Kdy se narodila prababička

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kdy se narodila prababička

Příspěvekod silvava » stř pro 12, 2018 16:44

Dobrý den,
prosím o radu nebo váš názor.
Už delší dobu hledám záznam o narození mé prababičky Františky Haunerové. U většiny dokladů, které mám (oddací list, sčítání obyvatel, záznamy z archivu, narození dětí), je uvedeno datum 7.3. nebo 9.3. 1893 v Lounech. V knize narozených pro tento rok a okolo se ale žádná taková Františka nenachází. Jediná Františka Haunerová, kterou se mi podařilo najít v knize narozených se narodila 7.3.1888 v Lounech, ale u jejího jména je křížek. V knize zemřelých jsem ji nenalezla. Pořád mi vrtá hlavou, kdy se doopravdy narodila, přece jen je 5 let je docela rozdíl. Jaký je váš názor?

přikládám odkazy
narození 1888 (2. zápis odspodu)
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:4e496e4e:12216bae987:-7395&scan=133#scan133

svatba (4.záznam):
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:18223211:1295e72213a:-7ef3&scan=10#scan10

Děkuji, Silva
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod Klara0211 » stř pro 12, 2018 23:37

Dobrý den, napadlo mne hledat v matrice jiného vyznání.... dívala jste se i do matrik jiného vyznání? např. českobratrské, židovské apod?

možná je to blbost, ale za pokus to stojí ;-)
Klara0211
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon lis 05, 2018 21:40
Bydliště: Lednice okr. Břeclav

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod ZEL » čtv pro 13, 2018 10:11

V zápisu o svatbě je uvedeno, že oba snoubenci jsou bez vyznání, to ovšem nic neříká o jejich vyznání v době narození. Dále je tam uvedeno jejich bydliště v Lounech v době svatby, u data narození místo uvedeno není, podle tohoto zápisu se tedy mohli narodit kdekoliv.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod Zora » čtv pro 13, 2018 11:33

Klara0211 píše:Dobrý den, napadlo mne hledat v matrice jiného vyznání.... dívala jste se i do matrik jiného vyznání? např. českobratrské, židovské apod?

možná je to blbost, ale za pokus to stojí ;-)


Ověřte si, která vyznání byla v době hledaného narození platná.

Pouze katolické, evangelické a židovské, případně již existovaly civilní matriky.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod zburget » čtv pro 13, 2018 12:20

Místo narození není zapsáno u data narození, ale ve sloupečku hned za jmény snoubenců. Takže by oba měli pocházet z Loun
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod zburget » čtv pro 13, 2018 12:36

Z inkriminovaného roku (a řekl bych, že datum narození u sňatku je zapsáno jako 7. ledna) existují matriky:

Sbor církve českobratrské evangelické Libkovice (není on-line, není zapsané místo uložení)
Farní úřad Louny
Sbor církve českobratrské evangelické Krabčice (nevím, jestli jsou tam Louny, popis je zavádějící)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod Zora » čtv pro 13, 2018 12:39

zburget píše:Z inkriminovaného roku (a řekl bych, že datum narození u sňatku je zapsáno jako 7. ledna) existují matriky:

Sbor církve českobratrské evangelické Libkovice (není on-line, není zapsané místo uložení)
Farní úřad Louny
Sbor církve českobratrské evangelické Krabčice (nevím, jestli jsou tam Louny, popis je zavádějící)


není to správně

Mohla existovat matrika N evangelická,(dvě vyznání), katolická, civilní, a případně židovská.

Všechny odkazy, které mají v názvu českobratrská jsou z doby po roce 1918.

Pokud by to bylo třeba, vyznání jsou uvedena v radách pro začátečníky, téma Jak začít, . Zora

Evangelické (protestantské) matriky

Matriky byly vedeny od r. 1781, zpočátku bez úřední platnosti, všechny úkony provedené evangelickými kněžími byly přepisovány do katolických matrik. Evangelické matriky se staly úředními knihami a samostatně vedenými až roku 1849. V době od r. 1781 do r. 1849 se dá hovořit o duplicitě zápisů, předek byl zapsán jak v neúřední evangelické matrice, tak i v úřední katolické matrice.

Pozor, evangelická vyznání byla povolena dvě, tzv. helvéti a aušpurgové, neměli k sobě blízko (pokud byl předek jednoho vyznání, je zcela zbytečné hledat jeho zápisy u druhého vyznání). Někdy se též uvádějí lutheráni.

Naprosto rozdílné z hlediska územního byly farnosti katolíků a oblasti působení evangelíků. Dnes se liší i uložení matričních knih konkrétní obce podle vyznání, tedy evangelické matriční

knihy jsou často uloženy v jiném archivu než katolické matriční knihy konkrétní obce.

Vyznání po roce 1918

Do uvedeného roku se vyskytovalo katolické, protestantské augsburské (lutherské), protestantské helvétské a židovské vyznání.

V roce 1918 vznikla sloučením dřívějších protestantských vyznání Unie protestantů, dnešní název církve je Českobratrská církev evangelická. Církev se hlásí k tradicím české reformace, husitského hnutí, církve podobojí i Jednoty bratrské. Se všemi těmito názvy se můžete v matriční kolonce vyznání setkat.

Po roce 1919 vznikla Československá církev, dnešní název Církev československá husitská. Jedná se o národní, katolickou církev, podobně jako předcházející církev evangelická se považuje za pokračovatelku učení mistra Jana Husa a husitství, které je zde pokládáno za specificky českou formu křesťanství.

Pozor, pokud je v matrice vyznání zapsané jako husitské, může být předek zapsaný v matrikách obou církví.

Předek uveden bez vyznání – generace jeho rodičů (event. prarodičů) zcela jistě nějaké vyznání měla. Bezvěrci se vyskytují i v civilních matrikách před rokem 1918 velice zřídka.

Po roce 1918 se začínají objevovat i další vyznání, ale jde o specifická, často lokální společenství, a velmi malý počet osob, proto nepovažuji za nutné se v těchto základech o nich zmiňovat.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod silvava » čtv pro 13, 2018 13:01

Děkuji všem za odpovědi.
V tom roce 1888 patří narozená Františka Haunerová ke správným rodičům. Tedy buď je to moje prababička, nebo její sestra, která brzy zemřela. Ten křížek je takový zvláštní, je v rámečku.
Zdá se mi nepravděpodobné, že by rodiče změnili vyznání. Prohlédla jsem všechny matriky, které jsou pro Louny a dané období k dispozici online, ale mohla jsem se samozřejmě přehlédnout. Mohla se narodit v nějaké vedlejší vesnici.
Jediný záznam, který ukazuje na narození Františky už 1888, je zápis jejího úmrtí. Tam to ale mohl dopsat farář, který ji stejně jako já nemohl najít v roce 1893 a taky mohl udělat ten rámeček kolem křížku při narození.

Napadá mě snad jedině zajít do archivu a prozkoumat školní kroniky. Kdyby se povedlo zjistit, kdy chodila do školy, možná by to pomohlo. Ale to je na dlouho :-)

Silva
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod zburget » čtv pro 13, 2018 13:42

Tak, jak jsem to zapsal, jsou označené archiní fondy - tedy tak, jak je lze identifikovat v archivu. To, že v dané době matriku psala církev jiného názvu bych pro prvotní vyhledání považoval za vedlejší a v daném okamžiku bezvýznamné. Pokud tazatelka svého předka v této matrice najde a bude si následně chtít svého předka přesně zařadit do správné církve, už je druhý úkol a pak bude zapotřebí zjistit, který konkrétní evangelický sbor (augsburský, helvétský) onu matriku vedl. Pokud tam předka nenajde, nemusí se tím zabývat.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod zburget » čtv pro 13, 2018 13:48

Ten křížek u narození podle mě nemá žádný nestandardní tvar. Já bych to taky pochopil, že tahle Františka zemřela, jako dítě.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod Zora » čtv pro 13, 2018 13:50

zburget píše:Tak, jak jsem to zapsal, jsou označené archiní fondy - tedy tak, jak je lze identifikovat v archivu. To, že v dané době matriku psala církev jiného názvu bych pro prvotní vyhledání považoval za vedlejší a v daném okamžiku bezvýznamné. Pokud tazatelka svého předka v této matrice najde a bude si následně chtít svého předka přesně zařadit do správné církve, už je druhý úkol a pak bude zapotřebí zjistit, který konkrétní evangelický sbor (augsburský, helvétský) onu matriku vedl. Pokud tam předka nenajde, nemusí se tím zabývat.


S velkou pravděpodobností se jedná o novější archivní fondy, než je dané období.
Kolem roku 1888 nemohly být takové fondy vytvořeny.
Tazatelka má jistotu, že se jedná o katolické vyznání, takže tady jí jiné vyznání (matriky jiného vyznání) nepomohou.
Postup, který jste ale popsal, není správný, musí postupovat přesně opačně. Ne hledat v novějších matrikách a pak se vracet, ale hledat v konkretním období. Tak, jak to píšete Vy, to nefunguje.
Po roce 1918 existovaly matriky evangelické, je pravdou, že se podle oblastí občas nazývaly ještě dalším názvem. Všichni ale spadali pod jednu - evangelickou církev. To ale nemá nic společného s tím, jak to bylo před r. 1918.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod zburget » čtv pro 13, 2018 14:06

Já se podíval do loun, vyfiltroval jsem si dané období a opsal (překopíroval) původce zaznamenaných matrik tak, jak jsou zapsány v archivu. Pro identifikaci záznamu, který jsem měl na mysli, je tak jediným vodítkem název archivního fondu tak, jak je uveden v archivu. To, že v daném období matriku psala jiná cirkev nic nemění na tom, kde je zařazena dnes. Proto jsem napsal, od kterých původců jsou z daného období matriky k dispozici. Ano, uznávám, že jsem to zjednodušil, což vyznívá nepřesně. Pro nalezení zánamu, který jsem měl na mysli, je to ale (alespoň podle mého názoru) asi nejpřesnější identifikace.

Tím samozřejmě nijak nezpochybňuju to, že Sbor církve českobratrské evangelické vznikl až asi v roce 1918.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod silvava » čtv pro 13, 2018 18:54

Děkuji za váš čas a ochotu.
Mně se ten křížek u jména zdá trochu jiný - když se podívám na křížky na okolních stránkách, je takový menší a v rámečku :-D. Naví jsem Františku nenašla v matrice zemřelých. Tonoucí se stébla chytá :-).

Tady je ještě odkaz na narození staršího bratra r. 1884 v Rakovníce, odkud pocházel otec Josef (tam jsem narození Františky také neúspěšně hledala):
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11068/352#

A podle tohoto záznamu se svatba rodičů Františky a Karla, tedy když si Josef bral Josefu, konala v Řevničově 25.6.1883 , ale v příslušné matrice ji opět nemohu najít. Tahle část rodiny je nějaká náročná :-)
Silva
silvava
 
Příspěvky: 82
Registrován: stř bře 07, 2018 12:33
Oblast pátrání: Lounsko, Kladensko, Rakovnicko, Jičínsko, Písecko,

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod Zora » čtv pro 13, 2018 19:26

silvava píše:Dobrý den,
prosím o radu nebo váš názor.
Už delší dobu hledám záznam o narození mé prababičky Františky Haunerové. U většiny dokladů, které mám (oddací list, sčítání obyvatel, záznamy z archivu, narození dětí), je uvedeno datum 7.3. nebo 9.3. 1893 v Lounech. V knize narozených pro tento rok a okolo se ale žádná taková Františka nenachází. Jediná Františka Haunerová, kterou se mi podařilo najít v knize narozených se narodila 7.3.1888 v Lounech, ale u jejího jména je křížek. V knize zemřelých jsem ji nenalezla. Pořád mi vrtá hlavou, kdy se doopravdy narodila, přece jen je 5 let je docela rozdíl. Jaký je váš názor?

přikládám odkazy
narození 1888 (2. zápis odspodu)
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:4e496e4e:12216bae987:-7395&scan=133#scan133

svatba (4.záznam):
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:18223211:1295e72213a:-7ef3&scan=10#scan10

Děkuji, Silva


Zkuste najít úmrtí oné Františky označené křížkem v této době se zapisovaly již i mrtvo narozené děti. (nemuselo se nezbytně jednat o stejnou obec)

Dívala jsem se na vyznání, na Vašich zápisech, nic nenasvědčuje tomu, že se by se mělo jednat o jiné, než katolické vyznání u narozených dětí.,

Zkuste ještě najít narození matky Josefy Kuželové, třeba tam bude nějaké objasnění.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kdy se narodila prababička

Příspěvekod Zora » čtv pro 13, 2018 19:33

tady je narození Josefy, nic podstatného tam nevidím. první zápis
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11408/180
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků