Pěstounství začátek 20. stol

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod bara.jermarova » úte úno 05, 2019 10:21

Dobrý den,
moje praprababička Jaroslava roz. Nováková a její bratr František Novák byli v dětství předání do pěstounské péče. Pravděpodobně oba rodiče zemřeli, což ale nevím, zápis o úmrtí ani jednoho z nich jsem nenašla. To v tuhle chvíli není tak podstatné jako to, jestli je možné získat nějaký záznam o pěstounské péči.
Není někde nějaký archiv, kde jsou shromážděny tyto materiály ohledně adopce, pěstounství..? Nebo mám napsat přímo do místa, kde žili a zeptat se na záznam? Hledal už někdo z vás něco podobného?
Přibližně by to mělo být mezi rokem 1906-1912 cca, +- pár let. Bohužel nemám dostatečné informace a není se koho zeptat..
Vím jen, že byli předáni do rodiny Rulíkových, kteří, snad tuším, žili v Pardubicích.
Moc děkuji.

B.
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod filmovymaniak » úte úno 05, 2019 10:46

Dobrý den,
já narazil ve sčítacích operátech na pojem schovanec či schovanka, nevím, zda pro to období a obec které hledáte jsou digitalizované.

Takže předpokládám, že mojí předkové měli v pěstounské péči svého příbuzného a je to zapsáno ve sčítacím operátu.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod Zora » úte úno 05, 2019 18:40

Znáte záznamy o narození dětí nebo znáte jen přibližný věk?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod Zora » úte úno 05, 2019 19:30

filmovymaniak píše:Dobrý den,
já narazil ve sčítacích operátech na pojem schovanec či schovanka, nevím, zda pro to období a obec které hledáte jsou digitalizované.

Takže předpokládám, že mojí předkové měli v pěstounské péči svého příbuzného a je to zapsáno ve sčítacím operátu.


V mnoha matrikách se takto zapisovaly i děti, která byly svěřeny oněm rodičům do pěstounské péče, byla to placená služba (naprosto mizivě), ale přinášelo to hotové peníze do rodinného hospodářství. Vůbec se nemuselo jednat o příbuzné, dokonce vycházely v novinách inzeráty, že se hledají rodiny.
Děti pocházely jak ze zemí koruny české ( tedy Čechy, Morava, Slezsko), ale i z území dnešního Rakouska.
Každý ten případ je asi potřebné vždy prozkoumat detailně. Byly tady informace u starších příspěvků, že se občas dá najít něco v oblastních archivech (příslušných k novému bydlišti dítěte). Neověřovala jsem.
Ale už se tady historie a hlavně najít záznam o narození několika dětí podařilo objasnit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod capjar » úte úno 05, 2019 19:49

bara.jermarova píše:Dobrý den,
moje praprababička Jaroslava roz. Nováková a její bratr František Novák byli v dětství předání do pěstounské péče. Pravděpodobně oba rodiče zemřeli, což ale nevím, zápis o úmrtí ani jednoho z nich jsem nenašla. To v tuhle chvíli není tak podstatné jako to, jestli je možné získat nějaký záznam o pěstounské péči.
Není někde nějaký archiv, kde jsou shromážděny tyto materiály ohledně adopce, pěstounství..? Nebo mám napsat přímo do místa, kde žili a zeptat se na záznam? Hledal už někdo z vás něco podobného?
Přibližně by to mělo být mezi rokem 1906-1912 cca, +- pár let. Bohužel nemám dostatečné informace a není se koho zeptat..
Vím jen, že byli předáni do rodiny Rulíkových, kteří, snad tuším, žili v Pardubicích.
Moc děkuji.

B.



Dobrý den,
pěstounství či opatrovnictví řešily příslušné soudy. Evidenci těchto agend vedly okresní soudy podle bydliště či domovského práva. Písemnosti těchto okresních soudů jsou nyní uloženy v okresních archivech, ovšem jsou dochovány v různém stavu. Alespoň rejstříky by se měly z těchto let, co uvádíte, dochovat. Spisy asi nebudou, mohly být skartovány anebo postoupeny jinému úřadu. Tolik ve stručnosti.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod Zora » úte úno 05, 2019 19:55

capjar píše:
bara.jermarova píše:Dobrý den,
moje praprababička Jaroslava roz. Nováková a její bratr František Novák byli v dětství předání do pěstounské péče. Pravděpodobně oba rodiče zemřeli, což ale nevím, zápis o úmrtí ani jednoho z nich jsem nenašla. To v tuhle chvíli není tak podstatné jako to, jestli je možné získat nějaký záznam o pěstounské péči.
Není někde nějaký archiv, kde jsou shromážděny tyto materiály ohledně adopce, pěstounství..? Nebo mám napsat přímo do místa, kde žili a zeptat se na záznam? Hledal už někdo z vás něco podobného?
Přibližně by to mělo být mezi rokem 1906-1912 cca, +- pár let. Bohužel nemám dostatečné informace a není se koho zeptat..
Vím jen, že byli předáni do rodiny Rulíkových, kteří, snad tuším, žili v Pardubicích.
Moc děkuji.

B.



Dobrý den,
pěstounství či opatrovnictví řešily příslušné soudy. Evidenci těchto agend vedly okresní soudy podle bydliště či domovského práva. Písemnosti těchto okresních soudů jsou nyní uloženy v okresních archivech, ovšem jsou dochovány v různém stavu. Alespoň rejstříky by se měly z těchto let, co uvádíte, dochovat. Spisy asi nebudou, mohly být skartovány anebo postoupeny jinému úřadu. Tolik ve stručnosti.


Jen bych doplnila, že třeba u dětí ze zemských porodnic mnohdy nebyla známá ani domovská příslušnost, proto se několikrát podařilo dohledat v oblastních archivech příslušných k místu bydliště pěstounů.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod capjar » úte úno 05, 2019 20:18

Paní Zoro,
to byla u těchto spíš smutných případů jistá specifikace, která byla vedena spíše u příslušných krajských soudů. Ty jsou samozřejmě uloženy v oblastních archivech.
capjar
 
Příspěvky: 90
Registrován: čtv dub 09, 2015 21:06
Oblast pátrání: okres Náchod

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod Zora » úte úno 05, 2019 20:22

capjar píše:Paní Zoro,
to byla u těchto spíš smutných případů jistá specifikace, která byla vedena spíše u příslušných krajských soudů. Ty jsou samozřejmě uloženy v oblastních archivech.


OK, proto jsem se ptala, zda je známý matriční zápis o narození...

Našla jsem třeba - naprosto náhodně - na pražských policejních přihláškách jméno a příjmení dítěte, později zemřelo, ovšem nepatřilo bezpečně k nikomu z domácích. V podstatě se asi nedá dopátrat, komu, kde se dítě narodilo. (nepátrala jsem)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod bara.jermarova » stř úno 06, 2019 9:37

Ano, u obou dětí je známý matriční zápis o narození. Oba se narodili v Pardubicích. Jaroslava 4. 9. 1901 a František 15.10.1902. Rodiče se brali v Lukavici tuším někdy v říjnu roku 1900. Oba rodiče jsou zapsaní u dětí.. První co mě napadlo bylo, že zemřeli brzy, ale žádný zápis o úmrtí jsem nenašla (což samozřejmě nemusí nic nasvědčovat, jen to, že blbě hledám :-) ). Babička mi tvrdí, že opravdu šlo o pěstounství a ne adopci. Ale nemusí to být úplně pravda samozřejmě..
Další co mě napadlo bylo, že se třeba dostali do nějakých existenčních problému a proto dali děti do pěstounské péče, ale co já vím. To jsou opravdu jen domněnky. Bohužel neznám právní systém ze začátku 20. století, i když jsem něco hledala, ale myslela jsem, že pokud rodiče zemřeli, tak by se pěstounství vylučovalo a děti by šly rovnou k adopci. Ale to je zase další domněnka, netuším, co je na tom pravdy, netuším, jak moc se třeba dal ten systém obejít, atd. atd.. Nic z toho bohužel nemám ničím podložené. Jen na 100% vím kdy a kde se narodili a že žili v pěstounské péči u Rulíkových..
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod Zora » stř úno 06, 2019 11:56

adopce by byla jednoznačně poznamenána v rodných listech dětí.

Pěstounská péče, - důvodů proč, může být víc, např, zaměstnání mimo domov, nebo dokonce emigrace za prací...

Rodiče se mohli rozvést - hledejte následný sňatek v civilních matrikách
Mohl zemřít pouze jeden z rodičů, druhý se znovu oženil (vdal...) hledejte i v katolických matrikách
Po roce 1918 mohli rodiče přestoupit k jinému vyznání, bylo by to velmi pravděpodobně poznamenáno zpětně u jejich narození...
Prohlédněte řádně, zda se děti narodily v manželství - čárečky v kolonce manž - nemanž , případně ehel. unehelich...
Z

KOlem r. 1902 se tyto záležitosti řídily všeobecným zákoníkem občanským, ABGB

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1eo ... ansk%C3%BD

Zkuste oslovit archiv Pardubice
https://vychodoceskearchivy.cz/pardubice/
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod bara.jermarova » stř úno 06, 2019 12:33

Zoro, moc Vám děkuji.
Já jsem na to šla od konce, nejprve jsem oslovila archiv Pardubice :-) Ale to vlastně asi jen z toho důvodu, že mě nenapadla tahle spousta věcí, které píšete.
Je pravda, že zápisy o narození jsem zkoumala opravdu důkladně, obě jsou manželské.
To s tím sňatkem mě ale třeba vůbec nenapadlo.
Moc děkuji.

B.
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod Zora » stř úno 06, 2019 13:54

zkuste zjistit, zda pěstounská rodina nebyla s rodiči nějak v přízni.

nebyl v Pardubicích (okolí) nějaký sirotčinec? Není v oddacím záznamu u rodičů zmínka o domovské obci?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod Zora » stř úno 06, 2019 14:06

Zora píše:zkuste zjistit, zda pěstounská rodina nebyla s rodiči nějak v přízni.

nebyl v Pardubicích (okolí) nějaký sirotčinec? Není v oddacím záznamu u rodičů zmínka o domovské obci?
Z


edit
Siročinec Okres po stavbě Okresní nemocnice r.1903 převzal budovu bývalé městské nemocnice ve Štrossově ulici v Pardubičkách, r.1904 zde zřídil "Siročinec arcikněžny Anežky". Později přestěhován do ul. Ke Tvrzi.
http://www.parpedie.cz/cti-zaznam.php?i ... c=historie

Rozhodně se Vám bude lépe pátrat po archivu této instituce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod bara.jermarova » stř úno 06, 2019 14:25

Já bych se to ráda snažila zjistit, ale jediná informace je, že se jmenovali Rulíkovi. To, že žili v Pardubicích vlastně nemusí být tak moc přesné. Nevím křestní jména, kolik jim bylo, v podstatě ani to, kde žili.. V této větvi jsem opravdu na začátku a i přesto, že bych krásně mohla pátrat dál do minulosti, tak mě tohle skutečně zajímá. Proto Vám děkuji za všechny cenné rady, moc si jich vážím.
Ani nevíte, jak jsem Vám vděčná. Děkuji.
Edit: Pokud něco najdu, tak sem určitě napíšu. Třeba to bude nápomocné i jiným. :-)
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Pěstounství začátek 20. stol

Příspěvekod Val » čtv úno 07, 2019 18:46

Shodou okolností jsem psala diplomku o historii náhradní rodinné péče. V krátkosti: do roku 1918 se péče o osiřelé či opuštěné děti řídila Obecným zákoníkem občanským, fungoval zde princip domovského práva a institucionálně ji zajišťoval Zemský výbor v Čechách pro péči o mládež (od 1908 Česká zemská komise pro péči o mládež) a tzv. okresní komise pro péči o mládež a samozřejmě soudy. Po vzniku republiky byly postupně přijaty nové zákony a stávající okresní komise pro péči o mládež byly přejmenovány na okresní péče o mládež, jinak postup zůstal prakticky stejný. Je toho samozřejmě mnohem víc, ale myslím si, že archiv v Pardubicích je dobrý nápad.
A ještě něco - pořád mi vrtali hlavou ti rodiče, zda zemřeli či ne. Našla jsem úmrtí otce Jaroslava Nováka. Zemřel v Pardubicích ve 27 letech na TBC 26.3.1904. Úmrtí Marie jsem zatím nenašla, ale ona zemřít nemusela, možná se jen nemohla o děti starat. Obecný zákoník občanský zakotvil povinnost ochrany nezletilým dětem "nepožívajícím otcovské péče" ustanovením poručníka, resp. pěstouna.
Odkaz na zápis úmrtí Jaroslava máte v SZ na FCB.
Snad jsem Vám trochu pomohla.
Val
____________________________
Neztraťme se v minulosti a věřme v budoucnost!
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků