Jak potvrdit užívání jména kmotra

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak potvrdit užívání jména kmotra

Příspěvekod lukyha » úte pro 25, 2018 22:54

Zdravím všechny a obracím se na vás s prosbou o radu a pomoc.

Již přes rok hledám jednoho ze svých přímých předků a nyní tuším stopu, avšak chtěl bych ji potvrdit nebo vyvrátit. Níže výčet faktů, abych nezatěžoval dlouhým textem.

- Předek Vavřinec se r. 1779 žení v místě (A). V matričním záznamu vůbec není odkaz na rodiče, pouze na místo odkud údajně je "ex pago", místo (B). Úmrtní matrika taktéž neobsahuje rodiče, ale uvádí věk, zemřel na rodové chalupě (A). Věk může být samozřejmě nepřesný a zřejmě i je, ale to není tolik důležité. Ani v jednom záznamu není zmínka o rodičích.
- Chalupa (A), kde se rod v té době nacházel (cca od r. 168x), je asi 2km od místa, odkud je v OO matrice uveden (B), že pochází. V místě, odkud údajně přišel (B) se přes 300let příjmení nevyskytuje ani v OO, ani v N matrice. Žení se v místě (A), kde má rod chalupu a zároveň odtamtud je jeho nevěsta.

- Prošel jsem všechny matriční knihy N místa (A) i (B) i okolních farností a nikde jsem Vavřince (Laurentia) nenašel, vypsal jsem však všechny ostatní větve rodu a ani tam nikdo Vavřince neměl. Ve vsi, odkud pocházel rod je kostel sv. Vavřince. Zároveň jsem našel jakéhosi předka jménem Havel, nar. na sv. Havla, který má jako jediný z rodu kmotra Vavřince. Datově cca s rozdílem 10let od + matriky by to byl on. Zároveň tento Havel nemá záznam o úmrtí a v mladších matrikách jsem nenašel žádného jeho potomka. A v zápisu narození (křtu) je jako svědek uveden člověk, který se v době Havlova mládí přesunul na místo (B). Celé to budí dojem, s ohledem na to, že jsem skutečně bedlivě prošel všehny N i OO matriky a vypsal i nepřímé předky až do poloviny 19.st., že Havel užíval jména Vavřince. Zapadá to i do dalších indicií. Co si o tom myslíte dle naznačeného zkrácení Vy? Případně napadá vás, jak toto prokázat?

Už jsem to u jednoho z dávných předků jiné linii zažil, kdy se předek narodil jako Pavel, ale užíval jména Jiří svého kmotra. To jsem potvrdil farní kronikou a zápisem licitace chalupy. Zde farní kronika mlčí a nenapadá mě další pramen. Katastr jsem zatím nezkoušel, nevím zda to má význam, protože v té chalupě (A) žilo poměrně dost lidí.

Děkuju za každý nápad.

Lukáš
lukyha
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv bře 31, 2016 22:18

Re: Jak potvrdit užívání jména kmotra

Příspěvekod Kašpar » stř pro 26, 2018 18:21

Co zpovědní či biřmovací seznamy ?
Ohledně katastru - zkusit ho můžete. Bývá na starých císařských mapách vepsáno držení jednotlivých dílů polí, lesa či domu.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Jak potvrdit užívání jména kmotra

Příspěvekod lukyha » pát pro 28, 2018 20:44

Děkuju, to zkusím. Nikdy jsem je neviděl. Mám hledat v NA nebo někde místně? Jde o obec Libákovice (Plzeň jih).

Krásný večer,
Lukáš
lukyha
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv bře 31, 2016 22:18


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků