Úmrtí v 1. světové válce?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Úmrtí v 1. světové válce?

Příspěvekod OberonF » pon úno 18, 2019 14:27

Dobrý den, mám příbuzného, u kterého se "traduje", že padl za 1.světové války. Snažil jsem se ověřit tuto informaci v různých seznamech padlých československých vojáků v archivech, co jsem našel na internetu ale bez výsledku. Až jsem zjistil ze sčítání lidu roku 1910, že k archu je přiložen výpis z matriky, z kterého vyplývá, že dotyčný se narodil roku 1898 v Ustroni (dnešní Polsko). Bohužel polské matriky nejsou z této oblasti dosud naskenované.... jak se po válce a vzniku státu pohlíželo na osoby narozené v Polsku? Bylo na něj pohlíženo jako na občana české národnosti, nebo musím hledat jinde? Děkuji za Vaše rady.
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Úmrtí v 1. světové válce?

Příspěvekod m.k.85 » pon úno 18, 2019 20:41

Dobrý den,
Jestli víte, ze které obce Váš příbuzný narukoval, tak možná by stálo za to proklepnout obecní kroniku z té či poválečné doby, dané obce. Od 20. let byla povinnost pro každou obec psát obecní kroniku a každý kronikář většinou začínal historií o obci a samozřejmě relativně čerstvé informace o Velké válce tam následně byly uvedeny také - např. jaká nálada panovala v obci v době mobilizace, kdo narukoval, kdo padl, kdo se vrátil, legionáři apod. Záleželo na pečlivosti a informovanosti tehdejšího kronikáře, dost často jím byl učitel.
Viděl jsem několik kronik a nevzpomínám si na jedinou obec, kde by váleční hrdinové nebyli uvedení. Pravda, zkoumal jsem samo menší obce, takže nevím, jak je to ve městech, ale zdá se mi, že čím menší obec, tím byly informace o vojácích podrobnější. Zjistil jsem tak o svých předcích za jakých okolností padli nebo třeba, že ani z nějakého důvodu nebyli odvedení atd.
Ale, jestli nemáte možnost pátrat v soka (Okresní archiv, zde by měly být uloženy obec.kroniky).
Tak nevím...
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků