Změna příjmení?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Změna příjmení?

Příspěvekod Martin Hamřík » pon pro 31, 2018 15:08

Dobrý den, potřeboval bych rozklíčovat jednu mou genealogickou záhadu....

Narazil jsem na zjištění, že v jedné z mých rodových linií farář možná popletl/změnil příjmení...

Předkové po otcovské linii mé prababičky se jmenovali Kubovi a žili v Bosonohách (okr. Brno-venkov)... Linii jsem zkonstruoval do roku 1764, kdy se v Bosonohách žení Karel Kuba s Apolenou rodem Ryba. Příslušný zápis je zde:

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4508/?strana=21

první zápis vpravo: čtu - "26.2.1764: Potvrzen jest poctivý mládenec Karel Kuba s poctivou děvečkou Apolenou, dcerou Jana Ryby, souseda z Bosonoh."

Když jsem podle sňatku chtěl dohledat Karlovo narození, odečetl jsem od letopočtu 18 let (=1746) a v bosonožských matrikách narození hledal Karla Kubu....Nenašel jsem žádný takový zápis ani tak hluboko v minulosti, že by při sňatku měl Karel 100 let.. Takže v jeho rozptylu se v Bosonohách žádný Karel Kuba nenarodil, přestože Kubovi žili v Bosonohách odjakživa (vyskytují se zde již zezačátku prvních dochovaných matrik).

Místo toho jsem roku 1744 našel zápis o narození Karla Kupky... Kdybych teoreticky předpokládal, že je to samá osoba a farář jej při narození napsal jako Kupka, ale při svatbě již jako Kuba, měl by v době oddavek 20 let, což by věkově odpovídalo.. žádný jiný Karel K.... se v možném rozptylu let nenarodil. Zápis zde:

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4508/?strana=45

vpravo druhý zápis shora: čtu - "18.2.1744: Karel, (otec) Sebastian Kupka, matka Rozálie" - správné znění příjmení jsem si ověřil i v indexu, kde je mnohem čitelnější - je to skutečně Kupka.

Zatím na tuto variantu moc nechci přistoupit, neboť s takovým nakládáním s příjmením nemám žádné zkušenosti, ale v každém případě se přece jedná o dost závažný počin - farář tím změní jméno rodu po mnoho dalších generací ( stejně jako mé prababičce, která se proto měla za svobodna místo Kubová jmenovat Kupková?).

Je skutečně možné, že je to chyba, nebo se Karel Kuba musel narodit někde jinde? Ale kde, když Kubovi byly odjakživa uhnízděni v Bosonohách... Ale změna z Kuba na Kupka je opravdu malá, a pokud by to skutečně byla chyba, mohlo by to být způsobeno tím, že v době, kdy se údajný Karel Kupka ženil, žilo v Bosonohách současně již několik rodin s příjmením Kuba, kdežto rodina Kupkova byla jedna jediná. Takže si to mohl poplést, a myslet si, že Karel patří do některých z těch Kubů a zapsat místo Kupka Kuba. Ale sám Karel přece svoje příjmení věděl a musel jej při sňatku nějak vypovědět ne?

Děkuji Vám zkušenějším v této branži za případnou pomoc, myšlenky, spekulace...

S přátelským pozdravem
Martin Hamřík
Martin Hamřík
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte srp 22, 2017 23:50
Oblast pátrání: Hamřík - Horní Rozsíčka, Blažkov, Bukov, Bosonohy, Ostrov, Níhov, Padochov, Žďárec, Vratislávka a další...
Jaroš - Bohunice, Bosonohy
Kovářík - Zakřany, Zbýšov
Sladký - Tasov, Mohelno, Březka, Neslovice, Zakřany, Zbýšov, Náměšť n. Oslavou, a další...
Šváb - Olomučany, Kunštát

Re: Změna příjmení?

Příspěvekod Viridis » pon pro 31, 2018 18:36

Zkuste najít svatbu rodičů Karla a další děti - porovnávejte zápisy, třeba Vám z toho něco vyjde.

Hodně štěstí.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Změna příjmení?

Příspěvekod zburget » pon pro 31, 2018 19:47

Máte tam moc otázek naráz - resp. na vaše otázky je více odpovědí.
Vezmu to od konce, protože to bude jednodušší. Při svatbě ženich nemusel žádný zápis vidět. Ani otec při křtu. Kněz si jen jména poznačil na lísteček, který pozděj klidně někdo jiný přepsal načisto do matriky. A i kdyby ten zápis viděl, bylo by mu to houby platné, protože nemusel vůbec umět číst a psát.
Záznam se často psal pouze podle toho, co kněz dostal nahlášeno ústně - tedy mohl špatně rozumět, mohl si to špatně poznačit, ten, kdo to přepisoval mohl udělat chybu při přepisu...

A pak má ta otázka druhou rovinu odpovědi a to tu, že se pohybujete v době, kdy příjmení nebyla ustálená a lidé si je během života mohli změnit. Takhle při pohledu na ta jména mě napadá, zvlášť, pokud bylo v místě více rodin stejného příjmení, že měli potřebu je od sebe nějak odlišit - kuba, malý kuba = kubka = kupka (b a p se klidně mohly zaměnit). Ale tohle je čistá spekulace, kterou si budete muset ověřit v dalších materiálech. Další variantou změny příjmení mohlo být tzv. příjmení po střeše. Kubovi bydleli v "nájmu" u Kupků, proto se jim říkalo Kupkovi.
Změny příjmení a to daleko razantnější mám ve svém rodokmenu i já - Burget se přejmenoval na Koček (přesněj příjmení se v záznamech prolínají), nakonec se vrátil ke svému příjmení. Děti se mu rodí pod jedním příjmením, umírají pod druhým apod. Tady to bylo příjmení po střeše. Jiný Burget se přejmenoval na Konvař (a nakonec zase zpátky) - je možné, že to bylo příjmení podle povolání, ale to ještě nemám prozkoumáno.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Změna příjmení?

Příspěvekod TomasHabenicht » úte led 01, 2019 13:32

zkusil bych najit sourozence, jejich narozeni a svatby
ja mam treba take zmeny v rodokmenu - pleskot a pozdeje leskot
a jeste dalsi, ktere ted z hlavy nevim
ale jinak si myslim, ze to bude ten, koho hledate, nebranil bych se to prijmout jako fakt
TomasHabenicht
 
Příspěvky: 58
Registrován: pát črc 15, 2016 20:37
Oblast pátrání: Novoborsko, Vyškovsko, Tišnovsko, Blanensko, Poďebradsko, Kolínsko, Náchodsko
Rodokmen online: MyHeritage - thab@centrum.cz


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků