Kdy se narodila prababička

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod rebeka » čtv pro 13, 2018 20:19

Zdravím,
zdá se mi velmi nepravděpodobné, že kdyby Františka č.1 zemřela, tak že by Františka č.2 se narodila o 5 let později přesně ve stejný den 7.3. Navíc jste nenašla úmrtí. Spíš tady vidím snahu přizpůsobit svůj věk blíže věku ženicha, který byl o 7 let mladší. Ale jak k tomu mohlo dojít, to netuším :)
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod Zora » čtv pro 13, 2018 20:22

Brala bych v úvahu možnost, že při přepisu z nějakého dokladu došlo k chybě v roce narození... ale zatím mně nenapadlo, která číslice by se mohla nějak zaměnit. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod rebeka » čtv pro 13, 2018 21:02

Zora píše:Brala bych v úvahu možnost, že při přepisu z nějakého dokladu došlo k chybě v roce narození... ale zatím mně nenapadlo, která číslice by se mohla nějak zaměnit. Z

Spíš pozměnit a to velmi snadno: 88 - 93 :)
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod silvava » čtv pro 13, 2018 22:36

Děkuji moc,
podívala jsem se na okolní farnosti a našla svatbu Josefa a Josefy Haunerových v sousední farnosti v Hředlích 3. července 1883. V zápisu narození syna Karla je uvedeno datum svatby 25.6.1883 v Řevničově. Takže nějaké nepřesnosti v zápisech by tu byly :-).
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/5767/65 .

Jak to bylo s narozením Františky je fakt otázka. To, že si to později nějak upravila, aby byla mladší, mě taky napadlo... :-)
Silva
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod m.k.85 » pát pro 14, 2018 23:01

Dobrý den,
také bych se přiklonil k tomu, že Vaše prababička se narodila v roce. 1888 a tedy máte záznam o jejím narození. Ikdyž je v tomto záznamu vepsán křížek-není vyloučen omyl, takových omylů je, co způsobili tehdejší pisatelé a rozluštili je až současní badatelé.
Možná by pomohly prostudovat dokumenty vzniklé v prababičiném dětství. Určitě by nebylo nadlouho prozkoumat ty třídní výkazy. Odtud zjistíte nejen, její pravděpodobný datum narození, ale i její vyznání a kdy nastoupila školní docházku. Podle toho je opravdu patrné, ve kterém roce se narodila. Jestliže se narodila v roce 1888, tak ve výkazech bude, že nastoupila škol.doch. 1.9.1894, tedy ve svých šesti letech. Záleží, jestli víte, kde pravděpodobně bydleli v době její škol.doch. V soka by Vám předložili inventář dané školy a pak už je to jednoduchá práce prolistovat několik málo stran tř.výkazů vytipovaného roku.
Nebo sčítací operáty, ty píšete, že jste prohlédla. Ty by jste mohla probádat ještě před těmi tř.výkazy. Konkrétně sčítání z roku 1890 a 1900. Podle obce v operátech zjistíte, ve které mohla být škole. Avšak obecně, sčít. operáty jsou méně přesné, hlavně, co se týče dat nar.
Také jsem měl jednoho, kterému zas kantoři pletli datum nar. Přišli na to, až měl vycházet obecnou školu dříve než ve skut. měl a v tomto roce měl dat. nar.,které mu léta mylně psali přeškrtlé a opravené na to správné. K chybě došlo při přestěhování dotyčného žáka z rodné obce, kde započal svojí docházku, do druhé obce a farnosti. Po té tuhle chybu ti další jen opisovali. V té rodné obci totiž bylo dítě úplně stejného jména jen o rok mladší.
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod kolsi » sob pro 15, 2018 9:31

A co situace, že zapisující tam ten křížek vepsal právě až v době, kdy zemřela ve stáří a on dopočítával její věk pro zápis úmrtí?
Spíš mi přijde zvláštní, že pokud u svatby je uvedeno "bez vyznání", že informace o vystoupení z církve není dopsána u jejího narození. Ale nevím, jestli byla povinnost to tam dopsat vždy.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod Zora » sob pro 15, 2018 9:45

kolsi píše:A co situace, že zapisující tam ten křížek vepsal právě až v době, kdy zemřela ve stáří a on dopočítával její věk pro zápis úmrtí?
Spíš mi přijde zvláštní, že pokud u svatby je uvedeno "bez vyznání", že informace o vystoupení z církve není dopsána u jejího narození. Ale nevím, jestli byla povinnost to tam dopsat vždy.


Šlo o administrativní akt, osoba musela na civilním ředě nahlásit, že vystupuje z církve a zůstává bez vyznání. Civilní úřad pak poslal informaci farnosti narození.
Buď se opravdu narodila jinde, nebo informace nebyla zapsaná.

(Pokud někdo přestupoval, pak civilní úřad na základě oznámení nové církve poslal tuto informaci církvi původní)

Já se domnívám, že se děti nerodily na jednom místě, u té Františky, označené křížkem, jde asi o poznámku, farnost narození dostala zprávu o úmrtí dítěte, nebylo jak a kam to poznamenat, tak následovala jen poznámka s křížkem, odlišným od úmrtí dětí ve farnosti (aby se to nepletlo při sčítání). Proto jsem taky psala, že by možná pomohlo najít úmrtí této Františky jinde.
Zdá se, že je třeba se pídit, bohužel - následují tzv., soustředné kruhy....složité, náročné na čas i trpělivost.
Určitě by se měly dát dohledat děti, jdoucí po sobě, větší mezery svědčí o možnosti narození dalších dětí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Vyřešeno: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod silvava » pon bře 11, 2019 20:45

Dobrý den,
mám tu rozuzlení příběhu.
Paní archivářka v Lounech mi vyhledala příslušné třídní výkazy a zjistila, že do obecné školy chodila Františka v období 1894 - 1901 . Tedy Františka narozená 7.3. 1888 je moje prababička. ;-)
Silva
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod m.k.85 » pon bře 11, 2019 21:46

Dobrý den,
super, gratuluji k rozuzlení. :D
m.k.85
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon srp 03, 2015 21:18
Oblast pátrání: jižní morava, okr vyškov

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků