Kdo je otec?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kdo je otec?

Příspěvekod tewby » ned lis 25, 2018 20:53

Potřeboval bych zkonzultovat složitou situaci v matrice. Pokusím se to stručně popsat. Vše se točí kolem mého pra...dědečka Tomáše Šourka

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8714/82 /poslední záznam/
zde je záznam svatby Tomáše Šourka. U něho je napsáno, že matka se jmenovala Kateřina, dcera Josefa Šourka ze Skvrňova 44 a matky neznámé

protože jsem nikde nedohledal Tomášovo narození i přestože je jeho datum u záznamu zapsáno, zaměřil jsem se na jeho matku Kateřinu.

Ve Skvrňově jsem našel záznam narození Kateřiny Šourkové dcery Josefa Šourka a Barbory z čísla popisného 12
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13526/24 /3.záznam/
u tohoto záznamu jsou popsány dvě svatby Kateřiny.

první svatba s Janem Bohatou v roce 1822
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13528/43 /3.záznam odspodu/
Zde je uveden otec Kateřiny Josef a matka Barbora

druhá svatba s Janem Veselým v roce 1830
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13528/48 /3.záznam/
U tohoto záznamu je psáno, že Kateřina je dcera zemřelého Jana Šourka a Barbory ze Skvrňova 44. Chápu, že tady se mohli s křestním jménem Šourka splést, protože je tam zároveň datum narození Kateřiny, které odpovídá tomu výše, u kterého je jako její otec uveden Josef

Ve Skrňově 44 opravdu žil Josef Šourek s Barborou, protože jsem našel záznam jeho smrti z roku 1821


Jenže otázkou je, proč je Tomáš Šourek zapsán jako syn pouze matky a nikoliv i otce. Pokud něco na matrice nezvrtali, tak Kateřina (jeho matka) u jeho záznamu svatby je opravdu ta, kterou popisuji výše, ale proč by byla u záznamu psána jako Šourková, když by měla být Bohatová?

Napadlo mě, že její manžel Jan Bohata zemřel a dokonce jsem našel záznam smrti jakéhosi Jana Bohaty z roku 1822 (rok svatby Jana Bohaty a Kateřiny), ale to nebude on, protože Jan se ženil jako 33letý a ten co zemřel, tomu bylo 48.

Snad jsem to popsal srozumitelně a třeba se na to někdo podívá jiným pohledem a vyvede mě z toho labyrintu:-)
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: Kdo je otec?

Příspěvekod Kiara » ned lis 25, 2018 21:51

Jenže otázkou je, proč je Tomáš Šourek zapsán jako syn pouze matky a nikoliv i otce. Pokud něco na matrice nezvrtali, tak Kateřina (jeho matka) u jeho záznamu svatby je opravdu ta, kterou popisuji výše, ale proč by byla u záznamu psána jako Šourková, když by měla být Bohatová?

Z jednoduchého důvodu: Tomáš Šourek se velice pravděpodobně narodil jako nemanželské dítě svobodné matce. Kateřina Šourková se sice potom dvakrát vdala, ale žádný z jejích manželů zřejmě nebyl biologickým otcem Tomáše Šourka, jednalo se pouze o manžely jeho matky. Kdyby tomu tak bylo, alespoň první manžel matky Jan Bohata by dítě po svatbě legalizoval. Do všech úředních záznamů by byl uváděn jako jeho otec a Tomáš Šourek by od toho okamžiku používal jeho příjmení Bohata. Před sňatkem předložil Tomáš Šourek oddávajícímu svůj rodný list, kde je uvedena pouze matka Kateřina Šourková a její rodiče, čili údaje, platné v době narození dítěte. Pokud zde není žádná zmínka o otci dítěte, jde o nemanželské dítě svobodné matky a pozdější sňatky matky s dalšímu muži nehrají žádnou roli - nebyli to otcové dítěte.

Pokud nemůžete najít narození Tomáše Šourka ve Škvrňově, tzn. v rodné obci jeho matky, budete muset hledat v matrikách cca 20-50 km okolo Škvrňova. Situace totiž vypadá tak, že Kateřina Šourková porodila své nemanželské dítě mimo rodnou obec: zřejmě pracovala někde ve službě, otěhotněla a dítě porodila v místě služby, nikoliv v místě bydliště.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Kdo je otec?

Příspěvekod zburget » ned lis 25, 2018 22:05

Hledat bych začal v sídle panství, pod které Škvrňov spadal.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Kdo je otec?

Příspěvekod tewby » ned lis 25, 2018 22:11

Jenže u svatby Tomáše je rok jeho narození 1823. Jan Bohata a Kateřina se brali v roce 1822. Mě právě přišlo zvláštní, že Kateřina byla uvedena jako Šourková, i když už byla vdaná. Předpokládal jsem, že do záznamu napíšou její současné jméno, tedy to, které převzala po manželovi.
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: Kdo je otec?

Příspěvekod tewby » ned lis 25, 2018 22:51

Dohledal jsem narození Tomáše. Muselo mi uniknout. Narodil se po svatbě Kateřiny a Jana Bohaty
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13528/9 /předposlední/
Kateřina je zde uvedena, ale otec není. Pokud by její manžel Bohata umřel, předpokládal bych, že bude uvedena jako vdova Bohatová a nikoliv jako Šourková.
Tady je ten zakopaný pes, který mě trápí
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: Kdo je otec?

Příspěvekod Kiara » pon lis 26, 2018 0:20

tewby píše:Dohledal jsem narození Tomáše. Muselo mi uniknout. Narodil se po svatbě Kateřiny a Jana Bohaty
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13528/9 /předposlední/
Kateřina je zde uvedena, ale otec není. Pokud by její manžel Bohata umřel, předpokládal bych, že bude uvedena jako vdova Bohatová a nikoliv jako Šourková.
Tady je ten zakopaný pes, který mě trápí

Prověřte si znovu úmrtí Kateřinina prvního manžela Bohaty. Pokud se Kateřina vdávala v roce 1822, vy jste našel úmrtí Jana Bohaty rovněž v roce 1822 a v roce 1824 máme zápis narození dítěte Tomáše s tím, že otec není uveden a matka je zapsána pod svým dívčím jménem, pořád mi to vychází na nemanželské dítě, které porodila vdova.

Pokud se vdově narodilo dítě, jehož otcem rozhodně nemohl být zemřelý manžel, mělo toto dítě status nemanželského dítěte a zapisovalo se pod rodným příjmením jeho matky, protože toto dítě nemělo právo nosit příjmení po jejím zemřelém manželovi. Zkontrolujte si, jestli Vám v roce 1822 vychází datum úmrtí Jana Bohaty až po datu svatby :) a najděte si i datum narození Jana Bohaty, abyste mohl lépe porovnat fakta. U věku ženicha, potažmo u věku zemřelého se mohl klidně pan farář "upsat".

Edit: On už se pan farář totiž jednou upsal - u svatby Tomáše je uvedeno, že se ženich narodil 5. dubna 1823, avšak zápis z matriční knihy narození jasně hovoří,, že se Tomáš narodil až 8. dubna 1824, tedy o rok později :D Ono tam těch nepřesností asi bude víc ...
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Kdo je otec?

Příspěvekod Zora » pon lis 26, 2018 4:17

tewby píše:Dohledal jsem narození Tomáše. Muselo mi uniknout. Narodil se po svatbě Kateřiny a Jana Bohaty
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13528/9 /předposlední/
Kateřina je zde uvedena, ale otec není. Pokud by její manžel Bohata umřel, předpokládal bych, že bude uvedena jako vdova Bohatová a nikoliv jako Šourková.
Tady je ten zakopaný pes, který mě trápí


Zápis hovoří o tom, že nemanželského Tomáše porodila neprovdaná žena Šourková.

Samozřejmě ale mohlo dojít k tomu, že farář nepostupoval řádně.

Svobodná žena - nemanž. dítě má rodné příjmení své matky, matka má také rodné příjmení.
Ovdovělá žena - nemanželské dítě má rodné příjmení své matky, matka je zapsána pod příjmením svého zemřelého manžela ( pod vdovským příjmením)
(Stejné by to bylo i u porodu nemanžels. dítěte provdané ženy - velice zřídkavé případy... dítě rodné příjmení matky, matka manželovo příjmení)

Z logiky věci - žena v době porodu nesla příjmení manžela, či zemřelého manžela, a přejmenovat ji nemohli...
Zápis může být ale neúplný, nebo nesprávně zapsaný.
měl by být správně:
Anna, vdova po XX, manželská dcera Šourka a jeho ženy (zkracuji) nebo
Anna , manželská dcera Šourka a jeho ženy, vdova po XX
Ta formulace "vdova po XX" tam chybí.

Obávám se, že tenhle zápis problém nevyřešil, snad jen to, že víte, kde matka bydlela v době porodu a snad byste mohl vyloučit jako matku teoreticky existující další ženu se shodnými (podobnými) údaji u rodičů.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29090
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků