VYŘEŠENO - Vysvětlení pojmu konšel

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO - Vysvětlení pojmu konšel

Příspěvekod hody.rk » úte led 01, 2019 13:24

Dobrý den,
při mém bádání o mých předcích jsem se v dokumentech z let cca 1620 až 1760 setkal u předka s pojmem "konšel", jindy uváděn pojem sedlák. Co pojem konšel znamená?
Díky.
Naposledy upravil hody.rk dne stř led 02, 2019 10:10, celkově upraveno 1
hody.rk
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 04, 2018 11:23
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Oblast pátrání: Králohradecký kraj

Re: Vysvětlení pojmu konšel

Příspěvekod zburget » úte led 01, 2019 13:48

Co tak použít Google nebo Wikipedii
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vysvětlení pojmu konšel

Příspěvekod hody.rk » stř led 02, 2019 10:09

Kolikrát mě připadá, že jste až moc "akurátní". Samozřejmě, že jsem tato média otevřel a dozvěděl jsem se, to co tam uvádějí. Předpokládal jsem ale, že Ti co se zabývají ve větší míře historií i genealogií, by mohli např. vědět, něco více v historických souvislostech v daném období.
Zdravím.
hody.rk
 
Příspěvky: 38
Registrován: úte pro 04, 2018 11:23
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Oblast pátrání: Králohradecký kraj

Re: VYŘEŠENO - Vysvětlení pojmu konšel

Příspěvekod zburget » stř led 02, 2019 13:27

No, tentokrát vyšel "černý petr" na mě :-) Ale on by vám tímhle způsobem odpověděl asi každý, kdo by v téhle sekci byl ochoten odpovědět. A platí to obecně na jakýkoli takovýto dotaz, kde se poměrně dost informací na internetu dá najít. Třeba v té wikipedii je toho poměrně dost. A i na dalších místech. Pokud vás pak zajímá už něco konkrétního nebo specifického, pak se ptejte už na tu kterou věc.

Do větších detailů se touhle problematikou už určitě taky zabýval někdo v některé bakalářské nebo diplomové práci. Takže dalším zdrojem informací určitě budou univerzitní knihovny. Záleží jen na tom, jak moc do hloubky vás problematika konšelů zajímá. Tady ale byla otázka položena "Co pojem konšel znamená" - pochopil jsem tedy, že o tom nevíte vůbec nic. Odkaz na wikipedii byl tedy podle mě odpovědí nejlepší možnou - je to tam popsáno relativně hezky.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vysvětlení pojmu konšel

Příspěvekod Zora » stř led 02, 2019 23:45

hody.rk píše:Kolikrát mě připadá, že jste až moc "akurátní". Samozřejmě, že jsem tato média otevřel a dozvěděl jsem se, to co tam uvádějí. Předpokládal jsem ale, že Ti co se zabývají ve větší míře historií i genealogií, by mohli např. vědět, něco více v historických souvislostech v daném období.
Zdravím.


Dobrý večer, význam slova konšel jste si s pomocí kolegy Zburgeta našel, možná by stálo za to, uvést, čemu dál nerozumíte.

Já mohu jen usuzovat, že nerozumíte střídání ekonomického postavení košel - sedlák.
Konšel byla skoro vždy funkce volená, ale onen muž měl dál své povolání, tedy byl sedlákem. Nic dalšího nejasného tam nevidím.
Pokud potřebujete něco dalšího vysvětlit, upřesněte, které historické souvislosti jak v rámci historie samé, tak i ve zmiňované genealogii máte na mysli, prosím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JanaVi a 18 návštevníků