Vyhoštění Pražana?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyhoštění Pražana?

Příspěvekod MagFuchs » ned led 27, 2019 13:57

Dobrý den,
V zápisu oddaných Jana Suchého a Kateřiny Černohlavské z roku 1696 je uvedeno, že Janův otec Matěj byl soused ze wsy Zalowa wyhosteny K Rziporegskymu Statku od Panstwy/ Klasstera Sv Jyržjho Na hradie Prazskym.
Zápis je zde http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10682/105 (jsem moc dvěčná za pomoc s přečtením, která mi zde na fóru byla poskytnuta).
Nikdy jsem na nic podobného nenarazila, proto by mě zajímalo, co mohlo být v té době důvodem k vyhoštění, a jaký společenský status to rodině dalo? Předpokládala bych, že taková rodina nebyla příliš vážená, Jan si však vzal vdovu po rychtáři a sám se pak rychtářem stal...
Také jsem se snažila narození Jana Suchého a jeho bratra Matěje, který mu šel za družbu, v Žalově najít, ale neúspěšně, takže jsem zmatena úplně.
Moc děkuji za objasnění.
M. Fuchsová
MagFuchs
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 27, 2018 20:59
Oblast pátrání: Řeporyje, Zbuzany, Ořech, Chrášťany, Chýně, Chýnice, Zličín, Zadní Kopanina; Beroun, Velká Mořina, Loděnice

Re: Vyhoštění Pražana?

Příspěvekod Branwen » ned led 27, 2019 14:48

"Vyhoštění" znamená prostě propuštění z panství, např. za účelem sňatku jinde. Není to nic negativního. V tom případě musel dotyčný získat od vrchnosti tzv. "výhostní list", kterým byl zproštěn poddanských závazků k dané vrchnosti. V novém místě bydliště se zase dal do poddanství místní vrchnosti.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Vyhoštění Pražana?

Příspěvekod MagFuchs » ned led 27, 2019 14:55

Branwen píše:"Vyhoštění" znamená prostě propuštění z panství, např. za účelem sňatku jinde. Není to nic negativního. V tom případě musel dotyčný získat od vrchnosti tzv. "výhostní list", kterým byl zproštěn poddanských závazků k dané vrchnosti. V novém místě bydliště se zase dal do poddanství místní vrchnosti.

Děkuji! Předpoládám ale, že výhostní listy ani žádné jiné záznamy se dnes už dohledat nedají...?
MagFuchs
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon srp 27, 2018 20:59
Oblast pátrání: Řeporyje, Zbuzany, Ořech, Chrášťany, Chýně, Chýnice, Zličín, Zadní Kopanina; Beroun, Velká Mořina, Loděnice

Re: Vyhoštění Pražana?

Příspěvekod janpechacek » ned led 27, 2019 16:57

MagFuchs píše:
Branwen píše:"Vyhoštění" znamená prostě propuštění z panství, např. za účelem sňatku jinde. Není to nic negativního. V tom případě musel dotyčný získat od vrchnosti tzv. "výhostní list", kterým byl zproštěn poddanských závazků k dané vrchnosti. V novém místě bydliště se zase dal do poddanství místní vrchnosti.

Děkuji! Předpoládám ale, že výhostní listy ani žádné jiné záznamy se dnes už dohledat nedají...?


Evidence se vedla docela poctivě, záleží spíš, co se dochovalo. Zkuste archivní fond příslušného velkostatku a to jak panství, odkud byl vyhoštěn, tak panství kam přišel (tam se mohly dochovat zhosty, tj. dokumenty o přijetí nových poddaných).
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků