pomoc s informacemi z archivu WASt

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

pomoc s informacemi z archivu WASt

Příspěvekod andrea_chrastinova » ned lis 25, 2018 14:07

Dobrý den, prosím vás o nasměrování či přímo pomoc s rozklíčováním - kde se kdy nacházely divize / pluky /případně konkrétní roty Wehrmachtu v průběhu války a co které zajišťovaly.
Po dvou letech mi přišel výsledek hledání z německého archivu WASt, Berlín, kde po mém pradědovi nemají žádné osobní dokumenty, vypsali mi jen potvrzené informace z “jiných dokumentů”, které vypisuji níže.
Můj praděda - František Chrastina - o němž se z důvodu příslušnosti za války nic moc nedochovalo, byl Slovák žijící na Olomoucku, byl u Wehrmachtu a většina rodiny jeho ženy byla v odsunu, tedy na svou dobu skvělá kombinace - tak se skrze jeho děti spíše jen tradují kusé a nepřesné informace (o tom jak musel narukovat, jak sbíral s koňmi z pole mrtvé, jak seděl v Rusku a když došel po propuštění domu, tak seděl v “českém koncentráku”, posléze ho pustili domu zemřít - červenec 1946 - na tuberu), které se snažím dohledat - najít jak to opravdu bylo. Mám jen záznamy z matrik - o narození, svatbě a úmrtí, a nyní mám podivnou změť (dle dopisu - ne jistě přesných) datumů a asi jednotek, kde zjevně sloužil.
Můj hlavní problém je, že nevládnu němčinou, takže např. nevím, co mám překládat a co jsou názvy - a google překladač není zrovna nejlepší řešení Také je pro mne vojenská terminologie velkou novinkou... Proto prosím o nasměrování, kde hledat, koho oslovit a případně pomoc.
Předem děkuju za jakékoli info či pomoc..

Info z WASt:

identifikační štítek 154 - 9./645 I.R. (9. Kompanie Infanterie- Regiment 645)
povolávací rozkaz 19.04.1940
potvrzeno z dokumentů:

dle hlášení z / Truppenteile: laut Meldung vom/

19. duben 1940 - 11. kompanie Infanterie - Regiment 645

22.června 1940 - Armee Sanitäts- kompanie 1/532 motorisiert
23. července 1940

16.srpna 1940 - Armee - Feldlazarett 502
10. února 1942
24. srpna 1943

23.srpna 1943 - Sanitäts - kompanie 1/181
7. ledna 1944

19. srpna 1944 - Schwere Schwadron Division - Füsilier - Bataillon 81

19. srpna 1944 - 3. Kompanie Grenadier - Regiment 174
26. října 1944

15. listopadu 1944 - 3. Schwadron Division - Füsilier - Bataillon 81
27. září 1944
andrea_chrastinova
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob led 02, 2016 13:09
Bydliště: Rudolfov (Veska)
Oblast pátrání: Votice, Malovice, Moraveč, Zářičí, Vosná, Křekovská Lhota (vše v oblasti Mladé Vožice)
Veska, Červený Újezd, Lišov, Hůrky (jčk)
Újezd u Uničova na Moravě, Čadca na Slovensku,

Re: pomoc s informacemi z archivu WASt

Příspěvekod MMAGenea » pon lis 26, 2018 10:07

Bude to chtít odborníky na vojenskou historii, takže něco jako
http://www.valka.cz
https://www.fronta.cz
(+ jejich diskuzní fora)
PS dejte pak vědět, co se podaří zjistit :D
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: pomoc s informacemi z archivu WASt

Příspěvekod filmovymaniak » pon lis 26, 2018 10:52

Dobrý den,
mohu se zeptat kolik si za vyhledání a zaslání účtovali?
Můj předek také sloužil ve wehrmachtu.

jinak tady k tomu füsilier, je to z wikipedie a anglicky(překladač snad přeloží(
In World War II, the elite German Division Großdeutschland contained a regiment titled Panzerfüsiliere ('Armoured Fusiliers'), to maintain the old German traditions. This was again titular, as in organisation, appearance and tactical use they were essentially Panzergrenadiere. The modern German Army has no fusiliers

tady polsky, ale podle mne zase něco jiného
fizylierzy – piechota w czasie II wojny światowej używająca pistoletów maszynowych
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: pomoc s informacemi z archivu WASt

Příspěvekod Zora » pon lis 26, 2018 11:32

Z francouštiny

fusilier (m) - střelec
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29088
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: pomoc s informacemi z archivu WASt

Příspěvekod andrea_chrastinova » pon lis 26, 2018 22:09

Dobrý den,
moc děkuji za všechny typy a rady. Překlad je skvělý, alespoň vím co hledám a odkazy jsem prošla, co nejvíce a hledám dále. / kdyby někdo tušil jak funguje to řazení do pluků a jednotek, budu vděčná za nějaké info (myslela jsem, že pokud má identifikační číslo u nějakého pluku, zůstává u něj celou dobu; naprosto nerozumím členění do divizí a kde lidi berou informace o tom - která rota patřila kam, např. "polní lazaret 502" - co to je za rotu, pluk či divizi a kde byl v roce 1940..)

Jinak WASt si naúčtovali 16 Euro, bohužel nenašli žádné osobní dokumenty, jen to co vypisuji výše v dotazu. Trvalo to ovšem 2 roky, neposlali žádné fotokopie, jen ten výčet a info, že data nemusejí být přesná. Každopádně je to posun a zjevně to nebylo jednoduché.
Podaří-li se mi něco vyzjistit, sepíšu to sem
Děkuji a pěkný den
A.
andrea_chrastinova
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob led 02, 2016 13:09
Bydliště: Rudolfov (Veska)
Oblast pátrání: Votice, Malovice, Moraveč, Zářičí, Vosná, Křekovská Lhota (vše v oblasti Mladé Vožice)
Veska, Červený Újezd, Lišov, Hůrky (jčk)
Újezd u Uničova na Moravě, Čadca na Slovensku,

Re: pomoc s informacemi z archivu WASt

Příspěvekod MMAGenea » pon lis 26, 2018 22:28

Pozor, je třeba hledat konkrétní jednotku. Klidně mohli odvelet jednu jejich rotu za devatero hor, začlenit do úkolového uskupení, doplnit z pochodového praporu,... :D
No užijete si :)
MMAGenea
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát úno 23, 2018 11:07
Bydliště: F-M
Oblast pátrání: Sudkov, Zábřeh, Bludov, Janoušov, Horní Heřmanice
Šurany/SK

Re: pomoc s informacemi z archivu WASt

Příspěvekod Viridis » stř lis 28, 2018 19:03

Zdravím,
zejména ke konci války už nebyli lidi, tak jednotky slepovali ze všeho, co bylo kde schopno bojovat. Na místě, kde byl po válce tyfový lágr zajatců se našla identifikační známka U-bootu = nositel sloužil na ponorkách a skončil se Schörnerem v Česku. Čeká Vás fuška.
Ale aspoň Vám poslali něco. Nás odpálili, protože nejsme přímí příbuzní bratrů manželovy babičky. Padli v Rusku, hroby máme, rodiny šly do odsunu a už o nich nikdo nikdy nic neslyšel, přestože měli ještě sestru ve Vídni, která sem normálně jezdila.
Hodně štěstí.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků