VYŘEŠENO! Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO! Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Kiara » sob pro 15, 2018 12:57

Dobrý den,
prosím o vysvětlení zkratek u osoby Bohumil Culek, 4.zápis odspodu, levá strana dokumentu. Jedná se o soupis obětí holocaustu z II. světové války. Není mi jasná poznámka na konci zápisu: §4 odst. 1 vyhláška o stanném právu z 27.9.1941, G: 26.5.1943..
Můj dotaz zní: a) co znamenala poznámka o paragrafu 4, potřebuji překlad této právnické formulace=oč se přesně jednalo? b) co znamenala poznámka G: 26.5.1943?
Název dokumentu: "Seznam osob popravených na základě rozsudku stanného, lidového a zvlastního soudu od 27.září 1941 a osob, jimž bylo zabaveno jmění podle těchto nařízení"
Jedná se o manžela mé tety, který měl být během II. světové války buďto popraven, nebo zahynul v KL Osvětim.
Odkaz na sken:
Obrázek
Naposledy upravil Kiara dne stř led 16, 2019 0:39, celkově upraveno 1
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Zora » sob pro 15, 2018 15:06

G: 26.5.1943 pravděpodobně gestorben - zemřel

Jen upozorňuji, zapletlo se Vám tam slovo holocaust, důvod neznám.

Portál holocaust.cz ale zahrnuje pouze a jenom úmrtí židovských občanů, ne třeba katolíků, nebo osob bez víry. (určitě jsou vyjímky), ale já jsem tam nenašla absolutně nikoho z těch, o nichž vím s naprostou jistotou, že kvůli odboji byli v KT vězněni a umučeni.
Nevím, jakého vyznání byl Váš předek, snad by datum mohlo ale nasvědčovat tomu, že byl odsouzen, odvezen do KT a zde v r. 1943 zemřel.
Na holocaust.cz se toto příjmení vůbec nevyskytuje.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Kiara » sob pro 15, 2018 15:26

Víte, Zoro, já jsem totiž při osobní návštěvě v archivech našla u mého strýce (v přihlašovacích lístcích k pobytu) poznámku, že zemřel v koncentračním táboře Osvětim. Bohužel jsou tyto materiály veřejně nepřístupné a podle pravidel archivu by se neměly ani nikde veřejně publikovat, navíc je momentálně ani fyzicky nemám k dispozici :( Navíc si ještě musím ověřit, zda byl strýc skutečně římsko-katolického vyznání, mám dojem, že byl katolík, ale musím se podívat ještě do příslušných matrik a doplním buď večer, nebo zítra.
Nicméně si nemyslím, že by strýc měl co do činění s holocaustem, tyto materiály, ze kterých jsem čerpala ukázku spíš označují osoby, které se staly z určitých důvodů oběťmi stanného práva bez ohledu na rasu nebo vyznání...
Jen doplňuji, že tento dokument byl na internetu vyhledán přes "Ancestry.com", název databáze: "Holocaust Survivors and Victims Database, Personid 6937409 (Bohumil Culek)". Portál je v angličtině, je možné, že tvůrci zařadili do celé databáze pod pojmem "oběti holocaustu" jak oběti samotného holocaustu, tak i oběti stanného práva, takže tzv. smíchali jablka s hruškami.
Edit: S tou Osvětimí si nemohu být tak úplně jistá, jestli třeba zapisující úředník někde neudělal chybu. I to je možné - z předložených materiálů jsem si udělala výpisky a po příchodu domů jsem tato data porovnávala s daty v mém rodokmenu. Několik věcí tam evidentně časově nesedí, v zápisech před lety tenkrát nadělali úředníci vícero chyb. V rodině se tradovalo, že strýc byl popraven, o koncentračním táboře se nikdo nezmiňoval, takže - kdo ví?
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Zora » sob pro 15, 2018 15:45

Kiara píše:Víte, Zoro, já jsem totiž při osobní návštěvě v archivech našla u mého strýce (v přihlašovacích lístcích k pobytu) poznámku, že zemřel v koncentračním táboře Osvětim. Bohužel jsou tyto materiály veřejně nepřístupné a podle pravidel archivu by se neměly ani nikde veřejně publikovat, navíc je momentálně ani fyzicky nemám k dispozici :( Navíc si ještě musím ověřit, zda byl strýc skutečně římsko-katolického vyznání, mám dojem, že byl katolík, ale musím se podívat ještě do příslušných matrik a doplním buď večer, nebo zítra.
Nicméně si nemyslím, že by strýc měl co do činění s holocaustem, tyto materiály, ze kterých jsem čerpala ukázku spíš označují osoby, které se staly z určitých důvodů oběťmi stanného práva bez ohledu na rasu nebo vyznání...
Jen doplňuji, že tento dokument byl na internetu vyhledán přes "Ancestry.com", název databáze: "Holocaust Survivors and Victims Database, Personid 6937409 (Bohumil Culek)". Portál je v angličtině, je možné, že tvůrci zařadili do celé databáze pod pojmem "oběti holocaustu" jak oběti samotného holocaustu, tak i oběti stanného práva, takže tzv. smíchali jablka s hruškami.


Psala jsem to proto, že český portál holocaust.cz se zaměřuje opravdu jen na osoby židovského vyznání. Pak ovšem dochází k právě takovým absurditám, kdy zahraniční server označuje jako holocaust širší význam.
Bohužel, ani odděleně nejsou nikde československé oběti z KT táborů jiného, než židovského vyznání. Možná ojediněle, vzpomínkové desky a pod., ale souhrnně nikoliv. (je to obrovská škoda, protože se pracovníci, kteří připravují portál holocaust.cz musí probírat i záznamy nežidů...)
Ten kdo marně hledá nežidovského předka na holocaust.cz, je vlastně tak trochu dezinformován.

podle wiki
Holokaust resp. holocaust (z řeckého holokauston, celopal a anglického holocaust) byla nacistická politika systematického, státem provozovaného pronásledování a hromadného vyvražďování, především osob židovské národnosti. V širším smyslu je slovem holokaust označován i celý nacistický perzekuční systém věznic, káznic a táborů jako celek, respektive nacistická perzekuce všech etnických, náboženských a politických skupin....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Holokaust
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod martin.foto » sob pro 15, 2018 16:53

Kiara píše:Dobrý den,
prosím o vysvětlení zkratek u osoby Bohumil Culek, 4.zápis odspodu, levá strana dokumentu. Jedná se o soupis obětí holocaustu z II. světové války. Není mi jasná poznámka na konci zápisu: §4 odst. 1 vyhláška o stanném právu z 27.9.1941, G: 26.5.1943..
Můj dotaz zní: a) co znamenala poznámka o paragrafu 4, potřebuji překlad této právnické formulace=oč se přesně jednalo? b) co znamenala poznámka G: 26.5.1943?
Název dokumentu: "Seznam osob popravených na základě rozsudku stanného, lidového a zvlastního soudu od 27.září 1941 a osob, jimž bylo zabaveno jmění podle těchto nařízení"
Jedná se o manžela mé tety, který měl být během II. světové války buďto popraven, nebo zahynul v KL Osvětim.
Odkaz na sken:
Obrázek


Dobry den, Ten scan dokumentu je z Ancestry.com?
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Zora » sob pro 15, 2018 17:04

Vždyť to má kolegyně zapsáno výše:
Jen doplňuji, že tento dokument byl na internetu vyhledán přes "Ancestry.com", název databáze: "Holocaust Survivors and Victims Database, Personid 6937409 (Bohumil Culek)".

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Kiara » sob pro 15, 2018 17:46

Ano, ten dokument pochází z Ancestry.com.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod martin.foto » sob pro 15, 2018 19:28

Kiara píše:Ano, ten dokument pochází z Ancestry.com.


Dekuji
TY Martin
martin.foto
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon bře 17, 2014 0:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha, Lipník nad Bečvou, Pelhřimov, Blatná, Chotěšice, Mělník, Veltrusy, Chomutov, Nelahozeves, Přívlaka, Horní Bousov, Veltrusy, Kouřim, Žatec, Hluboš, Tábor, Čáslav

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Kiara » sob pro 15, 2018 19:43

Pokoušela jsem se hledat i v matrice narození. Bohužel ... matriky v rodném místě strýce (Maleč u Chotěboře, SOA Zámrsk) jsou přístupné pouze do roku narození 1883 :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Zora » sob pro 15, 2018 19:56

Můžete zkusit oslovit matriční úřad, zda nemají informaci.

Osobně ale u všech osob, které zahynuly v KT - nežidovského původu, mám zkušenost, že rodina dostala vyrozumění o úmrtí a rodina tedy znala přesné datum.

Mezi příbuznými se vůbec nic neví?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Kiara » ned pro 16, 2018 0:23

Děkuji za tip, Moniko. Hned zítra napíši na uvedenou adresu. Sama jsem zvědava, co se dozvím :)
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Kiara » ned pro 16, 2018 10:13

Před chvílí odeslán dotaz :) a budu netrpělivě čekat na odpověď ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Kiara » ned pro 16, 2018 10:27

Zora píše:Můžete zkusit oslovit matriční úřad, zda nemají informaci.

Osobně ale u všech osob, které zahynuly v KT - nežidovského původu, mám zkušenost, že rodina dostala vyrozumění o úmrtí a rodina tedy znala přesné datum.

Mezi příbuznými se vůbec nic neví?
Z

Ti nejbližší příbuzní, kterých se celá záležitost týkala už bohužel nežijí :( Tradovalo se jen, že strýc-tetin manžel zahynul během II. světové války. Ústní varianta příběhu byla ta, že ho popravili nacisté, v přihlašovacích lístcích z archivu jsem však našla úřední, ručně psanou poznámku, že zahynul v KL Osvětim. Jen podotýkám, že teta a strýc byli rozvedeni (rozloučeni) ještě před II. světovou válkou, nicméně teta - jako bývalá manželka a matka jeho nezletilého dítěte - oznámení o úmrtí s velkou pravděpodobností dostala.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod Zora » ned pro 16, 2018 10:32

Kiara píše:Před chvílí odeslán dotaz :) a budu netrpělivě čekat na odpověď ...

Já nerozumím tomu, proč dotaz na Auschwitz - Birkenau, když píšete, že zemřel v Osvětimi.
Dotaz na oné adrese může pomoci i při vyhledávání obětí, případně vězněných i v jiných KT?
Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bohumil Culek, úmrtí II. světová válka, popraven?

Příspěvekod zburget » ned pro 16, 2018 11:14

Zora píše:Já nerozumím tomu, proč dotaz na Auschwitz - Birkenau, když píšete, že zemřel v Osvětimi.
Dotaz na oné adrese může pomoci i při vyhledávání obětí, případně vězněných i v jiných KT?
Díky, Z


Auschwitz = Osvětim
Byly tam 3 tábory. Auschwitz I - byl přímo v Osvětimi, Auschwitz II je známý jako Auschwitz-Birkenau, který byl hned za Osvětimí - to je ten známý vyhlazovací tábor. Když u nás něko řekne KT Osvětim, prakticky tím myslí právě Auschwitz II. Ten, co byl přímo v osvětimi pak sloužil jen jako "Zastírací manévr". Když náhodou nějaká "lidkoprávní" organizace chtěla vidět, jak žijou vězni v tom slavném osvětimském táboře, o kterém se mluvilo, tak je nacisti vzali do Osvětimi a ne do tábora Břežinka. Ne, že by to tam byl pionárský tábor, ale podmínky tam byly úplně jiné - zděné budovy bývalých kasáren, žádné dřevěné baráky, absence plynových komor i velkokapacitních pecí na spalování popravených.
Pak byl ještě Auschwitz III, ale o tom nevím, co byl zač. Na wikipedii to určitě půjde najít.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků