to jen nástřel. Co ale mohou znamenat ta písmena? Moc děkuji za každý případný poznatek :).

Pečetidlo:
http://nd02.jxs.cz/215/206/bc2f1ef6ec_105364717_o2.jpg

Odlitek:
http://nd02.jxs.cz/177/458/bd9d74fd3f_105364720_o2.jpg

Zadní strana kvádru, asi výrobce? Marschick z Nových Hradů?
http://nd02.jxs.cz/374/356/5bd9584a0f_105364719_o2.jpg
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Petr Hůla » pon úno 18, 2019 19:44

Dobrý den,
odborník sice nejsem, pečetidel už jsem pár viděl a tohle bych mezi ně nezařadil. Maršíka z Nových Hradů tam taky vidím...
Což už se dá googlovat -> např. zde https://portal.zedhia.at/page/public/cp ... hoslovakei
Bohužel ta stránka sice odkazuje na hodně zajímavou knihu, kde bych na stránce 657 čekal nějakou informaci o nějakém "průmyslníkovi", panu Maršíkovi, ale je to jen pro placené členství. Třeba když zjistíte, co dotyčný vyráběl nebo čím se živil, zjistíte kontext onoho předmětu...
Erb samotný už těžko říct. Může mít spojitost s někým z rodiny Maršíků nebo také s někým pro koho onen výrobek vyráběl.
Každopádně svým amatérském odhadem mi styl erbu sedí do 19. - 20. století...

Edit:
https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/ ... 20text.pdf
4.2.3 Cuknštejn – Humenice
Hamr byl postaven na počátku 18. století. Původně ho vlastnilo
panství, v roce 1752 byl prodán. Dalších 20 let zde byly vyráběny ocelové
průbojníky, které vynalezl tehdejší nový majitel W. Marschik. Kromě
těchto výrobků hamr produkoval i zemědělské stroje a nářadí. Předtím
hamr vyráběl zbraně (Teichl 404).

To mi celkem dává smysl... Vážil jste tu "krychli"? Kolik to má?

Edit 2:
https://www.starepohledy.cz/index.php?a ... &id=261297
"Hammerwek Marschik"

http://jihoceske-rody.eu/rody/marsik/ - tu je i odkaz do matriky, můžete si udělat rodokmen a třeba objevíte nějakého s iniciály W.R., jenž jsou na pečeti...
Petr Hůla
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned bře 01, 2015 17:16

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Janinka » úte úno 19, 2019 15:35

Moc děkuji, k Maršíkovi a hamru jsem se také dostala, ale ne tak podrobně.
Kvádr váží asi kilo.
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Pečetidlo

Příspěvekod zburget » úte úno 19, 2019 17:02

Zdravím, taky nejsem odborník na pečetidla, ale tohle není pečetidlo zcela určitě. Co by to ale mohlo být, je těžko říct. Kovový blok se znakem firmy... Kdyby byl hezky opracovaný, řekl bych těžítko, ale moc hezky opracovaný mi nepřijde.

edit: jen jsem si to po sobě přečetl a opravil chyby :roll:
Naposledy upravil zburget dne úte úno 19, 2019 17:36, celkově upraveno 1
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Radix » úte úno 19, 2019 17:08

Je to raznice, na plech, kůži nebo pod.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Janinka » úte úno 19, 2019 18:15

Moc vám všem děkuji za pomoc! :)
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Petr Hůla » úte úno 19, 2019 20:18

Raznice a pečetidlo mají myslím spíš opačný reliéf. Z fotek právě není patrné, jestli "erb" vystupuje nebo naopak, ale vzhledem k tomu, že jste dělal odlitek, počítám, že je to spíš styl pečetidlo. Na raznici to moc nevidím vzhledem k celkovému tvaru...
Pokud to má téměř přesně kilo, mohlo to sloužil jako závaží nebo tak podobně. Polotovar pečetidla je asi blbost...
Když zjistíte, čím se rod na hamru živil, co vyráběl, možná to něco napoví.
Petr Hůla
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned bře 01, 2015 17:16

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Janinka » stř úno 20, 2019 15:56

Tak teď jsem dost zmatená, možná ještě víc, než na začátku, protože z odpovědí si nemohu vybrat, jestli je to pečetidlo nebo raznice :D.
V každém případě všem děkuji za zabývání se mou záležitostí.
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Radix » stř úno 20, 2019 16:22

Pečetidlo bych vyloučil. Takhle opravdu nevypadá.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Pečetidlo

Příspěvekod sanssouci » stř úno 20, 2019 20:10

Pro mne to vypadá jako razítko na porcelánu.
Jako tady: http://sammler.com/porzellanmarken/porz ... enbild.asp
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Pečetidlo

Příspěvekod zburget » stř úno 20, 2019 21:10

kilovým ocelovým blokem se značky na porcelán asi moc dělat nedají.
Pochopil jsem to tak, že reliéf je v tom bloku vyrytý dovnitř a to barevné je kolorovaný sádrový odlitek.
Z výše napsaného mi nejpravděpodobnější přijde ta raznice. Pečetidlo je opravdu nesmysl. Ale na co se tím mohly razit znaky, to nedikážu ani odhadnout. Jak vypadá protější strana proti tomu znaku? Je třeba vidět, že se do toho tlouklo kladivem? Jak zde zaznělo, chce to zjistit, co vyráběli. ...a to tím značkovali.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Radix » stř úno 20, 2019 21:24

Napište do Nových Hradů, třeba to někdo pozná.

http://www.kicnovehrady.cz/informacni-c ... ka-kovarna
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Zora » stř úno 20, 2019 21:29

ZPRACOVÁNÍ DŘEVA A KOVŮ NA NOVOHRADSKU PO ROCE 1620 - II.

V roce 1772 prodala vrchnost hamr pod Cuknštejnem jistému Thomasu Schneiderovi
a v roce 1775 jej získal František Maršík od mlynáře ze Stropnice – Gottfrieda Schneidera - za
1 450 rýnských zlatých a zároveň se závazkem platit vodné novohradské vrchnosti. Tento František Maršík z Budějovic studoval původně teologii, nicméně po dvou letech studia se vyučil u otce
a bratra kovářskému řemeslu. Na svém hamru rozšířil výrobnu o dvě další výhně a nový buchar
a své výrobky začal rozvážet až k zákazníkům. Byl např. dodavatelem pro c. a k. zbrojnici v Českých Budějovicích. Zemřel v roce 1830 jako dobře situovaný obchodník.

Po krátkém období úpadku ujal se v roce 1849 vedení podniku nejstarší syn Josef, který získal obchodní vzdělání na cestách a při desetiletém pracovním pobytu ve Vídni. Hamr rozšířil
o brusírnu a obchod. V roce 1850 začal s výrobou ocelových raznic a průbojníků, které byly tak kvalitní, že se medailově reprezentovaly nejen na regionální výstavě v Nových Hradech, ale i na světové výstavě ve Vídni v roce 1873.

Josefův syn, Václav, poslední z rodu, pracoval jako kovářský tovaryš ve velkých kovozávodech a podnicích v Berlíně, Frankfurtu a v dalších průmyslových centrech Vestfálska. Později získával zkušenosti také v Anglii, Holandsku, Belgii, Francii a Švýcarsku. Zdejší hamr převzal ještě za otcova života. Raznice a slévárenské výrobky vyráběl v rozšířených prostorách závodu se šesti výhněmi, třemi buchary, dvěma bruskami a dalšími stroji. V roce 1891 získaly jeho raznice zlatou medaili na Zemské jubilejní výstavě v Praze. V roce 1898 modernizuje a pro nedostatek vodního pohonu instaluje v podniku naftový motor, v roce 1900 zavádí acetylénové osvětlení závodu. V roce 1913 umírá a o nedlouho později končí po povodni v roce 1915 výroba na Maršíkově hamru docela.

Kovodělná výroba ve Stropnici nebyla jen záležitostí rodu Maršíků, ale i čistě německého kapitálu. V roce 1888 byla postavena Augustem Hauptmannem továrna na zemědělské stroje, jmenovitě mlátičky a čisticí mlýnky. Podobně jako další provozy byla zrušena a přeměněna v padesátých letech na opravnu zemědělských strojů.

Výše uvedená průmyslová výroba je však v kraji v XIX. století vyjímkou. Region prochází hospodářským úpadkem, muži odchází převážně pracovat do měst (Vídeň, Linz, Budějovice). V tradičních výrobních odvětvích není znát žádný pokrok (sklo, dřevo), rozvíjí se pouze výroba nitěných knoflíků v továrně v Nových Hradech.

A tak až někdy dojdete při procházce Tečiným údolím k vodopádu, dejte se po pěšině na západ. Dovede vás k zelené planině pod Humenickou přehradou, kde osamělý pahýl stromu po levici střeží poslední zbytek klenutí kamenného sklípku ve stráňce na druhé straně cesty. Nic víc nezbylo z onoho slavného Maršíkova hamru na řece Stropnici.

http://www.horni-stropnice.cz/zpravodaj ... 04/d-12476
-------------
Nemohly se tím "kusem" železa označovat právě ony výše zmíněné výrobky?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Petr Hůla » stř úno 20, 2019 22:33

Cca souhlas s paní Zorou, taky bych hledal spojitost s výrobky na hamru.
Klasické pečetidlo to samozřejmě není. Leda jeho polotovar. Pečetidla na "vosk", "na dopisy", bývaly velmi kompaktních rozměrů. Proto jedině polotovar.
Vzhledem k tomu, že jste udělal odlitek a vzhledem k odhadovaným rozměrům (rozměry jsem tu nezaznamenal, ale vzhledem k váze hádám, že to bude mnohem více než 5 cm průměr), bych vyloučil i raznici - tiskařskou raznici. Nedokážu si představit, jaký předmět nebo materiál byste razili předmětem mnohem větším než 5x5cm, který má kolem vydlabaného reliéfu podle fotek neúmerně velký plochý prostor, který by byl na předmětu vyražen. Nicméně pomohly by kompletní fotky i rozměry.
Každopádně se můžete těšit z ne příliš všedního historického předmětu, který lze spojit s konkrétním výrobcem.
Petr Hůla
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned bře 01, 2015 17:16

Re: Pečetidlo

Příspěvekod Janinka » čtv úno 21, 2019 13:44

Paní Zoro, moc děkuji!

Jinak jsem se dodatečně ptala na vzhled a parametry - je to kovový kvádr, rozměry cca 8x6x6 cm. Reliéf je skutečně vyrytý dovnitř.
Uživatelský avatar
Janinka
 
Příspěvky: 132
Registrován: úte úno 19, 2013 9:54
Bydliště: Jablonec nad Nisou


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků