Domovské právo - vydání domovského listu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Domovské právo - vydání domovského listu

Příspěvekod VTT » čtv led 17, 2019 15:35

Dobrý den, uměl by mi někdo poradit, zda je možné, aby obec, matrika, archiv (?) vydaly v dnešní době zpětně domovský list - potvrzení o tom, že osoba měla domovské právo v určité obci, konkrétně v roce 1885? Máte někdo zkušenost? Děkuji moc za každou odpověď, která by mě navedla, i případně kde domovské právo najít.
VTT
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv led 17, 2019 14:24

Re: Domovské právo - vydání domovského listu

Příspěvekod Zora » čtv led 17, 2019 15:56

https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=cz

Jde o stručný výtah pro účely poslanců, ale snad Vám to bude stačit, jsou tam odkazy na konkretní zákony či jejich změny, to je dohledatelné na netu.

Já jsem si otvírala pouze "archiv"., abych nemusela celý doklad ukládat v PC, ale najdete vše pod názvem
Domovské právo – historie, komparace a současný pohled
https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=115747

Co se týče vydání potvrzení, vůbec nic mě nenapadá. Snad jen najít seznam domovských příslušníků někde v archivu - obce si vedly seznamy, ale většinou se nedochovaly nebo jsou nedohledatelné- pak požádat o úřední kopii stránky s potřebným příjmením z onoho seznamu.
Vůbec mě nenapadá, nač by dnes byl třeba takový doklad, info o domovské příslušnosti bývá uvedeno na sčítacích lístcích - jako jedna z kolonek a velmi často v matrikách u jednotlivých zápisů, především u sňatků - ale ani to neplatí pro všechna období a všechny typy matrik.

Část znění z výše uvedeného odkazu:

.....I. Domovské právo na území současné České republiky
Historický vývoj domovského práva v českých zemích1
Domovské právo (případně domovská příslušnost) byl osobní právní poměr mezi osobou a obcí,
jehož obsahem je nárok na nerušený pobyt v obci a na chudinské zaopatření. Domovské právo není
podmíněno faktickým vztahem osoby k obci, tedy fyzickým pobytem.
Domovské právo bylo jako právní svazek občana a obce poprvé upraveno císařským patentem
č. 170/1849 ř. z. a nařízením ministerstva vnitra č. 116/1850 ř. z. Dle tohoto nařízení mohl mít každý
státní občan domovské právo jen v jedné obci. Příslušnost k obci se nabývala buďto narozením,
provdáním se, přijetím do obce rozhodnutím zastupitelstva či přetrpěním čtyřletého pobytu člověka
v obci nebo přikázáním stálého bydliště v obci u státních zaměstnanců. Nezletilé děti v rodinném
svazku následovaly obecní příslušnost svých rodičů, nemanželské děti příslušnost své matky a
manželka příslušnost svého manžela. Smrt rodičů či manžela nic neměnila na obecní příslušnosti
pozůstalých. Od obecné úpravy se města odchylovala pomocí městských statutů, jejichž úprava se
později stala základem reformy obecního zákona č. 58/1859 ř. z. V něm bylo kupříkladu upuštěno
od možnosti získat domovské právo čtyřletým pobytem na území obce a bylo zavedeno udělení
domovského práva po splnění zpřísněných podmínek.
Další důležitou úpravou byl zákon č. 105/1863 ř. z., který sice přebíral většinu ustanovení z předchozí
úpravy, ale vynechával nárok člověka na udělení domovského práva, takže udělení domovského
práva nechal zcela na vůli obce. Tento nárok však musel být do právního řádu vrácen v roce 1896,
jelikož domovské právo tím pozbylo souvislosti s reálným pobytem v obci, a tak se mnohdy
o zchudlého člověka musela starat obec, která jej i třeba několik desítek let neviděla na svém území.
Zákon z roku 1863 dále nechával v platnosti domovská práva, která vznikla dle úprav předchozích
zákonů, a to až do doby, než zaniknou podle nové úpravy...... (pokračování)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Boza, zdespi a 15 návštevníků