Prohlášení za mrtvého v minulosti

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Prohlášení za mrtvého v minulosti

Příspěvekod Radix » úte led 29, 2019 19:08

Taky by mě to zajímalo.
Měl jsem případ, trochu jiný. V lese se našla kostra. Mrtvého se zpočátku nepodařilo ztotožnit, byl pohřben na hřbitově. Až asi po půl roce se zjistilo, o koho se jedná.
Zápis v matrice zemřelých jsem vůbec nedohledal.
Případ z konce 19. stol.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Prohlášení za mrtvého v minulosti

Příspěvekod Zora » úte led 29, 2019 19:22

Měli jsme tady případ, kdy muž zemřel v lese.
V matrice obce, kde bydlel, nebyl, byť to byl les "za rohem".
Jenže on ležel na katastru jiné obce a proto byl zemřelý zapsán v jiné matrice.

Co se týče prohlášení za mrtvého, žádný případ před rokem 1900 jsem asi neviděla.
to samozřejmě neznamená, že něco takového neexistovalo, pokud to jde, matrikám zemřelých se vyhýbám :-)
Vídám ale často v gruntovnicích, že nějaká osoba utekla , odešla, je neznámo kde.
Naopak často vídám, že zemřela osoba , pocházející ze vzdálené obce, u nás třeba z Čech... zda to třeba v 17. století sdělovali, to netuším...
Já ani nevím, jestli nějak třeba tovaryš na vandru sděloval info do obce původu, že se u nás oženil. (17. st.)
V některém případě zcela jistě ano, protože potřeboval osvědčení o dobrém původu, a to dostal...
Celé tohle předávání informací je mně tak trochu utajené... není, kde načerpat relevantní informace.
Víc si z matrik neuvědomuji.

Měli bychom zavést rubriku - nejasnosti kolem matričních událostí.
Nechápu, třeba jak se mohlo chodit s novorozencem v zimě ke křtu do vzdáleného kostela.

Zkusím se příležitostně ale podívat. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Prohlášení za mrtvého v minulosti

Příspěvekod Radix » úte led 29, 2019 19:31

Prošel jsem i okolní farnosti, i když kostra neležela na hranici, ale zápis jsem nenašel.
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků