Dvě příjmení jednoho člověka (vulgo)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dvě příjmení jednoho člověka (vulgo)

Příspěvekod Niogaza » stř led 30, 2019 11:43

Dobrý den, ačkoliv mám za sebou už tisíce přečtených záznamů z matrik, tak teď poprvé jsem se setkal s tím, že jednoho, možná více, členů jedné rodiny nazývají v matrice dvěma jmény. O tomto fenoménu už jsem samozřejmě slyšel, ale jelikož jsem se s ním zatím nesetkal, tak úplně nevím jak s tím zacházet.

V Chadimově mlýně jsem ve stejné době narazil na příjmení Chadima a Pokorný. Nejdřív jsem si myslel, že ve mlýně prostě bydleli dvě rodiny až jsem narazil na jeden zápis, kde bylo uvedeno Pokorný vulgo Chadima. Takže mi docvaklo, že asi ti Chadimové a Pokorní budou vlastně všichni Pokorní, ale občas farář někoho napsal jako Chadimu, protože bydlel v Chadimově mlýně.

Setkal jste se někdo s něčím podobným? Řeším teď trochu problém, jestli mám všechny Chadimy brát automaticky za Pokorné. Nebo abych nenamixoval dva rody do jednoho.

Děkuji za případné praktické rady a Vaše poznatky!
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Dvě příjmení jednoho člověka (vulgo)

Příspěvekod Zora » stř led 30, 2019 12:21

většinou odkazujeme na tzv příjmení po chalupě, kdy nově příchozí dostával příjmení (příjmí) po předchozím hospodáři, takže vlastně příjmení nesla chalupa.

Na Vysočině jsme se občas setkala s tím, že děti nově přistěhovaného dostávaly příjmení po původním hospodáři, časem se to ale vždy srovnalo do původní podoby.
Jediný případ, kdy rod dál nesl příjmení podle "manželky", tedy asi podle původního hospodáře mám těsně po roce 1650 - tam už asi nic nezjistím.

Ve Vašem případě se neodvažuji od boku odhadnout, které příjmení je správné-.
Faktem je, že na mlýně byl rod Chadimů, kteří tam působili od r. 1644 a s přestávkou po roce 1948 vlastní mlýn dodnes.

Nepíšete o jaké období se přesně jedná, ale řekla bych, že pokud se Vám na mlýně objevují Vaši předci Pokorní, potom to vulgo ve smyslu Chadima se týká pouze faktu, že pochází z Chadimova mlýna.
Samozřejmě se také může jednat o fakt, že se rodiny Chadimů a Pokorných staly příbuznými přes svatbu....

Já jsem svůj případ řešila poctivým vypsání všech nositelů mého příjmení, dětí, pokud to šlo, tak alespoň všechna úmrtí starších osob - pokud bylo již v matrice číslování, a dospěla jsem k výsledku, že můj rod Hons zakoupil grunt po Musilovi, proto byly děti Honsů zapisovány jako Musil a umíraly jako Hons... Původní majitel zřejmě na gruntu dožil, našla jsem na tomto čísle domu v matrice jeho úmrtí
Jiný případ okolí Křižanova - muž se přiženil na grunt k Navrátilům, jeho děti chvíli nesly příjmení "po matce. U otce byla uvedena obě příjmení.
Horní Dubenky byly silně frekventovanou evangelickou oblastí, možná najdete něco i na netu, pokud by se snad jednalo o evangelíky.

Tady odkaz na majitele Ch. mlýna
http://vodnimlyny.cz/hu/mlyny/estates/d ... dimuv-mlyn
Můžete zkusit gruntovnice..., ty ale jaksi teď nejsou k dispozici, (nebo nedávno ještě nebyly) lánová vizitace asi moc nepomůže...

Edit - ještě varianta s používání příjmení u svobodných matek, dítě neoprávněně používalo příjmení matčina pozdějšího manžela a do matrik se tedy zanášela v některých případech obě příjmení a to i v dalších generacích. Ale fakt neznám období, o které se zmiňujete.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvě příjmení jednoho člověka (vulgo)

Příspěvekod Niogaza » stř led 30, 2019 14:06

Tehle Chadimův mlýn, který zmiňujete je bohužel jiný mlýn, než na kterém jsou lidé, o kterých píšu. Je totiž ještě jeden Chadimův mlýn dříve patřící pod vesnici Bražná u Krásné Hory.

Co se týče těch jmen. Ve stejnou dobu se tam vyskytuje Václav otec Martina Pokorného a Václav Chadima. Z toho jednoho uvedeného záznamu "Pokorný vulgo Chadima" jsem tedy usoudil, že ten Václav je jednou zmiňován jako Chadima a jednou jako Pokorný. Jedná se o léta okolo roku 1690.

V matrice jsem si mimo jiné všiml, že v nějaké sousední vesnici je uváděno jméno Chadim. Tyhle Pokorní jsou uváděni jako Chadima. Možná je tím právě rozlišeno originální jméno Chadim (myslím, že i ty Chadimovi z toho mlýna co zmiňujete jsou v mužské fromě Chadim a ne Chadima), a jako Chadima jsou uvádění Pokorní z Chadimova mlýna. To je moje domněnka.

Trochu mně to naštvalo, že tedy nejspíš jednomu nebo dvěma lidem z toho mlýna říkali dvěma jmény, protože jsem projel dvě matriky, hledal jsem Pokorného a teď je musím projít zase a hledat Chadimy :D Navíc mi bylo divné, že by dotyční lidé v mlýně měli tak málo dětí, ale ono to asi právě bude tím, že je pokaždé jmenovali jinak a že mám teď vypsané pouze pod jménem Pokorný.
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Dvě příjmení jednoho člověka (vulgo)

Příspěvekod Zora » stř led 30, 2019 23:16

http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/deta ... dimuv-mlyn

Tohle by měl být tedy ten správný mlýn, podle původních info jsem nemohla tušit.
Mezi vlastníky se objevuje příjmení Chadima , údajně je i zapsán v Berní rule.

Mohl byste tedy najít možná v matrice související údaj s touto osobou (nevím, jak stará je nejstarší matrika)
Pak zkuste vyhledat, jestli neexistuje sňatek Chadima - Pokorný(á) práce zdlouhavá... ale možná by objasnila. Ona ta příjmení po střeše jsou hodně složitá. ještě existuje , neznám přesný název - vodní kniha, (nebo tak nějak), která se vztahuje k mlynářům , mlýnům, a vzájemným povinnostem a právům. ¨

Vysvětlení, že:

Ve stejnou dobu se tam vyskytuje Václav otec Martina Pokorného a Václav Chadima. Z toho jednoho uvedeného záznamu "Pokorný vulgo Chadima" jsem tedy usoudil, že ten Václav je jednou zmiňován jako Chadima a jednou jako Pokorný. Jedná se o léta okolo roku 1690.

nemusí být nutně nesprávné, ale určitě ho musíte mít něčím podložené.
Třeba vypsat děti zde narozené pod oběma příjmeními, vytipovat děti stejné manželské dvojice podle křestních jmen - pokud to půjde a podívat se, jak je to s posloupností. POkud by tam byly opakující se větší časové mezery mezi dětmi, tak se pokusit ztotožnit dvě manželské dvojice nestejně zapsaného příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvě příjmení jednoho člověka (vulgo)

Příspěvekod Niogaza » čtv led 31, 2019 7:29

Začal jsem znovu projíždět matriky a vypisuji teď všechny Chadimy, tak snad se z toho ve výsledku něco vyloupne. Zajímavý poznatek ohledně těch svědků a kmotrů je, že nikdy u osob psaných jako Chadima nebyli svědci nebo kmotři Pokorní a naopak. Což kdyby bydleli v jednom domě by mi přišlo divné, že by si nešli alespoň za svědka. Takže další taková malá indície, že se nejspíš jedná o jedny a ty samé lidi.

Jinak děkuji za Vaše postřehy! Stajně se záhada asi rozřeší teprve až budu mět všechny zápisy pohromadě ;-) Jako zkušenost je to dobré. Fakt jsem se s tím ještě nikde jinde nesetkal a to už jsem nějaké mlynářské rody dělal (i když tohle asi nebude asi jen o mlynářích to příjmení po střeše).
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Dvě příjmení jednoho člověka (vulgo)

Příspěvekod Kiara » čtv led 31, 2019 21:41

Tak to máte ještě dobré :D já jsem v rámci svého pátrání narazila na případ, kdy se mému přímému předkovi během jeho života změnilo příjmení celkem čtyřikrát :D Narodil se jako Tomáš Bartoš, oženil se s Marianou Balek, pořídil si grunt a psal se podle něj Kříž neb Zábranský. Po nějaké době od svého švagra koupil druhé hospodářství (a zároveň rodný dům jeho manželky), kam se přestěhoval a v matrikách byl zapisován od té doby jako Balek, čiliže pod rodným příjmením své manželky :D
Než jsem se všemi těmi zápisy prokousala a seřadila jsem je podle časové i místní posloupnosti, trvalo mi to nejméně měsíc :D
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Dvě příjmení jednoho člověka (vulgo)

Příspěvekod Niogaza » sob úno 02, 2019 10:11

To já doufám, že zápolím jen se dvěma příjmeními :-D Nicméně děkuju všem přispěvatelům za skeptické posouzení mých idealistických vizí :-) Aspoň mně to trochu usadilo a budu si dávat větší pozor na ta dvě jména a poctivě je rozlišovat dokud nebudu mět všechno vypsané. Díky díky!
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků