Muži s ženskými jmény na počátku 20. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Muži s ženskými jmény na počátku 20. století

Příspěvekod Zora » pát úno 01, 2019 10:07

Monika píše:Procházela jsem si několik matrik z let 1900 až 1905 různě po Praze a zaujala mě tam jedna věc. Poměrně často (cca 3x v roce) jsem narazila na křest chlapce, který měl více jmen a jedno z nich bylo ženské. Na to, že se tu a tam vyskytne třeba František Maria Josef, jsem už vlastně zvyklá, ale překvapilo mě použití i dalších ženských jmen - třeba Jaromír Karel Helena nebo Antonín Jiří Magdaléna.

Nevíte někdo, z čeho tahle móda vznikla?


Děkuji.


Jediné, co jsem našla - zmínky (proto nedávám odkaz) , další křestní jména přivolávala ochranu dalších světců a současně zanechávala vzpomínku na předky.
Ve své podstatě další křestní jména asi nemusela být tedy nutně mužská, navíc koncem 19. st, a začátkem 20. byla móda více křestních jmen, tak bylo třeba asi módně dítě ještě více odlišit a to třeba po babičce :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Muži s ženskými jmény na počátku 20. století

Příspěvekod Dia_linn » pát úno 01, 2019 18:57

Dávat mužům jméno Maria při křtu asi nebyla nějaká ojedinělost, jmenoval se tak i otec Václava Havla či členové šlechtických rodin - v cyklu Modrá krev jich bylo v různých rodinách zmiňováno docela dost...Ale tedy důvod neznám, takže ode mě jde jen o takovou poznámku.
Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost (čínské přísloví)
Uživatelský avatar
Dia_linn
 
Příspěvky: 864
Registrován: pát říj 05, 2012 14:17
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: farnosti Bezdědice, Borotice, Dobříš, Neumětely, Pičín, Starý Knín, Svaté Pole, Višňová (Středočeský kraj), farnosti v okr. Plzeň-jih a Plzeň + okolí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků