Kteří rodiče to jsou?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kteří rodiče to jsou?

Příspěvekod Kikinulka » stř led 02, 2019 22:29

Dobrý večer přátelé,
jdu za Vámi pro radu.
Mám v rodokmenu osobu jménem Ignác Vacek, který se narodil 17.11.1796 v domě č. 15 otec: Joseph Watzek Bauer matka: Mariana Czmardin
záznam: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=14
(vlevo pátý od spodu)

pak jsem si našla svatbu jeho rodičů viz. zde:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=4
druhý záznam z roku 1792

od roku svatby jsem si odečetla věk Josefa a vyšel mi přibližný rok jeho narození a to 1771, takže jsem si otevřela knihu narozených od roku 1772 a začala jsem procházet děti se jménem Josef. Našla jsem Josefa narozeného 30.1.1771 jistému Bartoloměji a Ludmile Vackovým z Morašic.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=78
vpravo druhý záznam

Avšak raději procházím ještě cca 2-3 roky dále, abych si byla jistá, že při svatbě nespletli věk o nějaký ten rok. No a tím jsem si zavařila :-D
V roce 1769 se 11. února narodil taktéž Josef ale jistému Martinovi a Marině Vackovým z Trstěnic.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=74
vlevo třetí záznam

A já teď nevím, který ten Josef to bude.
Tak jsem pátrala dále:
1) našla jsem si svatbu potencionálních rodičů Bartoloměje a Ludmily z Morašic a pátrala jsem po sourozencích, dopátrala jsem se tomu, že Bartoloměj byl třikrát ženat (Ludmila byla jeho třetí žena) a všechny děti se narodili v Morašicích, ty co se narodili po roce 1770 měli u záznamu narození dokonce číslo popisné Morašice 11.
2) hledala jsem sourozence s rodiči Martin a Marina ze Stignitz , našla jsem jich 8 z toho jedno podle všeho asi zemřelo, protože by nepojmenovali dvě děti stejně. První dítě měli v roce 1760, tak jsem hledala od tohoto roku svatbu, bohužel se mi ji nepodařilo najít, jen nevím jestli kvůli mým mezerám ve čtení nebo proto, že se svatba nekonala v Trstěnicích, Višňové, Žbanicích, Morašicích a ani ve Skalicich (to jsou knihy oddaných, které jsem zatím prošla). Poslední dítě měli podle všeho v roce 1774, kde už je i číslo popisné a to č. 15.

Na základě tohoto pátrání jsem si usmyslela, že to asi bude Josef s rodiči Martin a Marina ze Stignitz a to z toho důvodu, že u posledního narozeného dítětě (Anny z roku 1774) těchto rodičů je číslo domu 15 a v témže čísle domu se narodil Ignác Vacek, její potencionální synovec a jejich vnuk. Avšak mě mate to číslo domu 5 při oddání Josefa s Marianou (jejíž záznam o narození se mi nepodařil, také najít). A je opravdu možné, aby zapsali 21let místo 23let?
Už nevím kde bych měla hledat nějakou spojitost. A tak jsem se chtěla zeptat na názor Vás zkušenějších. Je moje dedukce správná nebo se mýlím, či je ještě nějaký zdroj, který by mi pomohl s pátráním?
Předem mockrát děkuji, alespoň za přečtení.
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Kteří rodiče to jsou?

Příspěvekod Zora » stř led 02, 2019 23:19

Avšak mě mate to číslo domu 5 při oddání Josefa s Marianou

V této pozdní hodině nejsem schopna dohledat, o který odkaz se jedná :-(
snad asi tento?
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=4

Nemohlo by to být číslo domu, kde bydlela nevěsta ( a odkud se konala svatba) ?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kteří rodiče to jsou?

Příspěvekod Boza » čtv led 03, 2019 6:57

Kikinulka píše:Dobrý večer přátelé,
...
Na základě tohoto pátrání jsem si usmyslela, že to asi bude Josef s rodiči Martin a Marina ze Stignitz a to z toho důvodu, že u posledního narozeného dítětě (Anny z roku 1774) těchto rodičů je číslo domu 15 a v témže čísle domu se narodil Ignác Vacek, její potencionální synovec a jejich vnuk. Avšak mě mate to číslo domu 5 při oddání Josefa s Marianou (jejíž záznam o narození se mi nepodařil, také najít). A je opravdu možné, aby zapsali 21let místo 23let?


Dobrý den, jen obecně moje osobní zkušenost, bez znalosti Vašeho případu:

Č.p. se klidně mohly lišit - např. kluk se ženil jakmile zdědil grunt, svatba byla u nevěsty ale pak se nastěhovali "k němu". Nebo vyženil bohatou nevěstu a zakoupil se za její peníze jinde atd. atd. možností je mnoho.

Věk: bohužel je možné leccos. Jsem nyní v jedné malé farnosti, má srozumitelně psané matriky, krásně psané indexy a vůbec, omyly vyloučeny. Přesto vidím, že např. v roce 1838 u svateb udaná stáří odlišují od skutečného +/- 1-2 roky, a to oběma směry. A to je prosím několik desítek let po Vašich záznamech.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Kteří rodiče to jsou?

Příspěvekod zburget » čtv led 03, 2019 17:05

Jo, tohle bývají radosti - to já měl v jedné vesnici taky hormadu lidí steného jména, dokonce dva páry, kde se oba jmenovali stejně. a oba měli syna stejného jména a taky byli narození cca 2 roky po sobě. A taky byl jeden muž ženatý asi 3x...
Jediné, jak se tohle dá řešit je to, že si vypíšete úplně všechny údaje, které najdete. Všechny děti všech párů, všechna úmrtí, všechny svatby... Po roce 1770 včetně čísel domů. No a pak z toho nějak zkusíte odhadnout, kdo s kým, kde, koho porodil... Je to hrozná práce a někdy trochu věštění z křišťálové koule, ale jinak to nejde. Nakonec možná přijdete na to, jak spolu byli Bartoloměj a Martin příbuzní. Já v tom svém případě u dvou, které jsem měl jako první předpokládal, že to budou bratři, ale nakonec se ukázalo, že to byl otec a syn z prvního manželství, oba se oženili (syn poprvé a otec naposledy) ve stejné době a ještě měli několik dětí. Hledalo se to naprosto bezvadně. U všech jsem sice měl domovní čísla, ale v několika případech byly prokazatelně napsané špatně. Asi v těch rodinách měl hokej i místní kněz.

Držím palce, ať to rozlousknete.

K tomu, co psal kolega Boza - domovní číslo u svatby by mělo být vždy číslo domu ženicha - i když byl z jiné vesnice, mělo by číslo domu být to jeho z jeho vesnice. Pozor! Svatba se většinou odehrává ve vesnici nevěsty - takže svatba byla u nevěsty skoro vždy. To ale nebude odpovídat číslu domu zapsanému u ženicha! (Pomíjím variantu, že svatba byla v místě, kde byla nevěsta ve službě.)
Každopádně - je úplně běžné, že novomanželé po svatbě bydleli u rodičů nevěsty, první dítě se jim rodí tam a další se jim už rodí jinde.
A to nemluvím i případu, kdy je muž podruh a stehuje se z baráku do baráku a každé dítě se mu rodí na jiném čísle. To je pak vyloženě detektivka se v tom vyznat.
Kolem roku 1770 nepředpokládám, že by se novomanželé nějak moc stěhovali mezi vesnicemi. Vzali se a usadili se většinou v obci, odkud pocházel jeden z nich. Ještě se tak mohli pohybovat po obcích jednoho panství. Pokud ale šli do jiné vesnice, předpokládal bych, že tam měli nějakého příbuzného. Ale pozor, mohlo dojít k tomu, že byla založená nová vesnice a musela být osídlena - tam se potom stěhoval "kde kdo". Takže když se mi někdo někde objevuje v jiné vesnici nebo ztrácím stopu, že nevím, odkud přišel, dobře se dívám, od kdy ta vesnice vůbec existuje (kdy je o ní 1. písemná zmínka). Už jsem díky tomu 2x zjistil, že moji předkové byli noví osadníci nové vesnice.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kteří rodiče to jsou?

Příspěvekod Zora » čtv led 03, 2019 17:19

Myslím, že by pomohlo, vypsat si historii domu č. 5 v Trstěnicích.
zde předmětná svatba
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=4

A tady je třeba zápis z roku 1792 - tedy 2 roky po oné svatbě a zdá se, že na domě příjmení Vacek nebylo. Ale chce to dohledat opravdu více zápisů, dům se mohl prodat, a podobně.

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... /?strana=8

Nějak ale asi souvisí tyto dva zápisy, zdá se mně, že u svatby i u narození dítěte je jako svědci - kmotři stejné příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kteří rodiče to jsou?

Příspěvekod Kikinulka » pát led 04, 2019 12:36

Tak jsem prošla knihu zemřelých a našla jsem že na č.p.15 v roce 1847 zemřel Josef Vacek ( ten jehož rodiče hledám) ve věku 79 let, což ukazuje na Josefa narozeného 1769 Martinovi a Marianě Vackovým.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=11
Pak jsem ještě našla že v roce 1811 zemřela v témže čísle popisném ve věku 86let Mariana žena Martina Vacka.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=23

Takže to asi bude ten Josef z 1769 s rodiči Martin a Marina Vackovi ze Stignitz.

A číslo popisne 5 si zkusím nějak prověřit přes pozemkovou knihu nebo lánovou vizitaci. V pondělí si zavolám do Státního archivu Znojmo a zeptám se co a jak. Předpokládám, že informace komu patřil dům v roce 1792 už bude v archivu niko-li na katastru :-) Uvidíme co to přinese :-)
Ještě mě totiž napadlo, co když zapomněli před tu pětku napsat jedničku :D Je možné aby se i tohle stalo?
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)

Re: Kteří rodiče to jsou?

Příspěvekod zburget » pát led 04, 2019 13:56

Možné je opravdu skoro všechno - uvědomte si, že se záznamy do matriky přepisovaly z lístečku, na kterých měl kněz údaje poznamenané. Mohl to zapsat tak, že to písař pozděj vyhodnotil, že to jednička není. A nebo to mohl jen někdo špatně zapsat / opsat.

Jak už jsem psal vypište si úplně kompletně všechno, co můžete od toho příjmení. Pak bude druhá fáze - záznamy rozškatulkovat. Čím víc údajů na vstupu budete mít, tím přesnějšího výsledku se můžete dobrat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kteří rodiče to jsou?

Příspěvekod Kikinulka » pon led 28, 2019 23:04

Tak jsem nakrásno určila rodiče milého Josefa a to Martina a Marianu Vackovi z Trstěnic, tak hledám, respektive hledáme s "kolegou" rodiče onoho Martina, ale ejhle v rozmezí pěti let od sebe jsou dva Martinové Vackové jeden je synem Antonína Vacka a Anny a druhý je synem Jakuba a Anny. Dobře, tak že si najdeme svatby Martinů, no našli jsme: v roce 1750 se ženil jeden Martin Vacek, který si vzal Mariannu dceru Josefa Bílého, a druhý Martin se ženil v roce 1754 s dcerou Matěje Bílého Marií. Takže jak tu psal pan zburget budeme hledat všechny informace a nebo věštit z křišťálové koule :-)
A to jsem ještě nezmínila, že budeme muset asi "třídit" děti podle kmotrů, protože v záznamech narození dětí je vždy napsáno Martin Vacek a Marina a jenom kmotři se liší :-) A tím se dostávám k několika otázkám:
1) Je tímto způsobem možné přerozdělit děti podle kmotrů?
2.) Avšak bude asi nutné zjistit vztah mezi rodiči a kmotry, že? Je to možné tento vztah vypátrat?
3.) Bylo nějaké pravidlo podle kterého se rodiče řídili při výběru kmotrů?

Takže stále řeším, kteří rodiče to jsou, akorát na vyšším levlu :D :D :D
Kikinulka
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned srp 12, 2018 7:26
Oblast pátrání: okres Znojmo (Trstěnice, Višňové, Medlice, Běhařovice, Skalice, Vítonice, Prosiměřice)
Pianowice , okres Sambor, Polsko (dnes Ukrajina)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 20 návštevníků