VYŘEŠENO 1662 vlastník Gruntu H. Újezd panství Litomyšl

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO 1662 vlastník Gruntu H. Újezd panství Litomyšl

Příspěvekod Kaliban132 » pon led 21, 2019 9:33

Dobrý den. Prosím, může mi někdo poradit, zda tato věta znamená, že dotyčný měl podíl na tomto gruntu?

Wedle zapiszu Swatosse Hagka, mjmo lewenj? Na Grunthiě protože k Spussteinj pržyssel dle kssaftu

-Actum Horni Augezd 1640
Martin Kaliban Ujal a kaupil Krunth sroly Spusstiěny po
Jakubovj Sstychowj wedle Smlauwy Za summu 70 kop gr. bez zavdawku.
Kteraužto summu platiti ma w Roky zacžna O saudiě letha tohoto:1640
po: 2 kopách gr až do zaplaczenj Actum 11. 8bris [octobris = říjen] 1640

Ta summa nadepsana naležy tiěmto
Wedle zapiszu Swatosse Hagka, mjmo lewenj? Na Grunthiě protože k Spussteinj pržyssel dle kssaftu
Mikulasse Janausska po Anniě Holdankovy Lyde ………………………..……………..7 kop gr
Machowj Synu Jakuba doležala…………………………………………...……………….7 kop gr
Kacžy<+ zemřelí?> Gyry Ssedyho [nacžež gj dle Pokazu (prokazu?) o Saudě 1653 sprawil ...4 kopy gr] (dopsáno dodatečně) ....7 kop gr.
Po Jakubowj Doležalowj Justyniě vdoviě po Gyrowj wotrželovi [z gehož Zadussi Sebranskemu? 10 kop gr., naprzed wygitj ma] (dopsáno dodatečně) ... 20 gr.
Machowj Synu Nebo. doležala [ty prodal? k zadussi Sebranskemu za 7 kop gr. ???] (dopsáno dodatečně) ... 20 kop gr
Mikulassowj Holdankowj ...... 9 kop gr.

W pržyzčyniě owsa Hagoweho? do duchoduw Zasediěleho do dalssyho se
Wymiěrženj Waczlawa Kysylky agynych sauseduw kteržy roly tohoto
Grunthu dle Sprawy Osywaly se pozustauge. [Dle kssaftu G(eho) M(ilosti) Slawne Pametj P. Panny Sslechtičzny z Pernssteyna tento
Rest? se Cah?iruge? a od žadneho upominan byti nema
Letha 1653 o saudě položil Martin Kalyban 2 kopy gr. ty propusstěny Machowj synu Jakuba doležala na geho sprawednostj.
Lyda Holdankova poněwadž se k registram stavětj nechtěla ma sweho djlu až Mach swug dil wybere czekatj.
Zapis obnoven A 1662
http://img24.cz/images/60515136056451289096.jpg

-Koupě toho samého gruntu
1662 Martin Kalibán ..ni Svatoš Wecžerže

Letha panie 1662 dne 25.Martij ujal grunt Pustý po Martinowi Kalibanowi od Rychtarze a Konšelův
wyssacowany za summu 40 kop gr. Rocžni Placzeni? po 1 kopie gr Zaczne w Lethu 1665 az do vyjiti summy trhowe actum Zápisu ut supra
Kteražto S[um]ma naleží Těmto
Po Anně Holdenkoví Lýdě ………………………………………………….3 kopy, 30 gr.
Machowi Synu Jakuba doleziela gesstie (ještě)…………………………..………..2 kopy, 30 gr.
Po Jakubovi Justině Wdowie Wostrzelowy Zcžehož k zaduši Sebranskemu naprzed 10 kop gr. Vygiti ma a ostatnich 5 kop gr.vide ω[dopsáno dodatečně] ... 15 kop gr.
Po machowi k zaduší Sebranskemu NB. ???? 1 kopa gr. [dopsáno dodatečně] ... 19 kop gr. 1695 ??? ??? 18 kop gr.
Letha 1665, 1666 a 1667 o saudie Položil Svatoš Weczerže Trogich Peněz 3 kopy gr. ty propustieny Lydě na díl její
následující dva řádky jste měl přehozené
Letha 1669 o Saudie Položil Swatoss Weczerže 1 kopu gr. z toho propusstieno Lydie na dil gegi 30 gr. dobrala. a machowi synu 30 gr.
Letha 1672 a 1673 o Soudu Položil Svatoš Weczerže 2 kopy gr. ty propustieny Machowi Synu dobrano.
Letha 1675 o Saudie Položil Svatoš Wetzerře 1 kopu gr ta propusstiena k zaduší Sebranskemu na odkazany Penize od Justiny
Letha 1677 o Saudie položil Svatoš Wecžerže 1 kopu gr. ta propusstiena Kzadussi Sebranskemu na odkazany Penize od Justiny
Leta 1679 o saudie Položil Swatoss Wecžerže 1 kopu gr. ta propusstiena K zadussi Sebranskemu

http://img24.cz/images/20196514821431557346.jpg

hůř čitelné=9. řádek shora-jsou tam dva Martinové Kalibáni
1718
Revisitace berní ruly 1654-1673
http://img24.cz/images/26073238188907531903.jpg
Naposledy upravil Kaliban132 dne úte led 22, 2019 21:28, celkově upraveno 1
S pozdravem L. Kalibán
Kaliban132
 
Příspěvky: 480
Registrován: pon led 06, 2014 10:45
Bydliště: Poříčí u Litomyšle
Oblast pátrání: Horní Újezd, Dolní Újezd, Litomyšl, Pazucha, Pazderna, Oldřiš u Poličky

Re: 1662 vlastník Gruntu H. Újezd panství Litomyšl

Příspěvekod janpechacek » úte led 22, 2019 11:17

Dovolil jsem si doopravit transliteraci:

Wedle Zapisu SWatosse Hagka, mjmo [s]lewenj Na
Grunthiě protože k Spusstiěnj Pržyssel, dle Kssafftu
Mikulasse Janausska Po Anniě Holdankowy Lydě


Teď co to znamená:

Wedle - podle
mimo [s]lewenj - bez slevy
k Spusstiěnj Pržyssel - protože byl zpustlý (nikdo jej neobhospodařoval, zřejmě chyběl inventář, tj. grunt byl "bez svršků")

mjmo [s]lewenj Na Grunthiě protože k Spusstiěnj Pržyssel - to je věta vložená, pouze doplňuje informaci o slevě.

Vám jde asi o to, komu patří těch 7 kop podílu, že? Z jazykového hlediska je to jednoduché, protože čeština má pády. Komu čemu? Lídě.
To potvrzuje i následná koupě u roku 1662. Lída je tu opět na prvním místě.
Proč je v prvním zápisu Lída dopsaná netuším. Třeba ještě nebylo jasné, komu podíl Anny Holdánkové připadne, nebo to písař prostě zapomněl dopsat.
Lída podíl zdědila po Anně Holdánkové.
Anna Holdánková k podílu přišla závětí Mikuláš Janouška.
A to by měl dosvědčovat zápis (u) Svatoše Hájka (nemusí být v této gruntovnici).

První splátky šly vždy nejstaršímu držiteli gruntu resp. jeho dědicům, až potom se vyplácí další držitelé a jejich dědici. To vám může pomoci lépe zorientovat v těch vztazích a dohledávat potřebné zápisy.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc

Re: 1662 vlastník Gruntu H. Újezd panství Litomyšl

Příspěvekod Kaliban132 » úte led 22, 2019 17:36

janpechacek píše:Dovolil jsem si doopravit transliteraci:

Wedle Zapisu SWatosse Hagka, mjmo [s]lewenj Na
Grunthiě protože k Spusstiěnj Pržyssel, dle Kssafftu
Mikulasse Janausska Po Anniě Holdankowy Lydě


Teď co to znamená:

Wedle - podle
mimo [s]lewenj - bez slevy
k Spusstiěnj Pržyssel - protože byl zpustlý (nikdo jej neobhospodařoval, zřejmě chyběl inventář, tj. grunt byl "bez svršků")

mjmo [s]lewenj Na Grunthiě protože k Spusstiěnj Pržyssel - to je věta vložená, pouze doplňuje informaci o slevě.

Vám jde asi o to, komu patří těch 7 kop podílu, že? Z jazykového hlediska je to jednoduché, protože čeština má pády. Komu čemu? Lídě.
To potvrzuje i následná koupě u roku 1662. Lída je tu opět na prvním místě.
Proč je v prvním zápisu Lída dopsaná netuším. Třeba ještě nebylo jasné, komu podíl Anny Holdánkové připadne, nebo to písař prostě zapomněl dopsat.
Lída podíl zdědila po Anně Holdánkové.
Anna Holdánková k podílu přišla závětí Mikuláš Janouška.
A to by měl dosvědčovat zápis (u) Svatoše Hájka (nemusí být v této gruntovnici).

První splátky šly vždy nejstaršímu držiteli gruntu resp. jeho dědicům, až potom se vyplácí další držitelé a jejich dědici. To vám může pomoci lépe zorientovat v těch vztazích a dohledávat potřebné zápisy.


Zdraví Litomyšl a děkuji. No, špatně se to vysvětluje, ale jde mě o to, zda tato věta< Na Grunthiě protože k Spusstiěnj Pržyssel[> znamená, že nějakým způsobem grunt vlastnil Hagek nebo byl věřitel, protože grunt kupoval Martin po
Jakubovj Sstychowj. Teď mě to do cvaklo=protože k Spussteinj pržyssel dle kssaftu. To znamená, že měli mezi sebou nějaký dluh. Holt někdy to déle trvá, než to člověk pochopí. V Berní rule je psáno=1653 vlastnil Martin Kalibán a 1673 Hagek. Děkuji. Kalibán
S pozdravem L. Kalibán
Kaliban132
 
Příspěvky: 480
Registrován: pon led 06, 2014 10:45
Bydliště: Poříčí u Litomyšle
Oblast pátrání: Horní Újezd, Dolní Újezd, Litomyšl, Pazucha, Pazderna, Oldřiš u Poličky

Re: VYŘEŠENO 1662 vlastník Gruntu H. Újezd panství Litomyšl

Příspěvekod janpechacek » úte led 22, 2019 22:42

Zdraví Litomyšlák.

Já se neorientuji v konkrétních zápisech, které se týkají Kalibánů, takže moje interpretace může mít nějakou díru.
Předpokládám, že starší zápis tam asi není, že? Ten by nám dost pomohl.
K spuštění přišel, dle kšaftu podle mě spolu nesouvisí, řekl bych, že ten Janouškův kšaft se týká jen Anny Holdánkové.
Ta je tam uváděna jako první, takže jde dost možná o nejstarší nápad (podíl).
Kdy přišel ten grunt ke spuštění (zpustnutí) a za koho, mi z toho není jasné, ale asi to souvisí s tím Hájkem, jinak by tam nebyl zmiňován.
Před Štychem nohl být majitel ten Janoušek, před ním snad Hájek (ten nijak nemusí souviset s Hájkem z roku 1673). Ale to já nevím, to jen tak tipuji podle vejrunků.
Za třicetileté války bylo běžné, že grunty rychle měnily majitele.
Na zřetel bychom mohli vzít i to, že Martin Kalibán kupuje ten grunt bez závdavku, takže tady by mohl být nějaký dluh (Štych dluží Kalibánovi).
Možná by pomohly i vejrunky z pozdějšího zápisu, než je ten z roku 1662.
Udělat si jasno v těch podílech a jejich dědění jde vždycky těžko, ale někdy je to neocenitelný genealogický pramen.
Já sám se mám ještě o gruntovnicích hodně co učit.
Jan Pecháček
ilustrované rodokmeny
http://odkudjsme.cz/
https://www.facebook.com/odkudjsme
Uživatelský avatar
janpechacek
 
Příspěvky: 745
Registrován: pon úno 16, 2015 10:18
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků